ENCODER- PODSTAWOWE PYTANIE :-)

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
kukulkatom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2008, 20:09
Lokalizacja: Toruń

ENCODER- PODSTAWOWE PYTANIE :-)

#1

Post napisał: kukulkatom » 18 wrz 2008, 13:00

Witam. Od dłuższego czasu czytam rady na tym forum i wreszcie zabrałem się za zbudowanie frezarki CNC. Wykonałem już nawet płytę główną sterownika. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć informacji jak do portu LPT podłączyć encoder wyciągnięty z drukarki. Ma on tarcze kodową z pojedynczym rzędem kresek i fotoelement. Nie widzę w nim nic trudnego a jednak nie znalazłem na razie żadnej informacji jak go podłączyć do portu LPT żeby współpracował z programem Mach3.
Myśle że odpowiedź na to pytanie nie sprawi komuś wtajemniczonemu żadnego problemu.


Z góry wielkie dzięki za pomoc.



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 18 wrz 2008, 13:19

Witam.
Być może kolega nie znalazł odpowiedzi na to pytanie gdyż z reguły nie podłącza się enkodera do wejścia LPT.
Enkoder podłączamy do samego serwonapędu (np UHU) , no chyba że chcemy za pomocą tego enkodera zadawać przesunięcie.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 18 wrz 2008, 16:46

kukulkatom pisze:jak go podłączyć do portu LPT
Nie podłączać, jest tak, jak napisał kol. paulg. Dodać należy, że program dalej generuje sygnały DIR i STEP, ale ich powiązania z sygnałami z enkodera dokonuje sam sterownik. Tak więc z punktu widzenia programu sterującego jest wszystko jedno, czy maszyna ma krokówki czy serwa.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
kukulkatom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2008, 20:09
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: kukulkatom » 18 wrz 2008, 18:53

Wszystko fajnie tylko jest mały problem  Sterownik wykonałem sam i jest to prosty sterownik wykorzystujący sterowanie STEP i DIR. Nie jest to kupny profesjonalny sterownik. I to jest właśnie mój problem. Widziałem, że w programie Mach3 można podłączyć encoder ale nie wiem w jaki sposów i jakie sygnały musi dostarczać do komputera.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 19 wrz 2008, 20:11

kukulkatom pisze:Sterownik wykonałem sam i jest to prosty sterownik wykorzystujący sterowanie STEP i DIR. Nie jest to kupny profesjonalny sterownik. I to jest właśnie mój problem.
Twój problem to chyba jest z tym, że nie bardzo masz pojęcie co zrobiłeś. Jeśli wykonałeś sterownik silnika krokowego, to raczej nie mam tam miejsca na użycie enkodera. Co innego jeśli zrobiłeś serwosterownik, ale wtedy byś wiedział, że nie podłacza się go do macha tylko do tego sterownika.
kukulkatom pisze:Widziałem, że w programie Mach3 można podłączyć encoder ale nie wiem w jaki sposów i jakie sygnały musi dostarczać do komputera.
Enkoder w Mach3 służy raczej do synchronizacji obrotów z posuwem osi np. przy toczeniu gwintu (nie jestem pewien, ale chyba ma to być zwykły impulsator - 1 imp/obr). W frezarce raczej nie ma zastosowania.


Autor tematu
kukulkatom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2008, 20:09
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: kukulkatom » 19 wrz 2008, 21:30

Mam prosty sterownik do silników krokowych unipolarnych. Wiem ze krąży wiele opinii na temat tego ze krokowiec nie gubi kroków a jeśli gubi to znaczy że jest za słaby ale mam znajomego który ma maszynke CNC do wiercenia otworów w płytkach elektronicznych i on twierdzi że niby encoder nie jest konieczny ale czasami maszyna zgubi krok mimo że wydajność silników jest odpowiednia.


kura999
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 10 kwie 2005, 20:45
Lokalizacja: poznan

#7

Post napisał: kura999 » 19 wrz 2008, 22:41

ale nie da się podłączyć enkodera bezpośrednio do komputera żeby kontrolować pracę silnika, jedyne co możesz zrobić to zbudować taki sterownik do którego podłączysz enkoder który będzie nadzorował pracę silnika, ale to już leży w twojej inwencji twórczej bo na forum takich rozwiązań raczej nie znajdziesz (mówię o krokowym + enkoder) ale wszystko jest do zrobienia :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#8

Post napisał: kwarc » 20 wrz 2008, 19:18

kolego , jesli budujesz maszynke na silnikach krokowych mozesz darowac sobie enkodery!! dlatego ze niema programow sterujacych kture obsluguja enkodery!!
(przynajmniej te tanie i stosowane przez wiekszosc ,tzn. sa ale kosztuja kupe kasy)mach choc ma wejscia na enkodery to sa to pomocnicze funkcje czyli podczas sterowania osiami mach niebierze pod uwage enkoderow.jesli robisz to na krokowkach skup uwage na silnikach dobrej jakosci i na sterownikach o jak najwyzszym napieciu zasilania , to zapewni ci dobra prace maszyny.polecam np. silniki japonskie i sterowniki powyzej 60v .a jesli to amatorska konstrukcja ku wlasnej satyswakcji to nieprzejmuj sie niczym jak zakreci osia
to juz sukces


Autor tematu
kukulkatom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2008, 20:09
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: kukulkatom » 21 wrz 2008, 20:35

Sterownik oczywiście kręci osiami i to zgodnie z programem i posiada krańcówki na każdą oś i 2 przekaźniki do włączania wrzeciana i chłodziwa. Skoro nieda się dostosować encodera żeby go bezpośrednio podłączyć pod LPT to muszę zastosować mocniejsze silniki i ewentualnie jakieś wolniejsze przełorzenia. Konstrukcja ma być amatorska ale do frezowania w metalu a nie w styropianie :smile:

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#10

Post napisał: kwarc » 23 wrz 2008, 15:42

opisz jakie masz silniki (ich parametry z tabliczek) oraz jaki prad daje sterownik i na jakim napieciu pracuje ,bycmoze problemem niesa silniki tylko same sterowniki,wyjasnie ci iz aby wykorzystac mozliwosci silnika musi byc zasilany z dobrej jakosci sterownika , nawet bardzo dobre silniki pod zlym sterownikiem beda bardzo zle dzialac

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”