śruba kulowa i napędzana nakrętka ?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
xplot_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2012, 18:05
Lokalizacja: Chorzów

śruba kulowa i napędzana nakrętka ?

#1

Post napisał: xplot_cnc » 14 paź 2012, 12:46

pytanie do profesjonalistów maszyn cnc.
Dlaczego jest tak mało informacji na temat napędu za pomocą obracających się nakrętkach a nie śrubach. przecież łatwiej jest kręcić lekką nakrętką zamiast napędzać ciężkie śruby. Drugą sprawą jest, że na długich stołach i nieruchomej śrubie odpada nam uginanie się śruby, po prostu napinamy śrubę z dwóch stron, oczywiście bez przesady, wówczas napędzamy nakrętkę, pomijam taką kwestie że już nie trzeba dawać grubych śrub. w pracy mam gilotynę cnc gdzie porusza się zderzak w osi y, długość pracy 4 metry. Dwie śruby naszpanowane z dwóch stron dwie nakrętki sprzęgnięte pasem zębatym i po kłopocie śruby to 25x5.

proszę o opinie .



Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#2

Post napisał: kak » 14 paź 2012, 13:13

Niektórzy tak robią ale nie wszyscy na tyle duże maszyny budują. I to też do pewnej długości, potem listwy zębate.
Rama musi być solidna żeby napiąć śrubę, bo się powygina.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#3

Post napisał: wojtek30 » 14 paź 2012, 13:29

xplot_cnc pisze:Dlaczego jest tak mało informacji na temat napędu za pomocą obracających się nakrętkach a nie śrubach.
Ponieważ w warunkach domowych, łatwiej jest wykonać napęd śruby niż nakrętki. Mocujemy śrubę w łożyskach, dajemy sprzęgło, silnik i po sprawie. W przypadku napędzania nakrętki, dochodzi problem, jak ją zamocować, gdzie zamocować silnik żeby nie przeszkadzał, jak zrobić napęd pasowy oraz napinanie paska. Jak dla mnie, przy obecnej mocy silników, gra nie warta świeczki.


Autor tematu
xplot_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2012, 18:05
Lokalizacja: Chorzów

#4

Post napisał: xplot_cnc » 14 paź 2012, 14:12

witam dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi jeżeli chodzi o silniki to tylko czyste w pełni parametryzowane serwa. jeżeli chodzi o warunki domowe też nie mam kłopotu bo wykonałbym to na zakładzie gdzie są wszystkie dostępne maszyny. sztywność ramy oczywiście tu jest racja że należy o tym pomyśleć ale da się przed tym walczyć. zyskuje się na tym bo nadal mamy napęd bardzo dokładny szybki bo zastosowaniu np śrub 25x10 a serwa 1kW 3000 br i przekładni 1:2. wówczas będę kręcił nakrętko około 1500 obr/min + opory itp powiedzmy że 1000 obr/min co daje nam posów 10 m/min jako prędkość przejazdowa. jęsli chodzi dokładność to min 2048 imp na obrót silnika co daje 1/2 obrotu nakrętki czyli 5mm. dokładność elektroniczna wówczas wynosi 0.002. oczywiście serwo można tak skonfigurować aby odczytywać wszystkie 4 zbocza enkodera czyli 8192 imp na obrót silnika ale nie ma takiej potrzeby. Chcę napędzać nakrętkę ponieważ zamiast inwestować w bardzo grube śruby bo pole pracy jest duże a i tak napędzając z tą prędkością śrubę wiem że wpadnie ona w wibracje. proszę o negatywne sugestie dotyczące tego sposobu przyniesienia napędu.
pozdrawiam

[ Dodano: 2012-10-14, 14:18 ]
jeszcze na koniec pracuje w dużej firmie która zajmuje się produkcją liń produkcyjnych w związku z tym mam maszyny urządzenia dużo materiału i potężne rabaty przy zakupie nowych części. Wykonujemy wszystko począwszy od sterowanie siemens mitsubishi omron po wykonywanie konstrukcji stalowych kończąc na gotowych maszynach przemysłowych. pomyślałem sobie dlaczego mam tego nie wykorzystać i wykonać dla własnych potrzeb maszynę. będzie kosztować ale i tak dużo zaoszczędzę.
Pozdrawiam


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#5

Post napisał: Malaxis » 14 paź 2012, 14:24

Przy obrotowych nakrętkach dochodzi problem centralnego smarowania oraz trzeba stosować prowadnice do przewodów. Często problemem są też wymiary takiej obrotowej nakrętki.


Autor tematu
xplot_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2012, 18:05
Lokalizacja: Chorzów

#6

Post napisał: xplot_cnc » 14 paź 2012, 14:43

zgadam się poprzednikiem problemem robi się trochę wymiar nakrętki. jak wstępnie rysowałem to faktycznie nabiera to rozmiaru. problem jaki też sie przewija to ułożyskowanie samej tulei aby miała jak najmniejszy luz osiowy. bo bez sensu stosować śruby kulowe o dokładności C4 a potem wszystko stracić przez głupotę


[/center]

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#7

Post napisał: AOLEK » 14 paź 2012, 16:33

Polecam napędzaną nakrętkę - w ogóle nie telepie śrubą.

Obrazek

Obrazek
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 14 paź 2012, 17:52

xplot_cnc pisze:oczywiście serwo można tak skonfigurować aby odczytywać wszystkie 4 zbocza enkodera czyli 8192 imp na obrót silnika ale nie ma takiej potrzeby.
Jest taka potrzeba, żeby znać kierunek obrotów.
Jak 2048 cpi jest za dużo, to się bierze inny enkoder.

.


Autor tematu
xplot_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 13 paź 2012, 18:05
Lokalizacja: Chorzów

#9

Post napisał: xplot_cnc » 14 paź 2012, 20:47

nie pisałem że jest za dużo :)

Awatar użytkownika

rap3k
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 16 lut 2009, 19:07
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

#10

Post napisał: rap3k » 14 paź 2012, 22:36

ja się zastanawiam czy ktoś zrobił napęd - pośredni i bezpośredni razem

czyli jeden silnik napędza nakrętkę drugi śrubę, wtedy otrzymujemy podwojenie prędkości

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”