Samoczynny zjazd osi Z

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
Klubbers
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 20 mar 2016, 10:44
Lokalizacja: Rybnik

Samoczynny zjazd osi Z

#1

Post napisał: Klubbers » 19 lut 2017, 10:03

Witam.
Skończyłem (a przynajmniej tak mi się wydawało) składać własną frezarkę i przy bazowaniu osi Z zauważyłem coś bardzo niepokojącego. Jadąc Z-ką w górę, po zatrzymaniu cała oś opada o 1-2 cm. Wygląda to tak, jakby oś Z była zbyt ciężka, ale waży niecałe 20 kg. Silnik krokowy 3Nm więc spokojnie powinien ją uciągnąć. Śruba kulowa 350mm, skok 4.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Parametry:
Zasilacz trafo 36 V coś koło 20A - za prostownikiem nie ma pojemności, planuję dodać 5 lub 10mF
Krokowce - 3Nm 3A 1,8V
Arduino Uno + CNC shield + TB6600 - takie same, nawet z tej samej aukcji - kupione rok temu

1) Nie wiem w jakiej pozycji switche tego sterownika są na ON a w jakiej na OFF. Zakładam że ON jest w dół. Ustawiłem więc switche na 1/4 kroku i 3A zgodnie z tabelkami - które jak się dziś dowiedziałem są złe. Zmierzyłem prąd jaki dostaje silnik na każdej cewce pod obciążeniem i w momencie startu było od 1,5A do nawet 3 A, a później nagle spadło do 0,5 A. Czy takie wahania i niski prąd może być przyczyną problemu, czy jest to raczej norma?

2) Czy jest możliwość, aby ręcznie przy użyciu dużej siły przesunąć taką oś, bez kręcenia śrubą? Znajomy mówił, że to nie powinno ani drgnąć, bo jest to przekładnia kątowa. Analogicznie do imadła, którego ręką nie odsuniesz.

3) Może to wina nakrętki? Może została odwrotnie nakręcona? Ma to jakieś znaczenie którą stroną nakręcamy na śrubę? Moje były już nakręcone kołnierzem w stronę przeciwną do strony napędowej.

Jakieś inne pomysły, co może być nie tak?

Edit: Może to wina ustawień w GRBL? Teraz zauważyłem, że w step idle delay mam wartość 25 msec. Może powinno być ustawione na 255, żeby silnik był cały czas włączony?



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2784
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#2

Post napisał: atom1477 » 20 lut 2017, 12:39

A silnik podczas tego padania się kręci w drugą stronę?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”