Wycinanie liter

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
ev_czarna
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 04 maja 2013, 00:02
Lokalizacja: Kraków

Wycinanie liter

#1

Post napisał: ev_czarna » 04 maja 2013, 00:15

Witam
Jestem nowa na forum i to mój pierwszy temat i problem.
Posiadam ploter termiczny do wycinania w styropianie i styrodurze.
Dopiero uczę się także tokarka i stół obrotowy nie jest moją mocną stroną a zwłaszcza rysunki do nich :shock:

Ale chodzi mi o to, że sporo wycinam liter i do tej pory było ok. Ale mam zlecenie na wycięcie liter (zdań) w kursywie i bardzo brzydkie te literki mi wyszły. Widać, że składają się z odcinków są one kanciaste, nie są zaokrąglone np. a, e, c, d, b, o....

Więc wpadłam na pomysł i zrobiłam redukcję węzłów. Wtedy pomogło, chociaż trzeba uważać, bo literki zniekształcają się :sad:

A jak mogę to zrobić szybciej, bo jak mam każdą literkę tak poprawiać to mnie trafi :cry:

Mam Corel X4 potem eksport do *plt.


Przy okazji drugie pytanie:
Potrzebuję drukowane litery na 20cm. Napiszę ten wyraz wszystkim na raz dam wysokość 20cm, ale czasem zależy od czcionki jedne mam na 192mm, inne na 196mm a inne na 200mm. Czy to wszystko poprawiacie? A szerokość proporcjonalna i wychodzi np. 157,22mm czy też zaokrąglać powinnam?

Dzięki za zrozumienie i odpowiedzi.



Tagi:


zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

#2

Post napisał: zbigsm » 15 maja 2013, 21:35

Co do liter które wychodzą kanciaste, to zapis do pliku *.plt potrafi pozamieniać odcinki krzywe w obrysie litery na proste. Tak działo mi się ostatnio jak znajomy przyniósł pliki plt z gotowymi literami, też przygotowywał w Corelu.
Zamieniliśmy pliki na dxf i wszystko poszło gładko.
Spróbuj zapisać litery do innego rodzaju pliku, zależnie jakie przyjmuje program.

Zakładając że używasz porządnych fontów do projektu, to jest normalne, że litery różnią się od siebie wysokością.
Projektant danego kroju pisma dostosował wysokości, szerokości i inne kształty w literze, żeby była czytelna w pojedynkę jak i w napisie. Różnicę widać szczególnie w literach "okrągłych", np. O G U, w porównaniu z "płaskimi" - H A L itd.
Generalnie zostawiłbym litery w takich wysokościach jakie wychodzą po wpisaniu w programie.
Pozdrawiam - Zbyszek z BB


Autor tematu
ev_czarna
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 04 maja 2013, 00:02
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: ev_czarna » 15 maja 2013, 23:05

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, naprawdę bardzo pomogła. Spróbuję tak jak piszesz, żeby zapisać do innego programu :grin:


mateusz_prakt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 07 lip 2014, 12:28
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: mateusz_prakt » 29 sie 2014, 14:26

A gdzie mogę znaleźć ten program ?

Awatar użytkownika

tnace.pl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 08 mar 2014, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: tnace.pl » 30 sie 2014, 11:21

zbigsm pisze:to zapis do pliku *.plt potrafi pozamieniać odcinki krzywe w obrysie litery na proste
Witam,
plt z zasady jest zapisem prostych (a dokładnie wieloboków) a nie krzywych jak eps czy ai. Jeżeli wczytany obiekt ma za mało punktów (czyli wychodzi kanciaty) to przy zapisie trzeba zwiększyć rozdzielczość krzywej (zakładka Zaawansowane).

Zapisywanie do dxf lub dwg jest podobnym działaniem jak zapis do plt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”