Stół teowy - epoksybeton + alu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

Stół teowy - epoksybeton + alu

#1

Post napisał: ursus_arctos » 13 lip 2013, 00:24

Witam

Myślę nad stolikiem do granitowej maszynki i takie coś mi zaświtało:
Obrazek
Czy ma to sens?
Wydaje mi się, że dzięki takiej konstrukcji łatwo połączę kamień z metalem, zaoszczędzę na aluminium i zredukuję wibracje - czy widzą koledzy jakieś przeciwwskazania?
Przy okazji: jakie powinny być wymiary rowka teowego (a,b,c na rysunku) przy szerokości rowka 10mm?



Tagi:


vicdoc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 90
Rejestracja: 24 mar 2012, 01:21
Lokalizacja: k-k

#2

Post napisał: vicdoc » 13 lip 2013, 04:09

I będziesz tą pięknie wyszlifowaną płytę granitową kaleczył? nie lepiej parę insertów wkleić i przykręcić alu-formatkę t-rowkową z importu, którą kolega kak znalazłbył gdzieś za zachodnią granicą, linka nie pomnę, ale kiedyś przytaczałem. Myślę, że stabilniejsze będzie termicznie i mechanicznie. Przyjrzyj się wątkowi tam płaskowniki montowane są tak by był możliwy demontaż.
Jak nie wiesz co zrobić, zapytaj


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

Re: Stół teowy - epoksybeton + alu

#3

Post napisał: Zbych07 » 13 lip 2013, 07:50

ursus_arctos pisze: Przy okazji: jakie powinny być wymiary rowka teowego (a,b,c na rysunku) przy szerokości rowka 10mm?
Kiedyś wrzucił takie info jeden z Forumowiczów .
Info było w Excelu, zrobiłem scrina :

Obrazek

Edit
--------------
Już znalazłem, Autorem informacji o rowkach był Kol. DZIKUS : ---> Link

Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#4

Post napisał: ursus_arctos » 13 lip 2013, 10:40

I będziesz tą pięknie wyszlifowaną płytę granitową kaleczył?
Też minie trochę to boli, ale ta płyta jest pięknie wyszlifowana i gładka. Nie oznacza to, że jest płaska. 0.1mm nierówności może mieć. Zresztą pewnie kupię czujnik zegarowy, pojeżdżę trochę nad tą płytą już po sklejeniu maszyny i zobaczę, czy płaskość mnie zadowala. Ewentualnie stolik teowy mogę zrobić później, przykręcany do kamienia, jeżeli sam kamień będzie wystarczający.
Wracam do pytania o ew. przeciwwskazania dla takiej konstrukcji.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 13 lip 2013, 15:56

zrób najpierw próbkę, czy ci sie ten epoxybeton nie odczepi od tej płyty granitowej po wyschnieciu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 13 lip 2013, 18:02

ten rysunek rowków teowych to akurat ja robiłem - Dzikus je tylko zamieścił w swoim poście. Ale nie musisz się ich trzymać. Jak maszynę robisz dla siebie to co Cie interesują normy. Ważne aby była wymienność uchwytów mocujących a "kostki" mocujące można dorobić jakie się chce. Chyba, że chcesz korzystać z handlowych śrub teowych - jak zobaczysz ich cenę to stwierdzisz, że prostsza jest płytka z gwintem.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#7

Post napisał: ursus_arctos » 13 lip 2013, 21:49

@bartuss1: oczywiście granit zostałby odpowiednio poharatany szlifierką kątową. Już sprawdziłem, że trzyma się świetnie, bo w tej technologii mam zrobione powierzchnie bazowe pod wałki Y oraz zatopione inserty do śrub mocujących wałki. W powierzchnie bazowe waliłem dla testów młotkiem; inserty też nie mają ochoty się ruszać ze swoich miejsc.

@upadły_mnich: CNC profi ma tanie nakrętki teowe (za 20zł 6 sztuk), ale nie DIN 508 tylko cholera wie co. Nakrętka do rowka 10mm (M8) ma u nich płytkę 17.4mm - czyli cholernie szeroką.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#8

Post napisał: Kazik_Wichura » 14 lip 2013, 11:36

Ja ostatnio do swojej maszyny robiłem stolik T-owy. Za nakrętki mocujące wykorzystałem nakrętki prostokątne dostępne w handlu. Do nich dostosowałem wielkość rowka. Sprawuje się super takie rozwiązanie i jest tanie.

Co do stolika z epoksydbetonu, chciałem zrobić taki dla siebie. Ale brakuje czasu na realizację. Prościej było wyfrezować stolik z płyty aluminiowej.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#9

Post napisał: Zbych07 » 14 lip 2013, 17:45

ursus_arctos pisze:
I będziesz tą pięknie wyszlifowaną płytę granitową kaleczył?
Też minie trochę to boli, ale ta płyta jest pięknie wyszlifowana i gładka. Nie oznacza to, że jest płaska. 0.1mm nierówności może mieć. Zresztą pewnie kupię czujnik zegarowy, pojeżdżę trochę nad tą płytą już po sklejeniu maszyny i zobaczę, czy płaskość mnie zadowala. Ewentualnie stolik teowy mogę zrobić później, przykręcany do kamienia, jeżeli sam kamień będzie wystarczający.
Wracam do pytania o ew. przeciwwskazania dla takiej konstrukcji.
"Podziabać" gładką powierzchnię granitową żeby coś do niej przykleić zawsze zdążysz.
Oczywiście, jeśli się okaże, że płyta nie jest wystarczająco płaska raczej nie będzie innego wyjścia, no chyba że wrzeciono miałoby dość pary żeby doszlifować powierzchnię płyty.

W różnych fragmentach filmu poniżej widać, że powierzchnia z insertami też daje spore możliwości. Zastanawiam się czy Twoja maszynka da radę powiercić otwory pod inserty w swojej płycie?


[youtube]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=5C_ ... =endscreen[/youtube]

-------------
EDIT: coś ten filmik nie chce zaskoczyć. Ciekawe co jest źle ?

---> Link do filmu

[ Dodano: 2013-07-14, 17:51 ]
ursus_arctos pisze: @upadły_mnich: CNC profi ma tanie nakrętki teowe (za 20zł 6 sztuk), ale nie DIN 508 tylko cholera wie co. Nakrętka do rowka 10mm (M8) ma u nich płytkę 17.4mm - czyli cholernie szeroką.
Zmierzyłem i okazuje się, że będą idealnie pasowały do mojego OUS1 :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#10

Post napisał: ursus_arctos » 14 lip 2013, 22:15

Wrzeciono pewnie dałoby radzę przeszlifować kamień - ale wtedy powstanie wybitnie niepraktyczny stół, bo częśc płaska będzie niżej, niż niepwene otoczenie.
Na razie odkładam temat - jak będzą już 2 osie poskładane, to będę mógł zmierzyć płaskość i zadecyduję, co zrobić dalej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”