napęd listwy zębate + przekładnia oraz mocowanie silników

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
max10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 61
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:27
Lokalizacja: Kalisz

napęd listwy zębate + przekładnia oraz mocowanie silników

#1

Post napisał: max10 » 29 cze 2012, 23:04

Cześć koledzy buduje frezarkę 2,5x2m realny obszar roboczy będzie wynosić 2,2x1,7m, cały napęd chce (prócz osi Z) oprzeć na listwach zębatych. Dobrałem listwy M2 i tutaj mam pytanie jakie dobrać koło zębate na silnik z jakich kół zrobić przekładnie?

Frezarka ma być głównie do ciecia tworzyw sztucznych oraz płyt typu MDF.

Piszcie swoje propozycje. Mam tez do was sporą prośbę bo szukam i szukam już 3 dzień i nie umie znaleźć zdjęcia jak montowany jest silniki wraz z przekładnia na listwę zębatą. Jeżeli posiadacie takowe zdjęcia lub filmy proszę wrzućcie je tutaj.



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 30 cze 2012, 15:28

Kolega Rayford używa napędu zębatego:
https://www.cnc.info.pl/topics57/maszynka-2-vt16531.htm


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 30 cze 2012, 18:24

Być może wiesz już o tym że do listew zębatych trudno (niemożliwe jest) dobrać przekładnię pośredniczącą w przekazywaniu napędu z silnika krokowego przy której powstaje wymierna liczba kroków na 1mm. Jeżeli nie to zajrzyj do wątku https://www.cnc.info.pl/topics45/dziwne ... t37391.htm Problemu tego oczywiście nie ma jeżeli do pozycjonowania używa się systemu DRO
Przymknij tylko oko na moje pierwsze wypowiedzi bo dopiero później zrozumiałem różnicę między modułem a podziałką dotyczącą oznaczeń listew zębatych. Naiwnie sądziłem że listwy zębate i paski zębate przelicza się według tej samej metody.


Autor tematu
max10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 61
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:27
Lokalizacja: Kalisz

#4

Post napisał: max10 » 30 cze 2012, 22:55

niestety kolega Leoo wysłał mi link do maszyny zbudowanej na pasach a ja mam w zamiarach budować urządzenie na listwach, temat bardzo fajny pełno zdjęć jak to jest zbudowane i na takim czymś by mi zależało ale dla napędu listw zębatych

Pytanie do diodas1 rozumie że są problemy z wymierna liczbą kroków na 1mm, i czy w tym wypadku jestem skazany na taki soft jak mach? czy EMC Linux sobie z tym poradzi? , pytam ponieważ przeczytałem cały watek który mi puściłeś i szczerze powiem prawie nic nie zrozumiałem jedynie to że gościowi zaczęło to działać bo mach sobie z tym sam poradził, osobiście przeraziło mnie to, ponieważ mam w planach używanie EMS LINUX + EDUCAD jeżeli tez mi wyjdzie jakaś nie równomierna liczba jak mu 266,532 to co wtedy?

Właśnie twoje początkowe posty rozumiałem i wydawały mi sie sensowne apotem temat tak sie zagmatwał że było tylko gorzej, aż pojawiły sie sformułowania typu "czary" heh

"Zębatka silnika mająca 12 zębów przy jednym obrocie silnika przesuwa listwę zębatą o 12 zębów. Skoro moduł tej listwy=1.5 mm to znaczy że jednemu obrotowi odpowiada 12 x 1.5mm = 18mm przesunięcia a nie 56.52mm."

Aha i co to jest ten system DRO?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 30 cze 2012, 23:28

diodas1 pisze:Przymknij tylko oko na moje pierwsze wypowiedzi bo dopiero później zrozumiałem różnicę między modułem a podziałką dotyczącą oznaczeń listew zębatych.
Po prawej stronie postu znajdzie Kolega przycisk "Edytuj" inaczej faktycznie można pomyśleć, że moduł zęba podawany jest w milimetrach.
max10 pisze:niestety kolega Leoo wysłał mi link do maszyny zbudowanej na pasach a ja mam w zamiarach budować urządzenie na listwach, temat bardzo fajny pełno zdjęć jak to jest zbudowane i na takim czymś by mi zależało ale dla napędu listw zębatych
Proszę jeszcze raz przeczytać pierwszy post kolegi Rayford.

Maszyny z napędem poprzez listwy zębate budowane są od zarania i będą długo po nas. Jeśli program sterujący ma problem z przecinkami, należy użyć takiego, który sobie poradzi.


