LYNX-T3 - ploter termiczny do długich elementów

Maszyny do wycinania gorącym drutem
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

LYNX-T3 - ploter termiczny do długich elementów

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 wrz 2009, 06:36

Witam kolegów,

Ponieważ pokazałem już dwie poprzednie moje konstrukcje ploterów termicznych postanowiłem pokazać i tę. Trzecia konstrukcja plotera termicznego wykonana jest na potrzeby produkcji długich elementów (głównie listew). Jest to ploter zrobiony "w poprzek", czyli rama pracuje po krótszym boku, nie po dłuższym, jak w poprzednich konstrukcjach (LYNX-T1 i LYNX-T2). Ploter ma pole pracy 600x600 mm i pracuje drutem o długości 1500 mm.

Zmian wymagały następujące elementy:

- napęd jest symetryczny, realizowany za pomocą 2 pasków zębatych z przekładnią bezpośrednią (jak w LYNX-T2). Z uwagi na długość wałka "spinającego" napędy trzeba było zastosować dodatkowe podparcie.

- podwójny (dwustronny) naciąg drutu. Z uwagi na jego długość jeden naciąg nie wystarczał, bo drut w pełnym rozgrzaniu wydłużał się o ponad 20 mm,

- nowy sterownik z oddzielnym torem napięciowym dla drutu. Stosujemy teraz napięcie ponad 35V. Mimo to (zwiększone napięcie, a więc i grzanie drutu) dajemy drut Kanthalowy minimum 0.25 mm (dobry jest także 0.35 mm). Z drutu 0.15 mm zrezygnowaliśmy. Można go oczywiście stosować, ale prędkość cięcia maleje do poniżej 100 mm/min.

- mocowanie materiału w poprzek lub wzdłuż stołu (do wyboru przez zamawiającego) - czterema listwami mocującymi tzw. "jeżami".

Reszta, jak w poprzednich konstrukcjach. Do tego modelu oś obrotowa nie jest przewidywana.
Załączniki
T3-2.jpg
T3-2.jpg (55.91 KiB) Przejrzano 1583 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”