Zbudowałem maszynę i nie umiem jej odpalić, proszę o pomoc..

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
aquarius
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 14
Posty: 20
Rejestracja: 26 paź 2004, 22:41
Lokalizacja: P?ock

Zbudowałem maszynę i nie umiem jej odpalić, proszę o pomoc..

#1

Post napisał: aquarius » 13 sty 2006, 11:49

Witam wszystkich
To mój pierwszy post na forum.
Korzystając z materiałów zamieszczonych na stronie http://www.teaser.fr zbudowałem maszynę do cięcia styropianu, o której zawsze marzyłem. Chcę jej używać głównie do cięcia styropianu na skrzydła do modeli. Z mechaniką raczej nie miałem problemu, choć przyznaję, że jestem raczej majsterkowiczem niz znawcą technologii i elektroniki..., więc prosze mi wybaczyć odstępstwa od norm. Ta maszyna to raczej prototypo-prowizorka. Mechanika jest z PCV ciętego na frezarce cnc (agencja reklamowa), aluminiowych rurek, kątowników i łożysk. Elektronika z wyżej wspomnianej stronki www. Silniki dostałem w prezencie od człowieka, który w czasie budowy służył mi nieocenioną rada i pomocą (Dzięki Dali!!!) Silniki są duże więc i duże prądy, stąd zastosowanie "Turbo"- też opisane przez francuza. Dali tez zbudował taka maszynkę na takich samych silnikach i sterowniku i jemu ona chodzi. Sam trawiłem płytki, lutowałem itp, przez chyba rok! Wreszcie przyszła ta upragniona chwila chwila uruchomienia i .... zaczęły sie schody. Zaprogramowałem pica, przy pomocy programu i pliku hex ściągniętego ze stronki Francuza i na tym się skończyło. Maszyna nawet nie drgnie. Napięcia są bo sprawdzałem, na sterowniku pali się dioda komunikująca o tym ze jest na płytce napięcie, ale nic się poza tym nie dzieje, proces intalacji hexa chyba przebiega pomyślnie (pasek postępu w tym programie do programowania sterownika dochodzi do końca...) Nic nie pika (jest buzzer na płytce sterownika), żadne guziki ni działają... A ja biedny żuczek sam na placu boju... Całość zasilam trzema trafo: do turbo mam zasilacz przerobiony z kompa, do zasilania drutu grzejnegi następny, a do elektroniki trzeci-tak mi doradzono. Może do tej maszyny jest potzrebny jeszcze jakiś sterownik. Być może autor te problemy wyjaśnia na stronce, ale co z tego skoro po francusku! Może w kompie tzreba cos przestawić. Dużo pracy włożyłem w tą maszynkę i nie bardzo mam się do kogo zwrócić po radę. Może ktoś z forumowiczów, budował podobny sterownik i wie jak całośc uruchomić....

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę i pozdrawiam
Marcin Lipiński AQUARIUS
P.S. Jak mi się uda to załączę fotki

[ Dodano: 2006-01-13, 11:54 ]
Ocho coś mi te fotki nie poszły tak jak powinny. Spróbuję jescze raz.
Załączniki
ploter.jpg
ploter.jpg (59.38 KiB) Przejrzano 7022 razy
sterownik.jpg
Te fotki powinny być w kolorze, ale u mnie nie są i nie wiem jak to poprawić!
sterownik.jpg (73.66 KiB) Przejrzano 6874 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 13 sty 2006, 12:31

wkleje w rozdzialce 600x800 o mozliwie malej wadze 800x600 niestety juz nie wejda chwila cieprliwosci i dasz rade

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: Piotrjub » 13 sty 2006, 12:34

Kliknij na zdjecie i zobaczysz ze sa w kolorze


anjak
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 86
Rejestracja: 16 lip 2004, 18:13
Lokalizacja: Ostrołęka

#4

Post napisał: anjak » 13 sty 2006, 19:46

podaj dokładniejszy link lub prześlij na priva schemat oraz hex a lepiej źródła do pica,
coś może da się zrobić

Awatar użytkownika

Kostek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 168
Rejestracja: 09 cze 2005, 23:27
Lokalizacja: Kutno

#5

Post napisał: Kostek » 14 sty 2006, 12:46

Sprawdz w programie GMFC , menu GFMC - TIMER VISUALISATION czy pokazuje ci wartosc 500us.
Bez tego nic nie ruszy.Plytka generuje impulsy 2 KHz , sluzace do synchronizacji komputera.Ich brak
to albo nie zaprogramowany pic , lub jakis program przechwytuje Ci w komputerze piny portu drukarki.
Moze byc takze zly kabel do LPT.Ja tak mialem .Fizycznie impulsy sa na 8pinie PICa.Mozna sprawdzic miernikiem
uniwersalnym przy odloczonym przewodzie drukarki.Przy dobrym zasilaniu PICa bedzie tam okolo 2,5Vjezeli sa impulsy.
Zero ,lub 5V przy ich braku.Pic ma zle zrobiony reset .Po wlaczeniu zasilania konieczny reset przyciskiem.
Jak sprawdzisz impulsy napisz , bedziemy myslec dalej , jak nie ruszy.


