Budowa otrząsarki do wiśni

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
gollak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, 19:33
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Budowa otrząsarki do wiśni

#1

Post napisał: gollak » 01 sie 2014, 20:33

Witam,
Piszę, ponieważ chciałbym zadać kilka pytań odnośnie mojego pomysłu.
Jak wiadomo, kombajn do zbioru owoców do tanich nie należy ( te mocno rozbudowane, ok.300tys zł), uważam jednak, że są zbyt mocno przesadzone jak dla osoby, która posiada tylko kilkaset drzew. Takie urządzenie nie zwróciłoby się za szybko, albo wcale.
Pomyślałem, żeby skonstruować własne urządzenie, nie hydrauliczne lecz mechaniczne, oparte na silniku spalinowym i ruchu posuwisto-zwrotnym.
O ile konstrukcja jest raczej prosta w zrobieniu, to zastanawia mnie jedna rzecz. Jaki typ i z czego najlepiej wykorzystać silnik, żeby jak najlepiej zdał egzamin ?
Potrzebą jest urządzenie, zabudowane na platformie wraz z silnikiem, ramieniem, i członem chwytnym za pień, które przypominałby i spełniało zadanie podobnie jak oryginalna otrząsarka hydrauliczna do wiśni.
Wydaje mi się, że taki silnik wbrew pozorom nie musi być aż tak mocny - byle uzyskiwał dobrą częstotliwość obr/s(to chyba nie problem) i aby wywoływał dość mocną amplitudę drgać ramienia - drzewa.
Podkreślam, że jest to wolny pomysł i raczej nie chciałbym, żeby kosztowało to Bóg wie ile.
Jakieś pomysły ?

Tutaj przykład oryginalnej. http://www.jagoda.com.pl/otrzasarka-do- ... TKA/102/pl



Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#2

Post napisał: Yogi_ » 01 sie 2014, 21:46

Witam :-)
gollak pisze:nie hydrauliczne lecz mechaniczne, oparte na silniku spalinowym
Tak zupełnie z czapki...
Agregat spalinowy, regulator obrotów i silnik wibracyjny przypinany do pnia?
Pozdrawiam
Krzysiek


Autor tematu
gollak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, 19:33
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

#3

Post napisał: gollak » 01 sie 2014, 23:57

dlaczego z czapy ? Piszesz o tym ,że niewystarczająco opisałem mój pomysł urządzenia czy, że pomysł jest do kosza ; ) ?
Idea z agregatem mi się podoba.Mniej roboty przede wszystkim. Ale...
Czy taki silnik wibracyjny, powiedzmy mini, jednofazowy, wystarczy ? ( katalogowo: 9kilowy - 270W - 310kg (siła) )
Patrzmy też praktycznie. Bo jeśli nie, to nie wyobrażam sobie podpinać 30kg bydlaka 50razy na dzień. Raz, że jeszcze nie wiadomo w jaki sposób to uczynić, gdzie pień ma maksymalnie 60cm h, a dwa, im większy, tym większe uszkodzenia drzewa.
Zadaje to pytanie, ponieważ nigdy nie miałem styczności z tymi silnikami i nie wiem jak się ma podawana siła i moc do rzeczywistej pracy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”