Stolik pod frezarkę

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
rudolfina
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 17 lip 2009, 10:04
Lokalizacja: Katowice

Stolik pod frezarkę

#1

Post napisał: rudolfina » 23 lip 2013, 14:59

Witam,
mm pytania dotyczące konstrukcji stolika pod frezarkę ( frezarka manualna, kolumnowa podstawa ws16 + głowica z OUS waga ok. 130kg )
Chciałbym zastosować kółka żeby frezarka był przestawiana ale nie jestem pewien czy kółka które posiadam są wystarczająco wytrzymałe. Katalogowo obciążenie jednego kółka do 40 kg, śruba mocująca fi 10-nie budzi to mojego zaufania tj do przewożenia pewnie da radę ale do pracy to planuję zrobić nóżki poziomujące na śrubach fi 14 z talerzykiem na końcu. Nóżki w nogach po wykręceniu uniosą kółka. Czy to właściwa koncepcja i drugie pytanie zdradzające moje zaawansowanie jako frezera -na jakiej wysokości powinien być obrabiany element tj wysokość stolika+ stół krzyżowy+ imadło (żebym sobie nie wybił oka o korbkę posuwu :wink: ). Na youtube widzę że korbki od stołu krzyżowego są na wysokości zgiętego ramienia frezera czy to właściwy wzorzec.



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Stolik pod frezarkę

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 23 lip 2013, 15:24

rudolfina pisze:Witam,
mm pytania dotyczące konstrukcji stolika pod frezarkę ( frezarka manualna, kolumnowa podstawa ws16 + głowica z OUS waga ok. 130kg )
Chciałbym zastosować kółka żeby frezarka był przestawiana ale nie jestem pewien czy kółka które posiadam są wystarczająco wytrzymałe. Katalogowo obciążenie jednego kółka do 40 kg, śruba mocująca fi 10-nie budzi to mojego zaufania tj do przewożenia pewnie da radę ale do pracy to planuję zrobić nóżki poziomujące na śrubach fi 14 z talerzykiem na końcu. Nóżki w nogach po wykręceniu uniosą kółka. Czy to właściwa koncepcja...
Wlasciwa, sam tez na to wpadlem :)

Kombinuje podobnie - tyle ze pod maszyne wazaca okolo 2 ton i stojaca docelowo na
wibroizolatorach o regulowanej dlugosci. Tak jak piszesz planuje zrobic podwozie z kolkami
mocowane pod maszyna i na czas manewrow po prostu wkrecac wibroizolatory tak
zeby maszyna siadla na kolach. Przepchac w nowe miejsce, wykrecic wibroizolatory
i maszyna stoi...

q


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

Re: Stolik pod frezarkę

#3

Post napisał: ma555rek » 23 lip 2013, 19:08

rudolfina pisze:Katalogowo obciążenie jednego kółka do 40 kg
Uważam że trochę mało.
Licz tak jakby stało na dwóch podporach a skoro dodatkowo jeszcze przetaczane to dochodzą uderzenia od nierównosci posadzki.
I nie stosuj gumowej oponki tylko lite koło z tworzywa lub z twardą wylewką poliuretanową - gdy są miękkie to opory toczenia na szorstkiej posadzce bardzo się odczuwa.
Pasjonat

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: M 52 » 28 lip 2013, 16:04

Pod swojego Nutoola i Zosię dałem kółka o nosności 60kg i średnicy 80mm. Jeżdża dobrze, ale na samych kołach maszyna stoi dość chwiejnie. Zwykła śruba M12 też dość luźno siedzi w nakrętce, co ujawnia się właśnie przy wykorzystaniu jej jako regulowanej podpory pod nogą stołu i sprawia, że podpora jest chwiejna. Swoje podpory zamierzam przerobić.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 28 lip 2013, 23:02

Wykonałem podstawę pod strugarkę M7 i zastosowałem podobny pomysł - tzn. chodziło mi o łatwe przestawianie maszyny. Zastosowałem rolki o średnicy 40 mm, śruba M12 jako oś. Z boku widać pionową śrubę M16 do podniesienia całości i zablokowania po ustawieniu na miejscu. Oczywiście cała konstrukcja wykonana z ceowników i kątowników ma 4 śruby i 4 rolki. Na zdjęciu widać jeden narożnik od spodu. Rolki nie są skrętne. Kierunek jazdy zmieniam nadrzucając podstawę łomem. Całkowicie to wystarcza bo daleko nie trzeba przesuwać maszyny.

Obrazek
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”