Czy taki silnik wystarczy?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
marijuz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2012, 23:15
Lokalizacja: Zasiedmiogórogrodzie

Czy taki silnik wystarczy?

#1

Post napisał: marijuz » 17 maja 2012, 23:18

Czy taki silnik krokowy będzie się nadawał do niedużej wycinarki cnc? Do depronu z pewnością, ale Czy poradzi sobie z drewnem? O metalu pewnie nie ma nawet co marzyć :P?



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 19 maja 2012, 08:20

Ten chyba nie ,jest tak strasznie mały ze nawet mi go monitor nie wyswietla :)
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: tuxcnc » 19 maja 2012, 08:43

Podobne silniki, tylko używane, mozna kupić praktycznie na wagę.
Natomiast do napędu frezarki polecałbym zakup silników 1,9 Nm po około 100 zł za sztukę, czyli wcale nie tak drogo.
Na silnikach i prowadnicach nie warto "oszczędzać", bo się potem zostaje ze złomem który pracować nie chce, a sprzedać go się nie da.

.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#4

Post napisał: grg12 » 19 maja 2012, 09:44

Takie silniczki były kiedyś w napędach dyskietek 5.25 - są zbyt słabe do nawet bardzo małej frezarki (sprawdzałem :) ). A 70 złotych za sztukę to żaden interes - za podobne lub mniejsze pieniądze spokojnie znajdziesz lepsze.
Jeśli chodzi o rozmiar silników których potrzebujesz - przydałaby się informacja o planowanej wielkości frezarki i max. średnicy narzędzia. W mojej frezarce pracują silniczki 0.47Nm (obudowa tej samej wielkości jak w tym o który pytałeś) - spokojnie wystarcza to do obróbki aluminium i mosiądzu frezem 3mm - tylko że to zabawka z polem obróbki 150x80x80, gdyby je zamontować w "typowej" frezarce do drewna użytkownik umarłby z nudów czekając aż wrzeciono dotrze do materiału :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 19 maja 2012, 10:16

grg12 pisze:Takie silniczki były kiedyś w napędach dyskietek 5.25 - są zbyt słabe do nawet bardzo małej frezarki (sprawdzałem :) ). (...) W mojej frezarce pracują silniczki 0.47Nm (obudowa tej samej wielkości jak w tym o który pytałeś)
No bo te silniczki z aukcji mają 0,44 Nm ...
Te w stacjach dyskietek miały dwa razy mniejszy moment.

Ogólnie to można powiedzieć, że silniki mniejsze od 1 Nm są nieporozumieniem z technicznego punktu widzenia, a mniejsze od 1,9 Nm są nieporozumieniem z ekonomicznego punktu widzenia.
Jak już pisałem nowe silniki 1,9 Nm można kupić po stówce za sztukę.
Kupując dużo słabsze i używane silniki daje się "zaoszczędzić" sto, może dwieście złotych na całej maszynie.

.


Autor tematu
marijuz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2012, 23:15
Lokalizacja: Zasiedmiogórogrodzie

#6

Post napisał: marijuz » 20 maja 2012, 12:24

Sorki za takie banalne pytanie, ale gdzie można kupić takie używane silniki krokowe? Na allegro takich nie ma, google mi nie pomógł :(


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 20 maja 2012, 13:10

witam.
tux - jest gorzej - nic się nie oszczędza !
najpierw kupuje się te po 40pln - a jak się okazuje że za słabe to kupuje te po 100pln ( przykładowo ) .tak więc - silnik kosztuje 140 pln ( te stare idą do szafy ) :shock:
i takie to " oszczędności " .
no chyba że robi się urządzenie czysto edukacyjne - to co innego .
kupujemy szpilki M6 i silniki po 10pln - do tego stery na 1A i wio.
rozbieramy rodzinie szafę na materiał , kupujemy prowadnice w markecie po3 pln .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#8

Post napisał: grg12 » 20 maja 2012, 14:46

marijuz pisze:Sorki za takie banalne pytanie, ale gdzie można kupić takie używane silniki krokowe? Na allegro takich nie ma, google mi nie pomógł :(
Używanych silników się nie "kupuje" tylko na nie poluje - czasami dość długo. Przeglądaj allegro, ebay, dział "giełda/sprzedam/kupię" na forach itd. Ale to działa tylko jeśli wiesz czego potrzebujesz (przynajmniej w przybliżeniu) - na ebayu jest sporo silników krokowych z demontażu ale często jest to bezwartościowy złom - za słabe, ze zbyt małą ilością kroków na obrót, albo jakieś dziwaczne konfiguracje do których nie zdobędziesz sterownika. A kiedy już znajdziesz coś wartościowego pod koniec aukcji okazuje się że cena nie jest już tak atrakcyjna. Sprawdź ceny w sklepie sponsora forum, albo np. tutaj http://www.zappautomation.co.uk/ (tutaj kupiłem swoje silniki) - naprawdę warto się męczyć?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”