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#6

Post napisał: Dagome » 30 cze 2012, 23:38

Właśnie twoje początkowe posty rozumiałem i wydawały mi sie sensowne apotem temat tak sie zagmatwał że było tylko gorzej, aż pojawiły sie sformułowania typu "czary" heh

"Zębatka silnika mająca 12 zębów przy jednym obrocie silnika przesuwa listwę zębatą o 12 zębów. Skoro moduł tej listwy=1.5 mm to znaczy że jednemu obrotowi odpowiada 12 x 1.5mm = 18mm przesunięcia a nie 56.52mm."
Jakie czary 12×1,5×Π=56,548667764616278292327580899031.
Wystarczy wiedzieć co to moduł.
Z programów to STEP2CNC ma chyba moduł :razz: który zlicza takie ułamki.

Co ty się tak uparł na te listwy? Oprócz kwestii kroków na jednostkę długości jest jeszcze potrzebne kasowanie luzów między zębatką a kołem zębatym. Nie obraź się ale wyglądasz na humanistyczna kluchę jesteś pewien, że sobie poradzisz?
Po prawej stronie postu znajdzie Kolega przycisk "Edytuj" inaczej faktycznie można pomyśleć, że moduł zęba podawany jest w milimetrach
Moduł normalny koła zębatego jest podawany w mm.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 01 lip 2012, 00:07

Dagome pisze:Moduł normalny koła zębatego jest podawany w mm.
Nigdzie nie padło pojęcie "moduł normalny".


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 01 lip 2012, 00:09

Dzięki Leoo, za przypomnienie. Poprawię to oczywiście ale już raczej nie dzisiaj.
max10, w tym poście który zacytowałeś jeszcze błądziłem. Według informacji ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl/listwy_zebate.htm w punkcie "informacje pomocnicze" liczy się to inaczej niż pierwotnie podejrzewałem a dokładnie: przy module 1.5 podziałka wynosi 1.5 x pi czyli 1.5 x 3,141592653589793238462643383279502884197169 ten wynik pomnożony przez 12 (zębów) da dopiero przesunięcie wzdłuż listwy zębatej przy jednym obrocie zębatki
Nie jestem mechanikiem, stąd ta pomyłka w rozumowaniu.
Jak widać nigdy nie wyjdzie całkowita ani wymierna liczba kroków. W paskach zębatych jest pod tym względem prościej bo podziałki są "okrągłymi" liczbami chociaż też na wstępie trzeba zdecydować się czy będziemy operować miarą metryczną czy calową.
Na temat Linuxa nic Ci nie podpowiem po póki co operuję Windowsem ale jest tu wielu którzy walczą w tym obcym dla mnie środowisku.
"Czary" dotyczyły informacji od 251mz że sterownik chiński działa z mikrokrokiem 1/64 kiedy w specyfikacj stoi jak wół że może najwyżej 1/16 ale to już inna bajka.
DRO jest dość często wymienianą w tym forum https://www.cnc.info.pl/search.htm?mode=results metodą pozycjonowania Z grubsza informację o położeniu narzędzia w danej osi , używaną w pętli sprzężenia zwrotnego pobiera się z listwy pomiarowej zamocowanej do danej osi. (działa podobnie jak suwmiarka elektroniczna). Proste w zrozumieniu idei, skomplikowane i kosztowne w realizacji.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2012, 00:23 przez diodas1, łącznie zmieniany 1 raz.


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#9

Post napisał: Dagome » 01 lip 2012, 00:16

,___,
{o,O}
|)``)
-"-"-
O RLY?

A jaki inny moduł spełnia zależność m=p/Π? Gdzie podziałka była wcześniej wspominana?
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
max10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 61
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:27
Lokalizacja: Kalisz

#10

Post napisał: max10 » 01 lip 2012, 00:20

Dagome nie jestem humanistyczną kluchą zbudowałem zapewne więcej maszyn niz ty oczym napisałem ci na PM bo to nei miejsce do tego typu rozmów.

Ale wracając do tematyki kasowanie luzu a przed wszystkim sposób montażu przekładni mnie interesuje dlatego w tym temacie na początku prosiłem jakieś zdjęcia.

Diodas1 dziękuje za wytłumaczenie a czy posiadasz może właśnie jakieś zdjęcia jak montowane są przekładnie itp, powiedz mi szczerze może lepiej zrobić konstrukcje na śrubach kulowych 20/5

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”