obudowy łorzysk przedłurzane dylemat

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach
Awatar użytkownika

Autor tematu
fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

obudowy łorzysk przedłurzane dylemat

#1

Post napisał: fus23 » 07 lut 2011, 22:09

witam
tak sobie teoretyzuję robiąc jednocześnie wstępny kosztorys zakupów w pewnym sklepie który ma przypadkiem całkiem fajne forum CNC
mój problem a raczej pytanie
jaki wpływ ma na sztywność blatu oś x i y ,gdyby zamiast po 4 zwykłe łożyska podpierające jedną oś zastosować po dwa łożyska w obudowie przedłużanej na oś

zakładam pole robocze 250 na 250 max 300 na 300 w ośi x i y zwróciłem uwagę że obudowa z łożyskami ma długość 96 mm czyli sztywność powinna nieco zmaleć niż w przypadku blatu podpartego na rogach łożyskami pojedynczymi zastanawia mnie jak bardzo ona spadnie i czy nie warto jednak wykorzystać łożysk podwójnych

wszystko planuje zrobić na wałkach fi 20 wydaje się być to ważne przy obliczeniach
choć same obliczenia to mi nic nie powiedzą bo gubię się przy więcej jak 4 wektorów siły na 3 płaszczyzny a z matematyką też nie było najlepiej ... :P
czy ktoś już próbował czegoś takiego ??
głównie będę obrabiał miękkie materiały typu pcb drewno sklejka balsa może troszkę plexi i innych plastików i czy przy takim podparciu sztywność pozwoli na dłubanie w aluminium i innych " miękkich " metalach
jakie za i przeciw widzicie w zastosowaniu takiego rozwiązania
a cha długość wałków prowadzących to jakieś 350 mm
pozdrawiam



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 08 lut 2011, 00:33

Jeśli zakładasz długość wałka 350, a zakres roboczy 250, to czy użyjesz przedłużanego łożyska (96 mm), czy dwóch pojedyńczych (2x50mm) to chyba wyjdzie na to samo, prawda?

Awatar użytkownika

Autor tematu
fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#3

Post napisał: fus23 » 08 lut 2011, 00:58

witam
chodziło mi o sztywność stolika w przykładzie A czy na krawędziach stolika- niebieskie łożysko - szare będzie dawało sobie rade z naciskiem wrzeciona tak samo dobrze bądź znośnie jak w przykładzie B gdzie takie obciążenia nie występują bo stolik podparty jest po rogach
mówiąc krótko czy nacisk na obrzeża pola obróbki nie będzie obciążał zbytnio silników mechaniki i tak dalej
wydaje mi się że punkt podparcia leży na środku obudowy łożysk zespolonych lub na jego krawędzi zewnętrznej bliżej przyłożonej siły a wydłużenie stolika poza obudowę to ramie siła to nacisk wrzeciona ciężar obrabianego elementu- wydaje się być pomijalny przy pcb i innych i tworzywach i siły skrawania
pytanie czy to wytrzyma czy lepiej podeprzeć na czterech łożyskach po rogach i dać sobie spokój z główkowaniem i urywaniem kasy na paczkę fajek :razz:
przepraszam za kiepski render w paincie ... jest późno ...:)
pozdrawiam
Załączniki
bez tytułu.jpg
rys poglądowy
bez tytułu.jpg (16.67 KiB) Przejrzano 652 razy


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 08 lut 2011, 10:42

Wszystko jest jasne, tylko przy twoich założeniach, w obu przypadkach wyjdzie rysunek A. Jak chcesz osiągnąć to co na rysunku B, to prowadnica nie może mieć 350mm, a 500mm. Jak chcesz uzyskać większą sztywność, niezależnie od miejsca na stole, mimo użycia krótszej prowadnicy, to odwróć rysunek A do góry nogami. Łożyska w podstawie, pod wrzecionem, a wałki przymocowane do stołu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#5

Post napisał: fus23 » 08 lut 2011, 16:56

witam racja z tymi długościami wałków dlatego pisałem o cięciach budżetowych na fajki :P
ha z tym obróceniem to całkiem niezły myk jest nie rozważałem takiej wersji a rozwiązanie w sumie oczywiste i niemal banalne
dzięki za pomysł z którego wynika że przy małej masie stolik może osiągnąć licząc na oko przy małej wadze jakieś 350 mm w tej osi
kto wie może stestuje 400 mm choć to już wydaje się być nieco prze wymiarowane na rysunkach wszystko zależne od wagi wykonania
tak sobie liczę i liczę gdzie ukraść 5 zł a gdzie dodać 10 mm stołu roboczego :) :)
suma sumarum pewnie wyjdzie i tak z 4 klocki za maszynkę do PCB za to pole pracy o gabarytach umożliwiających frezowanie 4 płyt głównych do PC :P :P
pozdrawiam i zapuszczam się dalej w bezkres kombinowania ...
:P


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#6

Post napisał: upanie » 08 lut 2011, 19:39

Pozwolę sobie zapytać bo nie rozumiem. Dlaczego odwrócenie stolika i danie wałków na stół ma zwiększyć sztywność?
czilałt...


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 08 lut 2011, 19:59

upanie pisze:Pozwolę sobie zapytać bo nie rozumiem. Dlaczego odwrócenie stolika i danie wałków na stół ma zwiększyć sztywność?
1. Podpory walkow usztywniaja blat.

2. Frez pracuje zawsze nad lozyskiem wiec nie ugina walka
(w jednej osi).

Polecam, do malych powierzchni sprawdza sie swietnie:


q

Awatar użytkownika

Autor tematu
fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#8

Post napisał: fus23 » 08 lut 2011, 21:34

witam
kolego oprawcafotografi czy miałbyś może jeszcze jakieś takie rysunki jak w linku ??
nie ukrywam że zależało by mi na nich ponieważ właśnie coś takiego chodzi mi po głowie odnośnie mojego projektu
troszkę nie rozumiem umieszczenia silników czy to napęd poprzez listwy zębate ?? czy może po prostu silniki się zapodziały podczas projektowania ??
pozdrawiam


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 08 lut 2011, 21:37

fus23 pisze:witam
kolego oprawcafotografi czy miałbyś może jeszcze jakieś takie rysunki jak w linku ??
nie ukrywam że zależało by mi na nich ponieważ właśnie coś takiego chodzi mi po głowie odnośnie mojego projektu
pozdrawiam
Na tym rysunku jest w zasadzie wszystko...

A tu kilka fotek pogladowych z etapo skladania "do kupy".





J.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”