Estetyczne połączenie silnika z kablem.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Estetyczne połączenie silnika z kablem.

#1

Post napisał: Mrozik » 11 sty 2013, 14:41

Witam, w jaki sposób łączycie silniki z kablem zasilającym, interesują mnie dwa aspekty:

1. Łączenie żył silnikowych z żyłami przewodu zasilającego - lutowanie/wsuwki/kostki? Jakie rozwiązania stosujecie.

2. Zabezpieczenie przewodów - jak widać wększość silników ma dupnie rozwiązane wyprowadzenie zasialania - po prostu żyły wychodzą wprost z silnika - macie jakieś patenty aby to ukryć? Jakieś peszle/osłonki etc?



Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 627
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 11 sty 2013, 16:37

Witam

Mamy takie rozwiązanie, nazywa się CC-01.

Link do sklepu http://www.ebmia.pl/puszka-podlaczeniow ... 41529.html

Skrzynka podłączeniowa zaprojektowana została w celu zapewnienia sztywnego połączenia przewodów silnika z kablem doprowadzonym z szafy sterowniczej. Niejednokrotnie bywa tak, że wibracje powstałe na maszynie doprowadzały do uszkodzeń przewodów, a w konsekwencji do niejednostajnej pracy silnika lub co gorsza uszkodzenia sterownika. Stosując urządzenie eliminujemy wyżej wspomnianą przyczynę usterek, zapewniamy dobry kontakt i mocowanie kabli. Układ umożliwia sprawne połączenia grupowe z zachowaniem kompatybilności elektromagnetycznej, a co najważniejsze zwiększa estetykę całego systemu.

Podłączenie i użytkowanie

Do wykonania połączeń z urządzeniami zewnętrznymi wykorzystano złącza typu ARK 1,5mm² o maksymalnym napięciu 250V i prądzie przewodzenia 16A. Końcówki przewodów należy zarobić na długość około 7-8 mm oblutować lub użyć tulejek zaciskowych. Ułatwi to późniejszy montaż w złączach.
Aby zapewnić kompatybilność elektromagnetyczną z modułu został wyprowadzony przewód uziemiający, a w środku złącze śrubowe przystosowane do montażu obejmy ze stali nierdzewnej. Złącze można również wykorzystać do zabezpieczenia kabla biegnącego do szafy sterowniczej.
Mocowanie uniwersalne do wszystkich silników


Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 sty 2013, 15:32 przez chaos, łącznie zmieniany 1 raz.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#3

Post napisał: kamar » 11 sty 2013, 18:24

My robimy tak:

Obrazek

Żyłki lutowane i w koszulkach termokurczliwych. Na wierzch większa. Tu akurat zabrakło benzynki :)
Czy to estetyczne - można dyskutować, ale niezawodne.


krach
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 92
Rejestracja: 06 kwie 2008, 23:14
Lokalizacja: okolice Bochni

#4

Post napisał: krach » 11 sty 2013, 20:04

Ja w castoramie znalazłem bardzo fajne małe puszeczki chyba po 5zł i do tego zwykła kostka elektryczna i jest naprawdę fachowo :smile:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 11 sty 2013, 22:09

Albo odpowiednio narysować tak aby nic nie robić - kostka przewód i do dziury

Obrazek

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4653
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 11 sty 2013, 22:14

MarcinxD pisze:czy aby na pewno nie zachodzi tam jakieś ciekawe zjawisko :wink:
No właśnie nie wiem, jak kolorystycznie dobrać warkocz żeby było najmniej zjawisk. :-)
Może owinąć jeszcze folią aluminiową, a potem ścisnąć rurką termokurczliwą i poprowadzić przez otwory w konstrukcji? ;-)

Temat wyprowadzenia przewodów i dalszego poprowadzenia aby nie przetarły się i nie siały zakłóceniami jest interesujący i ważny.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#7

Post napisał: MarcinxD » 11 sty 2013, 23:32

pitsa pisze: No właśnie nie wiem, jak kolorystycznie dobrać warkocz żeby było najmniej zjawisk. :-)
Kiedyś słyszałem dobrą teorię nt. kabli które powinny być plecione ze sobą niestety jej nie sprawdziłem osobiście bo nie miałem już nerwów u siebie po prostu rozplotłem warkocze oddaliłem kable i śmiga do teraz :wink:
W frezarce zrobię jak najkrótsze kable silnik-kostka (kostkę przykleję do silnika) a dalej już będzie kabel ekranowany więc nie powinienem się martwić.
Pozdrawiam Marcin


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 27 sty 2013, 16:26

Splatać ze sobą można tylko przewody prowadzące do jednej fazy silnika. Druga faza musi mieć odrębny splot a właściwie skręt, jak to ma miejsce w kablu LAN. Tylko skręt umożliwia otrzymanie symetrii linii oraz zapewnia niwelację pól magnetycznych i elektrycznych bez dodatkowego ekranowania. Kierunek skrętu musi być zgodny z występującym w kablu do sterownika. Wyplatanie warkoczy należy zostawić fryzjerom.


mark6111
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 24 lis 2008, 02:55
Lokalizacja: Katowice,Providence

Jak w temacie

#9

Post napisał: mark6111 » 01 mar 2013, 04:40


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”