Śruba Tr16x4 toczenie/gwintowanie - mocowanie

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Śruba Tr16x4 toczenie/gwintowanie - mocowanie

#1

Post napisał: pascalPL » 05 lut 2012, 20:55

Realizując zamówienie grupowe na nakrętki Tr16x4 przyszło mi do głowy, czy w podobny sposób nie dałoby rady zrealizować zamówienia na śruby. Może wyszło by taniej? A nawet jak nie taniej to przynajmniej z dostawą do domu gotowego produktu ;).

Koszty są znacznie większe jak w przypadku nakrętek, więc wielkiego zainteresowania nie przewiduje, ale podejrzewam że prócz mnie zajdzie się parę osób zainteresowanych zrobienie śrub na gotowo.

Na początku parę założeń wymiarowych jakie przyjąłem do dalszych wyliczeń:

Komplet śrub na 3 osie (dł. dowolna mieszcząca się w wymiarach handlowych). 2 śruby toczone na obu końcach, 1 śruba do wyboru, na obu albo tylko na jednej (chodzi oczywiście o Ztkę).

Jaki rozmiar stoczenia? Na razie założyłem tak:

Czop fi10 na łożysko (2*długość łożyska + grubość ścianki)
+ długość nakrętki metrycznej M8 (nagwintowany) + koło pasowe/sprzęgło z jednej strony,
natomiast po drugiej stronie (2*długość łożyska + grubość ścianki) + długość nakrętki metrycznej M8 (nagwintowany).

Dokładne wymiary wyjdą kilku osobom indywidualnie, ale myślę że kilka będzie miało tak samo.

Tak wstępnie zrobiłem rekonesans i cena wykonania czopów z dwóch stron + gwint metryczny, itd.. został wyceniony średnio na około 40-50zł. Dla śruby Tr16x4 dostarczonej od sponsora.

Zakładając, że w zamówieniu będzie uczestniczyć 10 osób to koszty dla 1 śruby wyniosą mniej więcej tyle:

śruba 26zł + 3zł przesyłka od sponsora do tokarza, usługa 45zł, przesyłka do mnie w celu rozesłania zamówienia + 3zł na osobę (możliwe, że mniej ale...) i o ile odbiorca mieszka w zasięgu kuriera (https://www.tani-kurier.pl/cennikpl.php) koszt paczki do 30kg to 20zł. Czyli

1śruba = 26+3+45+3+20 = 97zł (w tym 26zł koszty wysyłki)
2śruby = (2*26)+3+(2*45)+3+20 = 168zł (w tym 26zł koszty wysyłki)
3śruby = (3*26)+3+(3*45)+3+20 = 239zł (w tym 26zł koszty wysyłki)

Nie są to ceny ostateczne, tylko czysto szacunkowe. Czy ktoś byłby zainteresowany? Termin realizacji, bez zbędnego pośpiechu, sam aktualnie nie mam funduszy na taki zakup, więc na razie rzucam propozycję.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2012, 23:46 przez pascalPL, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#2

Post napisał: dudis69 » 05 lut 2012, 21:13

pascalPL, czy nie uważasz że wszyscy powinni się przenieść do Lublina.
Same korzyści... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek



upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: upadły_mnich » 05 lut 2012, 21:21

Pascal...Nie przesadzaj. Nakrętki ....ok. Ale zaraz będziesz chciał i chcesz śruby dopasowywAĆ?
Ja też jestem z Lublina. Może to ja wytoczę na Nutoluu. Tym sposobem połączymy 2 wątki. Końce śrub i dokóładność Nutoola?
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#4

Post napisał: IMPULS3 » 06 lut 2012, 23:54

Proponuję uporać się z nakrętkami, bo jak coś wyjdzie nie tak to kolega będzie mial więcej strat niż pożytku.Choć życzę powodzenia. :smile:

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: pascalPL » 07 lut 2012, 17:16

dudis69 pisze:czy nie uważasz że wszyscy powinni się przenieść do Lublina.
Nigdzie tak nie napisałem. Po drugie po co odzywasz się w wątku, który ciebie nie dotyczy. W zamówieniu na nakrętki, wpisałeś się na listę i tylko miejsce innym zająłeś. Nie dałeś znać, że rezygnujesz.. czy cokolwiek innego. Nie rozumiem celu tej wypowiedzi.
upadły_mnich pisze:Pascal...Nie przesadzaj. Nakrętki ....ok. Ale zaraz będziesz chciał i chcesz śruby dopasowywAĆ?

