Podpory pod prowadnice.

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
grzesiek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 11 cze 2005, 17:24
Lokalizacja: śląsk

Podpory pod prowadnice.

#1

Post napisał: grzesiek » 14 sty 2006, 11:27

Witam szanownych kolegów ( i koleżanki..?? )

Czy ktoś może być mi pomocny jeżeli chodzi o rozwiązanie podpór pod wałki fi 20 ??.

- chodzi o to żeby cena była w miarę przystępna - 95 zł za 80 mm jest nie do zaakceptowania dla mnie.

- podpory mogą być w krutkich odcinkach.

- lub pomysł na ich wykonanie ( mam dostęp do powiedzmy frezarki, e.c.t. )



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 14 sty 2006, 11:56

witam !! masz dostęp do obrabiarek to sam sobie zrobisz . weź płaskownik Al i wytaczadłem zrobisz promień 10mm /powiercisz/pogwintujesz i po problemie . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 14 sty 2006, 12:02

pukury pisze:witam !! masz dostęp do obrabiarek to sam sobie zrobisz . weź płaskownik Al i wytaczadłem zrobisz promień 10mm /powiercisz/pogwintujesz i po problemie . pozdrawiam !!
wytaczadlem?? w jaki sposob?

podpory mozna wykonac samemu na kilka sposobow:

1. frezowania kanalka w ksztalcie litery V o dosc duzym kacie rozwarcia (chyba 150stopni wg. literatury, teraz nie pamietam) za pomoca freza tarczowego najlepiej na frezarce poziomej, lub na pionowej z glowka
2. frezowania kanalka o lukowym zarysie frezem tarczowym w sposob jak wyzej
3. frezowanie kanalka o lukowym zarysie frezem palcowym kulistym na frezarce pionowej

pierwsze dwie metody beda najbardziej wydajne i najdokladnijesze, ale wymagaja uzycia znacznie drozszego narzedzia (kilkaset zlotych), ostatnia jest znacznie mniej wydajna, ale narzedzie jest znacznie tansze (ostatnio z ataki frez kulisty trzypiorowy fi 20 ze stali szybkotnacej dostalem za ok 30zl)
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: Piotrjub » 14 sty 2006, 12:03

Mówmy tylko o prawidłowym wykonaniu takiej podpory.
Tam nie ma promienia R=10 tylko jest odpowiedni kąt.
To nie jest to samo, jesli zrobimy promień jest to poprostu wielki bład.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 14 sty 2006, 12:19

witam !! no, jeżeli to ma być pryzma to sprawa jest jesze prostsza . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#6

Post napisał: DZIKUS » 14 sty 2006, 12:26

Piotrjub pisze:Mówmy tylko o prawidłowym wykonaniu takiej podpory.
Tam nie ma promienia R=10 tylko jest odpowiedni kąt.
To nie jest to samo, jesli zrobimy promień jest to poprostu wielki bład.
tyle, ze czesc "firmowych" podpor jest wlasnie robiona z promieniem, a nie z kanalkiem pryzmowym. ja osobiscie wolal bym wlasnie pryzme, bo mozna ja dokladniej wykonac, styk bedzie oczywiscie tylko liniowy po obu stronach, ale mam pewnosc, ze to faktycznie sie na podporze opiera.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 14 sty 2006, 12:59

witam !! j osobiście ( mając do dyspozycji frezarkę ) napewno zrobiłbym podpory z łukiem a nie pryzmą . co do problemów z wykonaniem i pasowaniem to ich za bardzo nie widzę . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#8

Post napisał: DZIKUS » 14 sty 2006, 13:27

pukury pisze:witam !! j osobiście ( mając do dyspozycji frezarkę ) napewno zrobiłbym podpory z łukiem a nie pryzmą . co do problemów z wykonaniem i pasowaniem to ich za bardzo nie widzę . pozdrawiam !!

problem wlasnie jest, bo walki prowadnicowe maja tolerancje wykonania w glab materialu (h6) a frezy walcowe niby rowniez sa wykonane na minusie, ale sam promien miewa tolerancje na plusie, cyzli frezuje luk wiekszy niz wymiar nominalny (opieram sie na danych z katalogow dostwcow narzedzi, bo sam niedawno chcialem taki frez kupic). to samo dotyczy wykonania frezow lukowych krazkowych, nie wiadomo, jaki nam sie trafi- z promieniem na plusie, minusie, czy moze na zero. reasumujac: jest bardzo duza szansa, ze otrzymamy luk o promieniu minimalnie wiekszym niz promien walka, wiec zapewnimy "pojedynczy" styk liniowy; jest to tym bardziej prawdopodbne, ze istnieje jeszcze ryzyko rozbicia wymairu podczas samej obrobki, np z powodu bicia narzedzia we wrzecionie.
dlatego tez wykonanie kanalka pryzmowego jest o wiele lepszym rozwiazaniem, bo mamy gwarancje, ze otrzymamy dwa styki liniowe.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 14 sty 2006, 15:35

witam ! prawdę powiedziawszy nic o frezach nie pisałem lecz o wytaczadle . i dalej myślę sobie że problemu nie ma ! . wiem to stąd że pracując w drukarni ( utrzymanie ruchu)w kilku maszynach występowło coś podobnego i dawnych czasach trzeba było sobie radzić bo kupić sie nie dalo . pozdrawim !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#10

Post napisał: DZIKUS » 14 sty 2006, 19:39

pukury pisze:witam ! prawdę powiedziawszy nic o frezach nie pisałem lecz o wytaczadle . i dalej myślę sobie że problemu nie ma ! . wiem to stąd że pracując w drukarni ( utrzymanie ruchu)w kilku maszynach występowło coś podobnego i dawnych czasach trzeba było sobie radzić bo kupić sie nie dalo . pozdrawim !!
w jaki KONKRETNIE sposob przy uzyciu wytaczadla zrobic w podporze lukowy profil pod walek?
mam wsadzic noz z lukowo zaszlifowanym ostrzem? innego sposobu nie widze, a ten przedstawiony przeze mnie wydaje sie byc totalnie nietrafiony.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”