przekładnia o przełożeniu 500-810

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
white09
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2009, 17:59
Lokalizacja: Kujawy

przekładnia o przełożeniu 500-810

#1

Post napisał: white09 » 13 lis 2009, 18:10

Witam forumowiczów.
Chciałbym prosić o pomoc, oczywiście w miarę możliwości.
Chodzi mi o to że potrzebuję przekładni o łącznym przełożeniu 810. Jak wiadomo nigdzie takiej nie ma. Przekładnia taka miałaby współpracować z silnikiem krokowym.
Gdzie albo jak mógłbym taka sobie załatwić/kupić??
Ostatecznie mogłaby być o przełożeniu od ok 500. Widziałem że są takie planetarne- 512, jednak ich koszt jest zbyt wysoki. Chodziłoby mi o przekładnie zębate lub ślimakowe, (te drugie nawet będą lepsze do mojego projektu). W przypadku zębatych myślałem o połączeniu szeregowym dwóch przekładni, jednej o przełożeniu 9, a druga o przełożeniu 90, wtedy z tego co wiem mnoży się wartość przekładni i uzyskałbym odpowiednią wartość, tylko czy jest możliwe wykonanie takiego układu?? Możliwe są również inne konfiguracje.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 13 lis 2009, 19:24

Przy tym przełożeniu to raczej przekładnia falowa .


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 13 lis 2009, 19:41

Wszystko jest możliwe. Na szczęście potrzebne Ci przełożenie nie jest liczbą pierwszą więc można zbudować wielostopniową przekładnię której łączne przełożenie jest jak słusznie się domyślasz iloczynem przełożeń wszystkich stopni. Jedną z możliwości jest złożenie sobie takiego zespołu na bazie kół zębatych i pasków zębatych których wybór jest tutaj http://www.akcesoria.cnc.info.pl/przegl ... zebate.htm Jeżeli obejrzysz dokładnie ofertę kół zębatych to zauważysz że taka łączna przekładnia może mieć konfigurację (1:3) x (1:3) x (1:3) x (1:3) x (1:2) x (1:5) = 1:810 Tak będzie chyba najtaniej bo wykonanie kół zębatych o niestandardowej ilości zębów raczej będzie dużo droższe. Jeżeli sam nie umiesz albo nie masz możliwości warsztatowych to umieść stosowny anons w dziale Giełda CNC.


Autor tematu
white09
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2009, 17:59
Lokalizacja: Kujawy

#4

Post napisał: white09 » 16 lis 2009, 12:22

Witam.
Tylko potrzebne mi przełożenie ma być 810:1 a nie 1:810 bo to chyba nie to samo albo?
Silnik ma się obrócić 810 razy a przekładnia na wyjściu raz, czyli do precyzyjnego pozycjonowania.
pozdrawiam.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 16 lis 2009, 14:01

white09 pisze:Witam.
Tylko potrzebne mi przełożenie ma być 810:1 a nie 1:810 bo to chyba nie to samo albo?
Silnik ma się obrócić 810 razy a przekładnia na wyjściu raz, czyli do precyzyjnego pozycjonowania.
pozdrawiam.

Jestes pewny, ze luzy przekladni nie beda przypadkiem
wieksze niz absurdalnie wysoka potrzebna dokladnosc???

Napisz moze co robisz, sa tu z pewnoscia konstruktorzy to
poradza. Moze zabierasz sie od zlej strony do tematu...

q


Autor tematu
white09
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2009, 17:59
Lokalizacja: Kujawy

#6

Post napisał: white09 » 16 lis 2009, 15:09

Zatem kilka słów o tym projekcie.
Zadaniem jest zautomatyzowanie teleskopu. Dwa zestawy będą naprowadzały teleskop w osiach x i y, w skład takiego zestawu aby teleskop uzyskiwał odpowiednią dokładność wchodzą: silnik krokowy 1,8st, sterownik mikrokrokowy z podziałem kroku na 32, przekładnia o łącznym przełożeniu 810, przy takiej konfiguracji otrzymuję dokładność 0,25 arcsec, przyjmuje się że dokładność powinna być od 1-0.1 arcsec im mniej tym bardziej precyzyjne. Przy takim założeniu całkowite przełożenie układu wynosi 5184000.
Są inne opcje takie jak zmniejszenie dokładności, przez co bede potrzebowac mniejsze przełożenie przekładni, lub też taka modyfikacja mikrosterownika na do podziału kroku na 64 lub 128 przez co również mogę mieć mniejszą wartość przekładni, jednak pierwsza rzecz to muszę mieć przekładnię, a do niej dobrać resztę, bo mechaniki później już nie zmodyfikuję.
Widziałem na rysunkach pewne rozwiązanie amatorskie ale sam nie jestem w stanie sobie tego zrobić, tym bardziej ze nie mam zbytnio styczności z mechaniką.
I dodam że jestem studentem automatyki i robotyki a ten projekt to projekt na dyplom.
pozdr.


degustator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 25 lut 2008, 19:46
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: degustator » 16 lis 2009, 16:55

Podaj jeszcze szacunkowe maksymalne wymiary przekładni. Jeśli w poziomie możnaby zastosować koło o średnicy 1m a w pionie ćwiartkę takiego koła to i luzy byłyby mniejsze.
Zakładam że teleskop ma "słuszne" wymiary.


zdzicho
Posty w temacie: 2

#8

Post napisał: zdzicho » 16 lis 2009, 18:45

Może to być przekładnia ślimakowa ,dwustopnowa o przełożeniach 27:1 i 30:1.


Autor tematu
white09
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2009, 17:59
Lokalizacja: Kujawy

#9

Post napisał: white09 » 16 lis 2009, 20:37

degustator pisze:Podaj jeszcze szacunkowe maksymalne wymiary przekładni. Jeśli w poziomie możnaby zastosować koło o średnicy 1m a w pionie ćwiartkę takiego koła to i luzy byłyby mniejsze.
Zakładam że teleskop ma "słuszne" wymiary.
Właśnie przekładnia powinna być jak najmniejsza wymiarowo, bo zakładaliśmy że montaż będzie na stojaku teleskopu.
Teleskop wazy ok 0,7kg długość ramienia 0,5m. Zatem moment na teleskop wyniesie ok 344Ncm, zakładając do tego np silnik z momentem 5Ncm, przekładnia równoważąca pomiędzy tymi momentami wyniesie 68.8, margines bezpieczeństwa do tego 5-10razy czyli przekładnia dla tego silnika i teleskopu to 344-688. Czy ten margines będzie w jakimś stopniu redukował luzy??

[ Dodano: 2009-11-16, 20:42 ]
zdzicho pisze:Może to być przekładnia ślimakowa ,dwustopnowa o przełożeniach 27:1 i 30:1.
No tak przekładnie ślimakowe byłyby najlepszym rozwiązaniem,gdyż redukują wpływ masy osi teleskopu na oś silnika do minimum, tylko skąd sobie takie załatwić/kupić??


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#10

Post napisał: galon » 16 lis 2009, 21:41

nie rób jaj jak to projekt to namaluj jak to model to se zrób -chcieć to móc i miłego frezowania

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”