Nie chce nic dopasowywać. Zareagowałem na sygnał kilku osób z poprzedniego zamówienia, którzy stwierdzili, że w ich mieście nie mają tokarza. Nie każdy mieszka w Lublinie i ma tokarkę ;).
Zrobiłem symulację jakby to wyglądało.
Sponsor przy 10śrubach czy 20śrubach zaoferował lepszą cenę, osoba z tokarką również zaoferowała lepszą cenę, przy kilku śrubach. Każdy dostarczyłby rysunek i tak miałby przygotowaną śrubę.
Nie wiem skąd tyle "agresji" w odpowiedzi na próbę podstawienia komuś pod nos gotowej śruby za lepszą kasę, niż by sam to robił w takim samym schemacie.

IMPULS3 pisze:Proponuję uporać się z nakrętkami, bo jak coś wyjdzie nie tak to kolega będzie mial więcej strat niż pożytku.Choć życzę powodzenia.
Materiał jutro wyjdzie do kolegi Tomka z forum. Przez problemy z łączem internetowym u producenta, nie mogli zweryfikować wpłaty.
Dużo osób z forum zaufało Tomkowi i efekty jego pracy widać w kilku wątkach. Nie widzę podstaw aby się martwić na zapas. Na wszelki ubezpieczę paczkę powrotną.



Próbuje zaprojektować toczenie 1m odcinka na oś Y, dla siebie. Zrobiłem taki rysunek, ale nie za bardzo jestem pewny podtoczeń na łożysko. Wcześniej zakładałem że fi10 na łożysko będzie miało 2xdł łożyska, ale na razie założyłem 1xdł skośnego podwójnego.
Gwint M8 na końcu jest na razie potrzebny na eksperymenty (docelowo go utnę), natomiast fi8 na długości 30mm to miejsce na mocowanie KOŁA T10 do pasów o szerokości 16mm, które ma średnice wew.8 i długość 31mm.

Obrazek

Nie za bardzo czuje ile potrzeba mi na łożysko przy silniku. Chciałem zastosować łożyska jak na rysunku. gwinty metryczne są zawsze na 2 nakrętki aby można było kontrować.
Co wy na to?

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#6

Post napisał: dudis69 » 07 lut 2012, 19:23

pascalPL, co się dziwisz, jeżeli Ty robisz zlew na innych, to inni robią zlew na ciebie.
pascalPL pisze:Po drugie po co odzywasz się w wątku, który ciebie nie dotyczy
Jeżeli chciałeś mnie obrazić, to słabo sobie radzisz koleżko...
Bo nie jestem maszyną lub jej częścią, jestem pełnoprawnym użytkownikiem tego forum, czy Ci się to podoba , czy nie...
Jak na chwilę obecną nie masz kolego wpływu na to, gdzie i jak się wypowiadam. A jak zostaniesz Moderem, bo chyba do tego aspirujesz :mrgreen: to forum dużo straci na niezależności. Widać to po tonie twojej wypowiedzi.
pascalPL pisze:Nie wiem skąd tyle "agresji" w odpowiedzi na próbę podstawienia komuś pod nos gotowej śruby za lepszą kasę
To nie agresja, tylko wyczucie dobrego smaku...
Co za dużo to nie zdrowo..., ale chyba nie znasz tego powiedzenia. :wink:
Chodzi o to że zaraz po śrubach zaproponujesz wszystkim grupowy zakup np: śrubek i podkładek, bo u ciebie w hurtowni będzie taniej przy zakupie 100kg. A to graniczy z absurdem.
Pomyśl czasem o tych którzy chcą coś stworzyć według swoich założeń, proponując konkretną śrubę w powiedzmy " :mrgreen: dobrej cenie :mrgreen: " narzucasz poniekąd swój standard co do zastosowanych łożysk i sposobu mocowania, ograniczając innowacyjne myślenie kolegów. Brrrr...
IMPULS3 pisze:Proponuję uporać się z nakrętkami,
I to jest dobra droga postępowania.
pascalPL, rozmieniasz się na drobne..., zaprojektuj własny zestaw do złożenia w domciu i sprzedawaj. :wink:
Pozdrawiam Sławek


Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: pascalPL » 07 lut 2012, 21:14

Cena wychodzi podobnie jak w przypadku zakupu śruby + wykonanie stoczenia i gwintowania u sponsora. Dopiero dziś się dogrzebałem do informacji o takiej opcji. W przypadku 1 śruby cena o 1zł większa w mojej kalkulacji. Więc szkoda zachodu.

Dudis69 pisz co chcesz/jak chcesz gdzie chcesz, "koleżką" dla Ciebie nie jestem. To co napisałem było uwagą, że jako stały bywalec forum (czyli z jako takim obyciem) dopisałeś się do wątku z zamówieniem i zamiast się z niego wypisać to ... nic nie zrobiłeś. Mogłeś napisać, że już nie jesteś zainteresowany czy coś...

Nie jestem altruistą, ani nie staram się robić interesów coś sprzedając. Oba zamówienia grupowe mają na celu minimalizacji kosztów własnych. Nie staram się też zmonopolizować inicjatyw tego typu. Chodź potrzebuje jeszcze mniejszych nakrętek i pewnie znów rzucę propozycję.
Zamówiłem materiał, załatwiłem wykonawce, wszystko uzgodnione i potwierdzone pozostało mi czekać, więc pomyślałem o śrubach.
Rzuciłem propozycję, dla zainteresowanych z poprzedniego tematu i dostałem odpowiedź. Nie wiem czemu implikujesz, że staram się zabić czyjąś kreatywność. W pierwszym poście napisałem "Dokładne wymiary wyjdą kilku osobom indywidualnie, ale myślę że kilka będzie miało tak samo." to Ciebie tak zezłościło? Ja sam eksperymentuje i nie staram się na siłę wmówić, że moje jest lepsze... biorąc pod uwagę, że moje jeszcze nie istnieje.

Bardzo przepraszam, że uraziłem czyjeś poczucie dobrego smaku. Ale mi się spieszy, bo urlop zbliża się wielkimi krokami i chciałbym mieć coś do "zabawy". Zdania ze "zlewem" nie rozumiem.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#8

Post napisał: dudis69 » 07 lut 2012, 22:33

pascalPL pisze:"koleżką" dla Ciebie nie jestem
Pewnie że nie, przecież jest to określenie złośliwe i prześmiewcze...
Pozdrawiam Sławek


Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#9

Post napisał: KAJOS » 07 lut 2012, 22:42

dudis69, - wiem że zima i szkoda du** na dwór wystawic ale to nie powód by szukac "ofiar" na forum.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Raven » 07 lut 2012, 23:37

Przy tak małej różnicy w cenie rzeczywiście zachodu szkoda...

Zerkam sobie natomiast na przedstawiony rysunek i zastanawiam się nad jedną rzeczą.

Śruba fi 16 jest zatoczona prostopadle do średnicy wewnętrznej łożyska...

Czy nie powinno być tam przetoczenia z 16 na np. 12 (czy jaka średnica oprze się na łożysku) na odcinku np. 1mm i dopiero tam podtoczenie pod średnicę wewnętrzną łożyska?

Mam na myśli to, aby śruba nie zapierała się o uszczelnienie łożyska.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”