Wiertarko frezarka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

Wiertarko frezarka

#1

Post napisał: MudMac » 02 paź 2014, 09:59

Witam Towarzystwo.

Mam na imię Maciek i jestem z Kielc.

Zwracam się do Was z prośbą o radę w kwestii wyboru uniwersalnego urządzenia do warsztatu hobbystycznego. Póki co nie mam żadnego doświadczenia w pracy na obrabiarkach.
Wydaje mi się, że najlepszym urządzeniem dla mnie będzie wiertarko frezarka (wytaczarko-frezarka). Mam zamiar obrabiać tym aluminium, tworzywa takie jak np. ertalon itp ..... ale również stal. Urządzenie ma służyć do robienia elementów i detali do moich zabawek motoryzacyjnych. Gabaryt nie może być zbyt duży bo ma się zmieścić w garażu ..... kasa do 3000,0 brutto.
Czytałem oczywiście o "Zosi" i pochodnych .... w tym budżecie co zakładam powinno się udać.
Zastanawiam się tylko czy urządzenie OUS FYA-20 nie było by lepszym wyborem ... i czy w tej kwocie można kupić coś w rozsądnym stanie?

Dziękuję z góry za ewentualne rady i sugestie.



Tagi:


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

Re: Wiertarko frezarka

#2

Post napisał: Zbych07 » 05 paź 2014, 10:26

MudMac pisze:Witam Towarzystwo.

Witamy "nowego" Forumowicza :grin: :grin: :grin:

MudMac pisze:Czytałem oczywiście o "Zosi" i pochodnych .... w tym budżecie co zakładam powinno się udać.
Zastanawiam się tylko czy urządzenie OUS FYA-20 nie było by lepszym wyborem ...
i czy w tej kwocie można kupić coś w rozsądnym stanie?
Gdy ma się Farta ... można :grin: , jeśli Farta brak ... :cry:

FYA-20 pojawia się na Alledrogo i podobnych portalach niesłychanie rzadko - raz na 2-3 lata.

Odstępstwem od tej reguły była ta maszynka :

Obrazek


---> FYA-20 - gościła na Allegro przez ok 2 lata.
Jej cena startowa to 6000 :cry: końcowa 3999 - skoro przestała się pojawiać znaczy, że znalazła nowego właściciela.

Najtańsza FYA-20 jaka widziałem kosztowała 1500. Jednak do tej za 3999 było jej daleko ( dużo bardziej zużyta, brak stołu, brak osłony śruby pociągowej w łożu).

Mając wybrać pomiędzy Zosią a FYA-20 ( w dobrym stanie ) wybrałbym FYA - 20.

Produktem pośrednim pomiędzy FYA-20 a Zosią może być m.in. : ---> OUS 1, jednak zakup takiej maszynki w dobrym stanie też czasem .... wymaga czasu.

Maszynka ma swoje zalety: uniwersalność: tokarka - frezarka - wiertarka - dłutownica ,
ma też wady: m.in. upierdliwość przezbrajania.

Można to sobie zrekompensować przerabiając ją na CNC - np: ---> ous1-cnc-katowicki

Niewątpliwym plusem Zosi i podobnych maszynek jest fakt, że po podjęciu decyzji o zakupie maszynkę możesz bardzo szybko mieć w domu.
Maszynka jest nowa - ale zwykle wymaga dopracowania - na forum jest dużo informacji i pomysłów jak to zrobić. Cena maszynki jest adekwatna do jej jakości.

:grin:


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: MudMac » 05 paź 2014, 22:13

Dzięki ...

"Zośka" faktycznie najmniej problemowa jeśli chodzi o zakup ..... płacisz i masz :cool:

z zośkowatych brałem pod uwagę TS7016 z Technologiss ...... raz, że dostępna od ręki dwa, że jeszcze starczyło by mi kasy na frezy i inne duperele.

Jednak wydaje mi się, że szybko wylezą jej słabości ..... a ja nie mam zacięcia żeby sprzęt udoskonalać. Wolałbym żeby sprzęt po prostu działał tak jak chcę. Z dwojga złego prędzej przełknę jakiś delikatny remont starego solidnego sprzętu.

OUS-1 fajne jest ...... ale jakieś takie małe mi się wydaje i delikatne :mrgreen: ..... niemniej jednak jak wspomniałem wcześniej jestem laikiem ...... czyli nic nie wiem ... czyli moją opinie można sobie w buty wsadzić :mrgreen:

Mam na oku jedną FYA-20 ..... ile może kosztować ewentualny remont tego urządzenia?

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#4

Post napisał: skrzat » 05 paź 2014, 22:48

Będę miał do sprzedania odnowioną fxb12, może mniej uniwersalna niż "ZOSIA" ale ryje w stali aż miło i jest nieporównywalnie sztywniejsza i dokładniejsza.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#5

Post napisał: MudMac » 06 paź 2014, 12:49

Brzmi kusząco .... jednak obawiam się, że znacznie wykracza poza mój budżet.
Przedstaw proszę ofertę ..... rozważę.


zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: zibi201 » 06 paź 2014, 13:15

Ja też poproszę :)
Jest jedna FYA-20 na OLX: http://olx.pl/oferta/wiertarko-frezarka ... d24bce6797


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#7

Post napisał: Zbych07 » 06 paź 2014, 21:24

zibi201 pisze:Ja też poproszę :)
Jest jedna FYA-20 na OLX: http://olx.pl/oferta/wiertarko-frezarka ... d24bce6797
:grin: Jest też jedna ---> fxb-12




:wink:

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#8

Post napisał: skrzat » 06 paź 2014, 21:34

Bez tulejek i trzpieni, a stary smar to widać, że szpachelką zdrapywany ;)

Za swoją będę chciał trochę więcej.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: ezbig » 06 paź 2014, 23:24

MudMac pisze:z zośkowatych brałem pod uwagę TS7016 z Technologiss ...... raz, że dostępna od ręki dwa, że jeszcze starczyło by mi kasy na frezy i inne duperele.
Weź pod uwagę, że tu od ręki masz jedynie całkiem przyzwoitą wiertarkę. W frezarkę może się to zamienić jak trochę nad nią popracujesz (w standardzie brak precyzyjnego posuwu pinoli, precyzyjnych podziałek na korbkach i luzy na śrubach stołu bez opcji kasowania). Mam Zośkę (wylicytowałem za 800 zł), wiele mi pomogła, ale frezarką to bym jej nie nazwał. Technologis jest znacznie lepiej wykonany, ale to dalej wiertarka z opcję frezowania.


Autor tematu
MudMac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2011, 12:51
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: MudMac » 07 paź 2014, 12:13

ezbig pisze:Technologis jest znacznie lepiej wykonany, ale to dalej wiertarka z opcję frezowania.
No właśnie ... ja chyba bardziej szukam frezarki z opcją wiercenia.
Budżet którym dysponuję jest sporym ograniczeniem .... ale ponieważ maszyna nie będzie zarabiać na siebie (w każdym razie nie teraz) ... to nie mogę sobie pozwolić na więcej.
Chciałbym kupić coś co jest solidną bazą do dalszej rozbudowy na stanowisko obróbcze (oczywiście w skali hobbystycznej). Nie potrzebuje jakiejś mega dokładności .... nie łudzę się, że będę mógł planować na tym głowice czy honować cylindry (choć z drugiej strony ... :mrgreen: ) .....chcę sie nauczyć obróbki przy pomocy tego sprzętu .... a wiadomo, że nic tak nie zniechęca jak złej jakości narzędzia lub ich brak.
Dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi i proszę o więcej opinii ...... może ktoś zaproponuje jakieś inne urządzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”