Stalowa ~800x750x250

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Stalowa ~800x750x250

#1

Post napisał: ci3jk4 » 28 lis 2013, 14:42

Witam ponownie,

Po ostatnim podejściu do sprawy aby zrobić sobie maszynkę z tego co wala się po hali, stwierdziłem ze nie ma co oszczędzać kilku złotych na stal, a potem żałować że użyło się to co było pod ręką a i tak trzeba robić od nowa.

Jako że wałki podparte posiadam [jednak nie zostały sprzedane] to i rozmiary maszyny i pola roboczego nieco się zmniejszyły.

Tak więc to co mam to 3x wałek podparty 20mm w odcinkach 1mb 2x wałek podparty 20mm w odcinkach 500mm i na tym chciałem oprzeć konstrukcję.

Założenia są dość luźne, ale jedno jest niezmienne - ruchoma brama.
Spowodowane jest to faktem że maszynka miała by wycinać między innymi otwory na klapkę [pi razy oko fasolka 300x150] w długich elementach które czasami mają i 12metrów, więc nie wyobrażam sobie jak takie coś rozwiązać z ruchomym stołem.
Tak naprawdę stół powierzchnię roboczą mogło by mieć nawet mniejsza, ale takie akurat mam wałki.
Co do materiałów i dokładności, to nie muszą być to jakieś bardzo dokładne otwory, 0.1mm dokładności wystarczy, chociaż zawsze fajnie by było zrobić coś lepiej.
Materiał to laminat szklany, czasami drewno, jakieś plastiki i hobbystycznie aluminium - hobbystycznie więc nie oczekuję tu żadnych super prędkości i dokładności - co wyjdzie to będzie.

Tak jak ostatnio mówiłem na hali wala mi się sporo profili zamkniętych 100x80x4, ale tak na prawdę główną ramę oparłem o 120x100x5, żeby obok siebie zmieścić i śrubę kulową i wałek podparty.

Szczerze mówiąc jeśli chodzi o konstrukcję samej bramy to zbaraniałem, przez ostatnie dni przejrzałem sporo konstrukcji z forum i nie tylko i w końcu oparłem się o bardzo podobną maszynę znalezioną gdzieś w Francji która rzekomo ładnie radzi sobie z aluminium-więc zdawało mi się że sztywność musi być niezła.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak jak mówiłem rama to 120x100x4-5, elementy czerwone to płyta stalowa 10mm i pomaranczowe płyta stalowa 20mm, żeby było z czego bazować, zielone aluminium 20mm, niebieskie alu 10mm na zetkę.

Napęd osi Y jeszcze do wymyślenia albo po silniku na śrubę, albo jeden centralnie tak jak na zrzucie ekranu+paski.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2013, 10:04 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 28 lis 2013, 16:12

tylko ta zetka jakas chuda, a co ten kress tam robi ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Zienek » 28 lis 2013, 16:35

Z zetką proponuję przyjrzeć sie, jakie zastrzały ma Gaspar w swojej drobinie. Chyba, że lubisz łopotanie.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: ci3jk4 » 29 lis 2013, 10:25

Ano zetka chuda bo nie wiedziałem jak się do niej zbytnio zabrać - chciałem ugrać jak najwięcej mm na osi Y dlatego i główna płyta osi Z jak i wózek X z frontu jest 10mm.
W sumie gaspar chyba poniżej 20mm nie schodził w grubości formatek, a u mnie nadal główna płyta pozostaje 10mm.
Idąc za poradą wstawiłem wzmocnienie na froncie wózka, tak naprawdę to te 20mm mogę niby poświęcić, bo to takie chyba trochę na siłę szukanie oszczędności...
Co do kresa to ot tak sobie wstawiłem dla picu, zresztą docelowo pewnie będzie tam chodził kress albo jakiś mokry chinczyk- do tego etapu tak jak i doboru silników i osprzętu jeszcze nie dotarłem, najpierw chciałem rozplanować ramę, tak żeby uzyskać sensowny kompromis pomiędzy sztywnością, ceną i polem roboczym które z tego wyjdzie.

Obrazek
Obrazek

Ewentualnie mógłbym jeszcze dodać takie wzmocnienia boczne z 10mm alu jak te czerwone na zrzucie poniżej, albo nawet po całej wysokości zamiast dwóch trójkątów, ale to znowu zabrało by kolejne 30mm z pola roboczego, a nie wiem czy zbytnio usztywniło by konstrukcję.
Obrazek


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#5

Post napisał: Dudi1203 » 30 lis 2013, 00:54

ci3jk4, a moze bys tak zaprojektował te zastrzały zetki, żeby rozcięte dwa na raz daly jak najmniejszą strate materiału? Paint dla zobrazowania
Obrazek
Elementy w obecnym projekcie sa zupelnie nietechnologiczne. Przyklad wyzej to przyklad elementow gaspara, w mojej zetce zastosowalem po prostu dwa plaskowniki 500x80x20. Prosto, szybko i skutecznie. Rozwaz taką opcje


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: ci3jk4 » 03 gru 2013, 12:23

Jak widać zetka zzieleniała - jednak odszedłem od oszczędzania tych 10-20mm na Zce i wózku, chociaż trochę szkoda kasy bo 10mm vs 20mm to dwa razy większy wydatek na alu. Wziąłem też pod uwagę radę o w miarę bez odpadowym wycinaniu elementów.
Myślę że teraz powinno być dość sztywno.
Wózek i sama zetka ma 190 mm szerokości i teraz zastanawiam się czy skoro i tak musiałbym taką szerokość formatek wycinać, to czy nie zjechać z jej szerokością do 175-180mm co dało by mi zawsze te parę minimetrów więcej na Y a odpad z płyty mógłbym wykorzystać na zastrzały, czy może taka Zka będzie znowu za wiotka i lepiej poszerzyć ją do równych 200mm i kupić 500x200 jako gotową formatkę.

