Czy mozna podlaczyc enkoder do silnika krokowego?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

Czy mozna podlaczyc enkoder do silnika krokowego?

#1

Post napisał: kot1979 » 24 lis 2006, 12:57

Moje pytanie jest takie: czy mozna podlaczyc enkoder do silnika krokowego?
Jakis tani cos jak do drukarki.
No i jesli mozna , gdzie taki enkoder mozna znalesc a moze jak , go zrobic?


Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Tagi:

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#2

Post napisał: kostner » 24 lis 2006, 15:49

Otooz mozna podlaczyc enkoder do krokowego ale tylko mechanicznie. Tzn silnik krokowy bedzie napedzal enkoder. Tobie na pewno chodzi o wykorzystanie enkodera do odczytywania pozycji silnika krokowego. Wtedy enkoder nie podlaczamy (kabelkami) do silnika krokowego tylko do sterownika silnika krokowego i tylko pod takim warunkiem gdy sterownik ten realizuje obsluge enkodera. Wszystkie amatorskie sterowniki ktore znam nie posiadaja takiej funkcji.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#3

Post napisał: faniron » 24 lis 2006, 16:18

Można też podłączyć enkoder do Macha. Umożliwia to kontrolę czy silnik nie zgubił kroków. Ale moim zdaniem nie bardzo to ma sens, lepiej moim zdaniem uzbroić maszynę w serva - nie jest to już takie drogie.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#4

Post napisał: kostner » 24 lis 2006, 16:40

Hmmm a w jaki sposoob podlaczyc enkodery do macha ?
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#5

Post napisał: kot1979 » 24 lis 2006, 18:30

Moze i serwa zaczynaja byc coraz tansze ale musze brac poprawke, ze jesli bede wiecznie poprawial nieskonczona maszyne to jej nigdy nie zrobie:) narazie bede bawil sie na silnikach krokowych , a jak juz zarobie na maszynie zaczne inwestowac w serwa.
zreszta chyba dostalem hopla na punkcje mojej przyszlej maszynki:P bo czy normalne jest rozmyslac o maszynie codziennie po kilka godzin:)

A co do enkoderow tak sobie marzyłem:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#6

Post napisał: faniron » 24 lis 2006, 19:40

Żeby podłączyć enkodery do Macha potrzebne są dwa porty LPT (po dwa piny na enkoder no i jeszcze krańcówki).
Wyświetlana jest wtedy pozycja narzędzia na podstawie sygnałów z enkodera i pozycja obliczana przez program. Jeśli pojawiają sie jakieś różnice to znaczy, że gdzieś zgineły kroki.
Poza tym sygnały z enkodera są ignorowane i nie wpływają na pracę programu.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#7

Post napisał: DZIKUS » 24 lis 2006, 20:00

kot1979 pisze:Moze i serwa zaczynaja byc coraz tansze ale musze brac poprawke, ze jesli bede wiecznie poprawial nieskonczona maszyne to jej nigdy nie zrobie:) narazie bede bawil sie na silnikach krokowych , a jak juz zarobie na maszynie zaczne inwestowac w serwa.
zreszta chyba dostalem hopla na punkcje mojej przyszlej maszynki:P bo czy normalne jest rozmyslac o maszynie codziennie po kilka godzin:)

A co do enkoderow tak sobie marzyłem:)
rozmyslasz tylko po kilka? ja zwykle poswiecam kilkanascie :-)
nawiasem mowiac, tez bym wsadzil serwa, ale krokowki juz kupilem i nie chce marnowac czasu na zaczynaniae sprawy sterowania od nowa. choc moze to sie jeszcze zmieni, bo wciaz nie mam sterownikow
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#8

Post napisał: faniron » 24 lis 2006, 20:26

Do DZIKUS

Szybko zmienisz zdanie jak zobaczysz u siebie lub u kogoś z forumowiczów jak pracują serva. I bedziesz się zastanawiał po co tyle czasu poświęciłeś krokówkom (czytaj poświęciłeś=zmarnowałeś). I to są nie tylko moje doświadczenia i przemyślenia.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#9

Post napisał: kot1979 » 24 lis 2006, 21:00

ja wole narazie nie myslec o serwach , bo mnie serce boli jak widze jak dzialaja :) ale wychodze z zalozenia , ze przeciez nie jestem skazany na silniki krokowe . Jak troche sie odbije finansowo to nastepnym moim krokiem , w mojej maszynce to beda serwa:) i mysle ze jeszcze z pol roku:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#10

Post napisał: małysz » 26 lis 2006, 12:08

Pisałem w jednym w swoich postów o problemie z krokówkami że czasem gubia kroki ale to chyba wina zakłóceń lub jakies niedopatrzenie w instalacji programu mach. Z moich obserwacji silniki 1,89 Nm wcale nie sa takie słabe . na jednym mam założone koło na pasek T owy o liczbie zebow 10 i jak na max chce go zatrzymać ręka to niedam rady. Może i te serwa są takie super tylko że narazie nikt nie podał konkretnie ceny zestawu na 3 osie z elektroniką. pomysł z enkoderem jest według mnie całkiem nizły tylko że naprzykład ja mam w kompie 1 wyjscie lpt i co dalej.
Sprawa serwa wg mnie ma jedynie zastosowanie ale albo do jakiejs seryjnej pracy albo do frezowania w stali frezami walcowymi fi 80mm. Jak naazie na forum większość chce robić w alu jakieś małe wzorki lub płaskożeżby w buku. Widziałem serwa w kitamurze i są wielkości silnkia 3 fazowego o mocy 3kW! Tak że i tak niedogonimy oryginalnych maszyn silniczkami z wycieraczek samochodowych :cry:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”