Marky
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 79
Rejestracja: 04 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: Płock/Warszawa

#6

Post napisał: Marky » 17 sty 2006, 08:08

Witam,

Maszynka jest fajna. Jeśli pomoc ma polegać na uruchomiemiu samej elektroniki, mogę spróbować pomóc, jako że jestem w weekendy w Płocku. Podaj ponownie link do strony - te w poście nie są poprawne.

Pozdrawiam,

Marek


Autor tematu
aquarius
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 14
Posty: 20
Rejestracja: 26 paź 2004, 22:41
Lokalizacja: P?ock

#7

Post napisał: aquarius » 17 sty 2006, 11:42

http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/elec ... /mmx.phtml

Rzeczywiście link był niepełny,przepraszam. Dzisiaj się zmierzę z tym ploterem po raz kolejny. Zresetuję, zaprogramuję, sprawdzę ustawienie tego zegara (czy cos tam...),zrobię pomiar prądu na 8 pinie od pica, tak jak kolega poradził wyżej. A tak na dobrą sprawę to czy ktoś mógłby mi chociaż napisać do czego służą poszczególne guziki w sterowniku: reset, Bp+, Bp-, PC/Manuel itd. Znaczenia się mniej więcej domyślam, ale jakie mają zastosowanie? Jak nie dam rady uruchomić to chętnie skorzystam z pomocy na miejscu.

Awatar użytkownika

Kostek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 168
Rejestracja: 09 cze 2005, 23:27
Lokalizacja: Kutno

#8

Post napisał: Kostek » 17 sty 2006, 23:53

PC/Manuel-przelaczanie sterowania grzania drutu z peceta na sterownik
jezeli przelaczysz na sterownik to Bp+ i - zwiakszaja i zmniejszaja grzanie
Nie mow ze nie wiesz co to jest reset bo nie uwierze :lol:


Autor tematu
aquarius
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 14
Posty: 20
Rejestracja: 26 paź 2004, 22:41
Lokalizacja: P?ock

#9

Post napisał: aquarius » 18 sty 2006, 21:54

Wiem, a przynajmniej tak mi sie wydaje... :oops:
ale po kolei, bo widzę, że muszę sporo wyjaśnić bo troche po omacku idę. Zacznijmy od instalacji sterownika. Załóżmy, że mam kompa z Win Xp i sciągniętą dokumentację i inne potrzebne rzeczy ze strony Francuza. Komp włączony, maszyna włączona, podłączona kablem do kompa. Otwieram ten program MM2001 nastepnie czynię kroki, takie jak na poniższej ilustracji. Co oznacza ten ostatni komunikat? Też mieliście cos takiego? Czy do instalcji maszyny potrzebny jest jakiś jeszcze sterownik? Czy jeśli ja podłączę do portu drukarki to komp powinien mi ją wykryć jakoś? Czy potrzebuję jakieś specjalnego kabla -mój jest taki jak na zdjęciu (innych po prostu nigdzie nie ma...)? Może wogóle nie ma komunikacji między kompem a sterownikiem-jak to sprawdzić? A na koniec, czy oprócz przestawienia zwory na trub PRGM, musze jakoś powciskacć guziki w sterowniku? Bardzo prosze o wskazówki.

[ Dodano: 2006-01-18, 22:27 ]
Co jest- nie mogę jpgów załączyć!

Awatar użytkownika

Kostek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 168
Rejestracja: 09 cze 2005, 23:27
Lokalizacja: Kutno

#10

Post napisał: Kostek » 18 sty 2006, 22:53

Impulsy!
Czy sa tak jak napisalem .Bez tego nic nie chodzi.Zobacz na niepodlaczonej plytce.i napisz czy je masz.Do programowania nic nie trzeba wciskac , oprocz resetu przedprogramowaniem.Komputer nic nie wykrywa.
Wczesniej napisales:
Zaprogramowałem pica, przy pomocy programu i pliku hex ściągniętego ze stronki Francuza i na tym się skończyło.
Slowa wiecej nie napisze dopoki jasno nie powiesz czy masz te .... impulsy czy nie. :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”