Krzywa śruba kulowa, czy montować?

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Krzywa śruba kulowa, czy montować?

#1

Post napisał: relaxxis » 02 cze 2016, 12:22

Do budowanej frezarki CNC /tylko do frezowania tworzyw narzędziowych/ chciałem zamontować na osi X śrubę kulową 1605 długość 1500mm i okazuje się, że jest krzywa. Wstawiłem między bloki łożysk i przy swobodnym kręceniu wkrętarką widać odchył. Na środku jest odchył 1mm od boku, bez obciążeń.
przy zwiększeniu prędkości czuć drgania, które tworzą wibracje i śruba zwiększa odchył.
Po zamontowaniu na płycie osi X i większej prędkości też czuć wibracje.

Czy tak krzywa śruba powoduje za duże wibracje i nie nadaje się do frezarki CNC.?

Może ktoś wie jakie są normy dla śruby kulowej 1605 dł 1500mm.
Czy mimo wszystko montować, czy jednak trzeba kupić nową...



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 02 cze 2016, 13:04

witam.
tak na oko - trochę mała średnica przy takiej długości.
może jak byś ją nieco naprężył to by coś dało.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 02 cze 2016, 14:51

Przy takiej długości to nie powinno mieć większego wpływu na pracę, a wibracje będą bo trochę za cienka. Ja miałem krzywą, ale półmetrową. Odchyłka miała 0.3mm (15 cm od jednego brzegu) i to już powodowało zacinanie przy jeździe w jedną stronę. Miałem już ją wyrzucić, bo na tokarce nie dało rady jej wyprostować, ale zbudowałem stanowisko na prasie śrubowej z czujnikiem zegarowym i po godzinie zabawy wyprostowałem ją na 0.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#4

Post napisał: relaxxis » 02 cze 2016, 18:18

16tki są w większości frezarek na rynku o takiej szerokości osi X, więc powinno być dobrze.
Wkrętarka ma max 1000 obr/min, więc można założyć, że szybciej nie da rady, bo zaczyna wibrować jak Zetka dochodzi do końców śruby. hmm nie jest to zawrotna prędkość...

Naciągnięcie śruby jest dość problematyczne, ponieważ mam typowe bloki BK i BF.
W BF jest przelotowe łożysko, więc nie ma jak zablokować ani naprężyć...

Może jest pomysł jak zblokować łożysko w obudowie BF i jak naprężyć...


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 03 cze 2016, 00:01

Widziałem taki patent na wibrujące długie śruby. Tulejka poljamidowa założona na gwint pociągowy (prawdopodobnie ułożyskowana, żeby się zaraz nie wytarła), jeżdżąca na tych samych prowadnicach co wózek osi. Taka podpórka podczepiona do wózka na cięgle o długości połowy trasy przejazdu. Jak wózek osi mija połowę to zaczyna ciągnąć tę podpórkę i jak dojdzie do końca to śruba jest podparta na środku. Oczywiście założone jest to po obu stronach, bo musi działać w obu kierunkach. Widziałem w ten sposób gdzieś zorganizowane 3m śruby 16-ki. Tam były po dwie podpórki na stronę, czyli pierwsza podpórka ciągnęła drugą i tym sposobem śruba miała podparcie co 1m w skrajnym położeniu wózka osi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”