//EDIT: Jednak szerokość zetki spadła do 175, żeby zminimalizować odpady wtedy z płyty 200x500 mogę wyciąć zetkę + 1 zastrzał a z drugiego odcinka następny zastrzał i konstrukcję wózka. Nie wiem tylko ile materiału liczyć na stratę przy wycinaniu - 5 mm wystarczy na wycięcie i wyrównanie?
//KONIEC EDIT'a

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następne pytanie które mi się nasuwa to spodnia strona wózka bramy.
Całość jest z alu 20mm, jednak spód jest z alu 10mm ze względu na prześwit nad belką ramy.
W obecnym ułożeniu mam tam równo 10mm prześwitu, więc jeśli spód wózka dam również 20mm to muszę z kolei pomarańczową blachę pod wózki bramownicy dać 25mm zamiast 20, aby uzyskać chociaż te 5mm prześwitu.

Ogólnie jakie prześwity pomiędzy ruchomymi elementami maszyny przyjmujecie? 1-2 mm starcza czy lepiej brać jakiś większy zapas?
Jak widać na 2 zrzucie same wózki i prowadnice na bramie mam ustawione maxymalnie do przodu, żeby stały akurat w kącie pomiędzy dwoma formatkami, ale to znowu daje mi prześwit pomiędzy krzyżakiem a bramą 1.5mm - czy to aby nie za mało?

No i ostatnie pytanie, na ile mogę wierzyć wymiarom podzespołów podawanych na stronach producentów. Czy lepiej najpierw pokupować jeszcze śruby, nakrętki, oprawy i wózki i pomierzyć, czy raczej specyfikacje są zgodne z realiami i można śmiało zacząć od zakupu stali na ramę i alu na zetkę?


kamil94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2013, 09:03
Lokalizacja: Kluczbork

#7

Post napisał: kamil94 » 03 gru 2013, 17:40

Kolego wiem ze trochę głupie pytanie ale mozesz mi pwoiedziec w jakim programiku rysowałes swój projekt ?


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: ci3jk4 » 03 gru 2013, 17:42

Sketchup


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#9

Post napisał: Dudi1203 » 03 gru 2013, 18:09

Zetka dalej przekombinowana. Kazdy element jest dodatkowa praca, dodatkowe mocownia itp. Zobacz zdjecie ponizej - 4 elementy i os gotowa. Prosta, łatwa do wykonania i skuteczna. Takie rozwiązania w mechanice są tanie.
Obrazek


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: ci3jk4 » 04 gru 2013, 12:13

Dzięki za odpowiedzi.
Zetka tak jak patrzę to składa się u mnie z 7 części+4 wzmocnienia w rogach z alu 10mm, a na Twoim zdjęciu z 5ciu elementów.
Masz rację że trochę komplikuje to konstrukcję, czy nie będzie to równie sztywne jak to co przedstawiłeś na swoim zdjęciu?
Po prostu u mnie w pip materiału pójdzie na krzyżak dookoła bramy, więc chciałem trochę przyoszczędzić na samej zetce. Z kolei jeśli chciałbym zrobić krzyżak i prowadnice od frontu bramy to musiałbym dodać kolejny profil i powiększyć bramę w górę- wtedy znowu pewnie musiałbym jeszcze powiększyć jej szerokość żeby nie chybotała się na boki, co znowu zmniejszyło by pole robocze.
Fakt nie mam doświadczenia w budowę maszyn i mogę się mylić, ale właśnie dlatego piszę tu swoje przemyślenia i dlaczego postąpiłem tak jak jest to narysowane, bo interesuje mnie Wasza opinia.
Fakt że jest tam parę małych elementów [2 trójkąty od chwytaka i 2 zastrząły 20x20x455], ale dość ładnie układają mi się one na płycie alu i da się je wyciąć z niewielkim odpadem. Reszta to domek/dystans na sprzęgło zrobiony z alu 10mm, który równie dobrze mogę zastąpić śrubami dystansującymi, i cztery trójkątne wzmocnienia w rogach zetki [które tak na prawdę mogę zamienić na dwa w górnej części zetki+jakiś blok łożyskujący typu BF].
Obrazek
Obrazek
Napewno jeszcze zastanowię się nad tą zetką, ale nie wiem czy wiele tu jeszcze udziergam.


W między czasie bardzo interesuje mnie odpowiedź na pytania w poprzedniego posta tzn:

Ogólnie jakie prześwity pomiędzy ruchomymi elementami maszyny przyjmujecie? 1-2 mm starcza czy lepiej brać jakiś większy zapas?
Jak widać na 2 zrzucie 2 posty wyżej same wózki i prowadnice na bramie mam ustawione maksymalnie do przodu, żeby stały akurat w kącie pomiędzy dwoma formatkami, ale to znowu daje mi prześwit pomiędzy krzyżakiem a bramą 1.5mm - czy to aby nie za mało?

No i ostatnie pytanie, na ile mogę wierzyć wymiarom podzespołów podawanych na stronach producentów. Czy lepiej najpierw pokupować jeszcze śruby, nakrętki, oprawy i wózki i pomierzyć, czy raczej specyfikacje są zgodne z realiami i można śmiało zacząć od zakupu stali na ramę i alu na zetkę?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”