Przekładnia zębata

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
PedroDon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2016, 03:07
Lokalizacja: Elbląg

Przekładnia zębata

#1

Post napisał: PedroDon » 20 wrz 2016, 22:29

Kochani mam problem. Mam cylinder (blachę zagiętą) i średnica tego ustrojstwa to 160mm. Chcę na to nałożyć koło zębate puste w środku wycięte wodą i drugie koło będzie się poruszało po tym kole (oczywiście zęby proste). Silnik będzie wchodził w to mniejsze koło zębate. Mniejsze koło wymyśliłem sobie o wielkości od 20mm do 30mm. Ważna jest względna precyzja i żeby wysokość zębów nie była duża. Dlatego domyślam się że zębów powinno być więcej aniżeli mniej :lol: .
Jak widzicie jestem laikiem i nic mi nie mówią wzory bo nie ma tam napisane ile zębów powinno mieć koło o danej średnicy... Czarna magia. Studia od października więc miejcie dla mnie cierpliwość...

Ale wracając do tematu mam w programie kilka opcji:
- moduł (różne cyfry)
- ilość zębów
- kąt przyporu (domyślnie 20)
- szerokość wieńca (tu dam 10mm)
- rodzaj piasty (domyślnie A)
- średnica wałka (domyślnie 0.8)
- rowek klinowy (domyślnie brak)
- ISO EU

Chciałbym wiedzieć czym się sugerować, jakie parametry ustawić wstępnie dla mojego projektu i czym manipulować jeżeli okaże się że silnik porusza się zbyt wolno po kole zębatym (ilością zębów?).

Chciałbym zauważyć że drugie małe koło zębate 20-30mm będzie poruszać się również po większych kołach aniżeli to koło o średnicy 160mm. Jakie parametry wybrać też dla mniejszego koła?

[center]Proszę o krótką pomoc w tym temacie bez spinania się czy to się rozleci czy nie - żeby oszczędzić Państwa czas.[/center]



Tagi:


Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#2

Post napisał: Robercik280214 » 21 wrz 2016, 17:52

No to tak wg. twojego wpisu małe koło zakładasz na silnik, więc małe koło będzie kołem napędzającym a duże koło napędzanym . Jeżeli to duże koło kręci ci się za wolno wtedy zmniejszasz liczbę zębów, bo jak wiadomo prędkość obrotowa zależy od przełożenia. Oznaczmy małe koło jako z1 a duże koło jako z2. Przełożenie obliczysz dzieląc jedno koło przez drugie. Np. z1=20, z2=50, czyli 20/50=0,4. Im większy wynik tego dzielenia otrzymasz tym większe obroty uzyskasz na kole napędzanym (duże koło) . Jeżeli chodzi o wysokość zębów to im większy moduł tym większa wysokość zębów. Średnicę koła zębatego obliczysz z wzoru : Dz= m*(z+2)
a wysokość zęba to : h=m*2,2
gdzie m - moduł a z - liczba zębów
Jeżeli pomogłem proszę o naciśnięcie odpowiedniego przycisku :wink:


Autor tematu
PedroDon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2016, 03:07
Lokalizacja: Elbląg

#3

Post napisał: PedroDon » 22 wrz 2016, 01:11

Hej Robert. Dziękuję, nacisnąłem "pomógł". Świetnie umiesz przekazać wiedzę. W razie bardzo dużych trudności pozwolę sobie odezwać się mailowo do Ciebie i jeśli będziesz chciał i miał czas to odpowiesz na napotkane przeze mnie problemy. W takim wypadku oczywiście odwdzięczę się - przecież nie ma nic za darmo. Póki co dziękuję i pozdrawiam.


Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Robercik280214 » 22 wrz 2016, 09:47

Jasne jakbyś miał jakiś problem to pisz :wink: . A tak z ciekawości to z jakiego programu korzystasz ??


Autor tematu
PedroDon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2016, 03:07
Lokalizacja: Elbląg

#5

Post napisał: PedroDon » 24 wrz 2016, 11:50

Solidworks


Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#6

Post napisał: Robercik280214 » 27 wrz 2016, 19:08

Aha nie wiedziałem, że Solid też ma taki generator przekładni jak Inventor:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”