Pasowanie łożysk ślizgowych względem prowadnic

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

Pasowanie łożysk ślizgowych względem prowadnic

#1

Post napisał: Ciowiec » 31 gru 2009, 17:41

Mam mały dylemat - otóż za łożyska liniowe do mojej maszynki postanowiłem wykorzystać pocięty pręt aluminiowy PA 6. Na próbę tokarz wykonał mi otwór fi20 G7 (tolerancja wałka h6).
Po złożeniu z prowadnicą okazało się (na oko), że łożysko ma luz minimalnie większy od łożyska kulkowego SMA20GUU przy długości większej od niego o 20%......
Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby zlecić do wykonania otwór w tolerancji H7........?
tylko czy wtedy nie będzie znowu zbyt ciasno.
W jakich tolerancjach macie swoje łożyska ślizgowe...>? I jak się sprawują >??
dodam, że:
fi 20 G7/h6 luz średni wynosi 0,024 mm,
fi 20 H7/h6 teoretycznie....0,017........w sumie niby niewielka różnica..........



Tagi:


Tomek155
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 296
Rejestracja: 17 gru 2008, 14:23
Lokalizacja: Olkusz

Pasowanie łożysk ślizgowych względem prowadnic

#2

Post napisał: Tomek155 » 31 gru 2009, 18:14

Pewnie wzbudzę wojnę moja odpowiedzią ale cóż. Po prostu spasowałbym otwór do prowadnicy na wyczucie i tyle. Tocząc przymierzał i dopasowywał, osobiście robiłem tak wiele razy zawsze wychodziło bardzo dobrze. Ale pewnie dla niektórych to zbyt "nieprofesjonalne" ale sprawdza się.

Szczęśliwego Nowego Roku Życzę

Tomek

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#3

Post napisał: grg12 » 31 gru 2009, 18:28

Aluminim ślizga się bezpośrednio po stali? IMHO toleracja nie jest zbyt ważna - i tak się wyrobi. Bez możliowści regulowania (zaciskania) tych tulejek dość szybko będziesz musiał je wymianić. Mam frezarke z aluminiowym stołem - dość często trzeba ją regulować, i to pomimo grubej warstwy eloks na prowadnicach (producent twierdzi że to pomaga ;) ). Ja do swojej frezareczki użyłem tulejek pokrytych teflonem (oznaczeniem PCM121420) - po lekkich modyfikacjch (poszerzyłem rozcięcie żeby się dało lepiej wykasować luzy) wszystko działa zadawalająco.
Jeszcze jedna uwaga - tulejki ślizgowe są upierdliwe w montażu - wystarczy że prowadnice są minimalnie nierównległe i opory ruchu gwałtownie rosną.
Pozdrawiam
Grzesiek


Autor tematu
Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#4

Post napisał: Ciowiec » 31 gru 2009, 18:47

To nie są tulejki - pręt kwadratowy z wytoczonym otworem bezpośrednio przykręcany będzie do stołu... przy czym L=3,5D - naciski nie wyjdą raczej zbyt duże - mam nadzieję, że przy dobrym smarowaniu mimo wszystko pochodzi to chwile. Im ciaśniejsze pasowanie tym lepszy rozkład nacisków :mrgreen: :mrgreen:
Tomek155 pisze:Po prostu spasowałbym otwór do prowadnicy na wyczucie i tyle. Tocząc przymierzał i dopasowywał
Wiem, że tak by było najlepiej, ale niestety dostęp do tokarza mam tylko kilka dni w miesiącu, a przy tym i tak nie ma zbyt wiele czasu :sad: :sad:
Jeszcze jedna uwaga - tulejki ślizgowe są upierdliwe w montażu - wystarczy że prowadnice są minimalnie nierównległe i opory ruchu gwałtownie rosną.
mocowania mam zrobione parami za jednym przejściem narzędzia, więc mam nadzieję, że choć to źródło niedokładności odpadnie :mrgreen: :mrgreen:

pozdrawiam


Szymon LP
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 209
Rejestracja: 06 sie 2009, 00:45
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Szymon LP » 15 sty 2010, 04:16

Aluminium się w zasadzie w ogóle nie nadaje na prowadnice ... tragiczne właściwości pary trącej aluminium/stal. Zainwestuj parę złotych więcej i zrób tulejki z brązu a nawet z Poliamidu PA6 / PA66 (będzie 500 x trwalszy niż aluminium o właściwościach ślizgowych nie mówiąc)

Stop PA6 (alu) jest dość twardy ale i tak będzie się "nacierał" na wałek - przez to realna para trąca to będzie własnie PA6-PA6

Pasowania - to wcale nie takie łatwe na zwykłej tokarce ;-) Poza tym odpowiedniio zrobiona panewka nie powinna być w środku gładka. Potrzebne są rowki, dziurki trzymające środek smarny.

Skoro masz łożyska fi20 to po co próbujesz sam dorabiać?


Autor tematu
Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#6

Post napisał: Ciowiec » 15 sty 2010, 12:01

Łożyska niby mam, ale są to najtańsze noname, a pod ręką jest sporo pręta ze stopu al.
O ile słyszałem, to stopy AL też stosuje się na łożyska ślizgowe, a że temperatura łożyska w tym zastosowaniu oraz prędkości względne będę znikome, więc stwierdziłem że powinno działać....

Miałeś już może doświadczenie z panewkami al ?


Szymon LP
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 209
Rejestracja: 06 sie 2009, 00:45
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Szymon LP » 15 sty 2010, 12:20

Naście lat temu jako młody modelarz robiłem różne eksperymenty z duralem ;) - moje doświadczenia są takie, że się nie nadaje na elementy pracujące ślizgowo(przynajmniej w kategorii dokładnych pasowań). To samo przeczytasz w każdym "poradniku mechanika"

Te najtańsze NONAME będą lepsze 10x od duralu. Poza tym --- jeśli masz dostęp do jakiejś dobrej przecinarki albo szlifierki z rodziny NUA możesz zrobić małe nacięcie wzdłuż na łożysku, żeby mieć możliwość kasowania luzu. (po prostu przeróbka na wersję AJ) Pamiętać tylko trzeba o dobrym chłodzeniu podczas cięcia bo możesz podczas jednej operacji odpuścić głęboko i powtórnie zahartować bieżnię

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#8

Post napisał: triera » 15 sty 2010, 17:04

Stosuje się prowadnice z aluminium pod łożyskowanie ślizgowe,
ale głęboko anodowane. Dostępne np. w IGUS.
Nie są tanie.


Szymon LP
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 209
Rejestracja: 06 sie 2009, 00:45
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Szymon LP » 15 sty 2010, 22:31

Anodowane alu moze miec 64HRC i w dodatku wlasciwosci higroskopijne..(olej itp)

Ale o tym chyba nie mowimy ;-) tylko o zwyklym duralu


grze
Posty w temacie: 3

#10

Post napisał: grze » 17 sty 2010, 15:18

Za nidługo stane przed problemem równoległego ustawienia wałków z podporami na ramie /stół/ w moim ploterze. Czy moglibyście się podzielić doświadczeniami w tym temacie, coś doradzić w jaki sposób to zrobić?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”