dugong + enkoder rozdzielczosci 1800 i 2500

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
beny025
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 30 gru 2009, 17:34
Lokalizacja: internet

dugong + enkoder rozdzielczosci 1800 i 2500

#1

Post napisał: beny025 » 25 gru 2010, 18:53

witam problem związany jest z brakiem doświadczenia posiadam servo dc simensa 2000ob 160v przekładnie 1:2 śrubę kulową o skoku 10 enkoder ENCODER SUMTAK o rozdzielczości 1800 encoder zamontowany jest na śrubie bo myślałem że jak będzie się obracał z max 1000 obr to będzie lepiej ale coś jest nie tak wszystko połączone jest ok działa ale! jade powoli wszystko cyka super np 20mm/min ale jak am 1000 to się wszystko wyłącza pid ustawiony jest na max błędów tz 20000 czyżby sterownik nie dawał rady zliczyć impulsów bo jak zamontuje enkoder na silniku to całkiem padaka będzie może ktoś powie mi o co chodzi (posiadam też encoder 2500 impulsów ale tego to wcale niem sensu podłączać chyba)



Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 25 gru 2010, 23:43

Logiczne niby jest że pomiar na śrubie miał by być dokładny lecz niestety nie jest tak proponuje założyć konwencjonalnie tzn bezpośrednio na oś silnika
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
beny025
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 30 gru 2009, 17:34
Lokalizacja: internet

#3

Post napisał: beny025 » 26 gru 2010, 09:04

ale dla czego tak jest tego nie kumam na pewno nie chodzi o luzy


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#4

Post napisał: skoczek » 26 gru 2010, 12:51

Witam serdecznie.
Nie chcę robić za bardzo komuś złej reklamy, ale może problem jest w konstrukcji tego sterownika? :mad:

Widać że obecna konstrukcja trochę ewoluowała w stosunku do poprzednich modeli dugonga, ale jakoś nie chce mi się wierzyć że doszło w konstrukcji tych sterowników do rewolucji technologicznej. Ja niestety naciąłem się kiedyś na wieloryba-2 i do dziś żałuję zakupu tego urządzenia. Po kilku dniach walki poddałem się, bo uznałem że całe kończyny są więcej warte od tych zabawek. Oby ich działanie zmieniło na lepsze w porównaniu do starych konstrukcji... życzę tego wszystkim klientom. Moje sterowniki leżą gdzieś i się kurzą bo szkoda mi to puścić na allegro by się ktoś inny nie denerwował i nie zrażał. Dziwi mnie że producent (nie chodzi mi tu o Polskiego dystrybutora, ale o producenta który to zaprojektował) zdecydował się taki (Whale-2) badziew sprzedawać. Objawy miałem zbliżone do Twoich, wywalanie błędów, czasem z kolei maszyna sama jechała, bywało i tak że diody sygnalizowały błąd, a mostek tranzystorowy był włączony i maszynę można było wyłączyć jedynie resetem na sterowniku bo na nic innego nie reagowała. Miałem wiele ustawień konfiguracji PID wypróbowanych, kombinowałem z kablami robiąc skrętki jak również bez skręcenia, puszczając w ekranie, itp, itd... Po iluś dniach kombinacji dałem sobie z tym spokój.

A co do przełożenia enkodera na silnik to możesz spróbować, ale też jestem pesymistą czy to coś pomoże. Wydaje mi się że będzie jeszcze gorzej. Moim zdaniem nie ma takiej możliwości by naprężenia skręcające długiej śruby były aż tak duże by cały licznik błędów przepełnić.
Mam jeszcze pytanie - czy masz ekranowane kable oraz czy masz odpowiednie pojemności na zasilaniu? Dobrze jest dać dość godny kondensator by ratować się przed przysiadami napięcia.

Co do projektanta to dziwię się że zdecydował się puścić sygnał step oraz dir we wtyczce zaraz obok siebie... Zawsze mnie ciekawiło co tam się dzieje na tych liniach jeżeli chodzi o przesłuchy (niestety kiedy próbowałem to uruchomić to nie miałem w tamtym warsztacie oscyloskopu). Dobrze że dokumentacja jest trochę bogatsza w tym obecnym dugongu w porównaniu do starego wieloryba.

Życzę uruchomienia tego sterownika bo szkoda pieniążków.

Pozdrawiam serdecznie, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


cncdrive
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 11 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: cncdrive » 27 gru 2010, 12:47

Witam,

No sterowniki na pewno ewoluowały, i to na lepsze.
Co do Whale2, to problemy z tymi sterownikami były, owszem, ale z winy firmy która wykonywała montaż SMT. W tej chwili robi to kto inny (też nie bezbłędnie, pomyłki się zdarzają).
Srętka Step/dir: A co się dzieje w taśmie np do M542 gdzie nie ma ekranu i step dir także obok siebie??? Tu przynajmniej jest skrętka...

Odnośnie Dugong:
Istnieje kilka podstawowych zasad:
1. Kondensator filtrujący na zasilaniu min 1000uf/1A
2. Przy zasilaniu 160VDC WYMAGANY rezystor hamujący np. 51Ohm 100W(niezbędny powyżej 80VDC. Przy hamowaniu energia jest tracona w rezystorze przy przekroczonym napięciu (>160VDC)
3. Długość kabli zasilacz-sterownik max 30-40cm. Jak największy przekrój
4. Kabel od enkodera min 1 metr. Najlepiej STP i uziemiony z jednej strony.
5. Nadajnik linii umieszczony przy enkoderze (nie sterowniku! miałem takich klientów :))
6. Jeżeli enkoder jest dużej rozdzielczości, jak tu 1800 (ppr? czy cpr?) to trzeba ustabilizować silnik PID'em żeby uniknąć samowzbudzania i oscylacji. Oscylacje nie zależą tylko od jakości sterownika, ale od klasy silnika. Mamy klienta, który używa Dugong'a z enkoderem 2400 x4, i działa szybko i stabilnie.
7. Nie wolno łączyć masy zasilania logiki i zasilania silnika.
8. Przelicz ile silnik będzie miał obrotów przy wymaganej przez Ciebie prędkości. Może brakuje napięcia i silnik nie chce się rozkręcić?.
9. Może Twoje obliczenia są dla logiki enkodera x4 a Masz ustawione w sterowniku x2? (co wymusi dwukrotną prędkość silnika i nieuchronnie poprowadzi do przekroczenia limitu błędów, po 20000/1800 czyli po 11 obrotach (!)) Jak enkoder jest 1800ppr, to albo 3600 przy logice x2 albo 7200 przy x4, czyli odpowiednio 5.55obr lub 2.77obr.
Zajrzyj do zakładki 'Odchyłki pozycji' w servoconfig3.

Pozdrawiam
Piotr


Autor tematu
beny025
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 30 gru 2009, 17:34
Lokalizacja: internet

#6

Post napisał: beny025 » 28 gru 2010, 17:59

witam sprawdzę czy wszystko będzie działać jak kupie rezystor i kabel ekranowany


mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#7

Post napisał: mag32 » 04 sty 2011, 08:41

Bardzo słuszne uwagi i opis kolegi cncdrive, mam ten sterownik i jak do tej pory jesteśmy z niego zadowoleni, na pewno lepszy od UHU ze względu przede wszystkim na oddzielenie części mocy od logiki. Poza tym, sądząc po tekście autora wątku to nie ma on za dużego doświadczenia a w takich układach ważne są detale, jak właśnie ekranowane kable, odpowiednie przekroje, napięcia i prądy itp. A nieunikniony jest tutaj rezystor hamujący.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”