Przekladnia slimakowa pod wymiar

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
seywind
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:46
Lokalizacja: Poznan

Przekladnia slimakowa pod wymiar

#1

Post napisał: seywind » 16 mar 2016, 15:30

Witam!

Poszukuje pomocy w zaprojektowaniu przekładni ślimakowej pod wymiar. Obliczenia które przeprowadzałem wg książek do PKMów dawały mi wymiary rzędu 10mm średnicy ślimaka i odległości osi rzędu 25 mm na tą górną przekładnie składającą się z ćwierci ślimacznicy i ślimaka. Jednak odległość od osi mocowania ślimacznicy do miejsca gdzie będzie ślimak to ok 200 mm (mogę nieznacznie regulować). Przełożenie na obu przekładniach (dolna i górna) ma wynosić 1:40. Pytałem ludzi od PKMów i mówili, że przy tych naprężeniach która tam mam, nie ma sensu liczyć tego z wytrzymałości, tylko wystarczy dobrać pod wymiar. Pytanie teraz jak to zrobić?
Obrazek

Dzięki z góry za pomoc



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 17 mar 2016, 13:03

Wycinasz z blachy na laserze albo na drutówce wycinek ślimacznicy a ślimak (gwint modułowy) na tokarce robisz lub bierzesz śrubę z gwintem trapezowym M10x2 robisz mocowanie na silnik krokowy (lub jaki tam napędza) i dobierasz moduł koła do gwintu metrycznego i ilość zębów ślimacznicy do przełożenia jakie chcesz uzyskać.
PS. Robisz panel podążający za słońcem?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
seywind
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:46
Lokalizacja: Poznan

#3

Post napisał: seywind » 17 mar 2016, 17:38

bardziej mi chodziło o obliczenia teoretyczne. Typu średnice podziałowe, średnice zębów, moduły, kąty opasania itp. Tylko zamiast obliczać z podanych momentów i prędkości, obliczyć na wymaganą odległośc osi uwarunkowaną montażowa.

Tak robie solar tracker :)

Policzyłem wg książki Leonida Kurmaza (obliczenia wg momentow i predkosci) i wyniki wyszły śmiesznie małe, dlatego obliczyłem jeszcze raz wg książki do PKM pana Mazanka pomijając obliczenia odległości osi, tylko zakładając ją odrazu. Wyniki wydają się sensowne. Myśle, że mogę się nimi podzielić jeśli ktoś chciałbym zweryfikować :)

Silniki krokowe dobrane, jeszcze dokończyć model choć już niewiele zostało.
Obrazek
Obrazek

PS. Nie moge dodac rozszerzenia xlsx :/ i sorry za slabe screeny :D

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 19 mar 2016, 09:10

obliczenia mechaniki pomijam, ale mam pytanie czym/jak będzie sterowany Twój panel ?


Autor tematu
seywind
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:46
Lokalizacja: Poznan

#5

Post napisał: seywind » 21 mar 2016, 12:02

dwa silniki krokowe NEMA24, sterowane atmega16. Różnica natężenia światła będzie mierzył układ różnicowy złożony z 4 fotorezystorów

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Yarec » 27 mar 2016, 04:50

Witam saywind'a właśnie o to mi chodziło, bo wykorzystałem kiedyś gotową dokumentację (z NETu) ale nie na sterowniku 16bit a w technologi dyskretnej (jak znajdę na którymś dysku) to może prześlę w pliku PDF (były nawet wymiary i kąty rozchyłu rur czujnikowych). Może podaj link do Twego sterowania - chyba że to konstrukcja Autora.


Autor tematu
seywind
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:46
Lokalizacja: Poznan

#7

Post napisał: seywind » 27 mar 2016, 22:32

jest to moja własna praca inzynierska, więc bez zgody uczelni nie mogę się chyba za bardzo dzielić nią. Spytam jak to wygląda i może coś wstawie. Rozwiazania są rozne. U mnie mikrokontroler atmega dziala jako generator czestotliwosciowy (przez pwm) i wlacza odpowiednie tryby pracy silnika krokowego. Za czujniki natezenia sluza pary fotorezystorów połączone w dzielniki napiecia, odzdzielone plytka o odpowiedniej wysokosci (decydowac bedzie o dokladnosci z zaleznosci trygonometrycznych)

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Yarec » 28 mar 2016, 06:12

za cholerę nie mogę odszukać dokumentacji, u mnie były dwa silniki (z reduktorami planetarnymi [f-my MICRON...] CW/CCW) sterowane mostkami H (L/R - Down/Up), z pamięci : 4 fototranzystory umieszczone parami w rurach PVC Ø 32 D~200 (czernionych wewnętrznie) dawały sygnał na we. komparatorów porównawczych .
Jeśli jak mówisz jest to Twoja konstrukcja autorska to uczelnia jest tylko miejscem wykonania (chyba że masz umowę o zrzeczeniu się praw autorskich na rzecz w/w)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”