silnik krokowy+sterowanie do frezarki 400x500x250

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
hiene
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 17
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

silnik krokowy+sterowanie do frezarki 400x500x250

#1

Post napisał: hiene » 01 lip 2013, 14:40

Witam,

zabieram się za tworzenie frezarki do aluminium/stali

1. Pole robocze:

400x500x250

2. Silniki:

3 x silnik krokowy 13Nm 6A

http://sklep.cncprofi.com/silnikow-krok ... d93b0acmb7


3. Sterowniki

sterownik SK8060 6A

http://sklep.cncprofi.com/sterownik-sil ... d93b0acmb7

lub SK8080 8A

http://sklep.cncprofi.com/sterownik-sil ... d93b0acmb7

4. Sterowanie:
Smoothstepper z PC(Mach3) po Ethernecie

http://www.ebmia.pl/kontroler-ruchu-smo ... ml?sort=2a

5. Wrzeciono
3kW plus falownik 4kW

http://sklep.cncprofi.com/elektrowrzeci ... d93b0acmb7


Proszę o wyrażenie swoich opinii, szczególnie odnośnie silników i sterowników. Być może inne silniki mają o mniejszej sile trzymania mają atrakcyjniejsze charakterystyki.

P.S. wiem, że w krokówkach nie będę wiedział czy zgubiłem krok, nawet jeśli dałbym sterownik do hybrydy to ona i tak może zgubić krok, jak napotka na opór.

Serwonapęd też może nie dojechać w czasie na zadaną pozycję, tylko nie wiem co się wtedy dzieje, przecież mach3/linuxcnc nie bierze pod uwagę(z tego co wyczytałem) sygnałów enkoderowych/liniałów.

W zasadzie nie wiem poco liniały w układach z krokówkami.

OK, czekam na komentarze
pozdro



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 01 lip 2013, 15:13

O czym mamy wyrażać opinię?

Jak już będzie konstrukcja maszyny (i będzie wiadomo ile waży która oś, oraz jakie ma opory) to się dobierze silniki a do nich sterowanie...

Jak prawie każdy chcesz projektować samochód zaczynając od koloru lakieru, a nie zastanowienia się czy ma być to wyścigówka czy ciężarowy.

Tak na szybko - koszmarnie przesadzone silniki.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2013, 15:14 przez Raven, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 01 lip 2013, 15:14

1. Nie zaczynaj projektu od silników i - tym bardziej - elektroniki! Na razie potrzebujesz co najwyżej zarezerwować miejsce pod silnik i znać rozmiar flanszy i długość!
2. CAM na komputerze _nie musi_ brać pod uwagę sygnałów enkoderowych - w tym cały urok układów serwo - one nadgonią, jak będą mogły. Jak hybryda zgubi krok (albo serwo się opóźni), to najwyżej kształt wyjdzie krzywy w tym jednym miejscu, jak krokówka zgubi krok, to wszystko, co zrobi później bedzie przesunięte.
3. Wrzeciono lepiej kupić u chińczyków w UK, będzie taniej. Swoją drogą, to tym wrzecionem może kolega popracować w stali tylko węglikiem i tylko małymi średnicami - jest po prostu zbyt wysokoobrotowe.


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#4

Post napisał: Skrzydlaty » 01 lip 2013, 20:32

Ja mam 6,9Nm i MDC860 i uważam że to i tak sporo za dużo. Można nim ryć w materiale a nie frezować a kolega myśli o 13Nm.... jedna trzecia z tego będzie spoko.
A pozatym nie wiem jak tam u nich z gwarancją ale ja bym nie ryzykował. Bierz od markcomp77 :razz:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 01 lip 2013, 22:42

Jak zaprojektujesz mechanikę, to potem będziesz mógł ocenić jakie silniki i sterowanie to pociągnie. W tej chwili trudno coś powiedzieć, bo nie wiadomo, czy twoja maszyna będzie ważyć 180kg czy 2800kg.


Autor tematu
hiene
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 17
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: hiene » 02 lip 2013, 07:41

Witam,

dzięki za info,

Raven
bardzo podobało mi się Twoje nawiązanie do lakieru, waga maszyny ok 450kg, nad konstrukcją trwają prace(jeżdżacy stół po X, na nieruchomej bramie Y i Z), konstrukcja spawana z profili na razie tyle wiem.

ursus_arctos
1. Nie jestem mechanikiem, konstrukcje projektuje ktoś inny, ale tak jak powiedziałem maszyna ma być do stali oraz aluminium i żwawo pracować. chciałbym też uzyskać 0,01mm dokładności (zaznaczam chciałbym)
2. wielkie dzieki - takiej informacji potrzebowałem
3. również wielkie dzięki - na falowniku mogę sterować prędkością, czy się mylę?

Skrzydlaty
a w jakim materiale ryjesz, w stali?
jakieś złe opinie na temat dystrybutora silników i sterowników z linku, nie chcę ryzykować?
Czy markomp77 ma jakiś sklep z silnikami i sterownikami?

ezbig
j.w. ok. 450kg

pozdrawiam


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Raven » 02 lip 2013, 08:08

Nie obawiasz się, że mokry chińczyk nie sprawdzi się w obróbce stali - w kontekście szybko?

3 kW osiągnie ale w okolicy 24k RPM, przy 1K będzie bardzo cienko z mocą.


Autor tematu
hiene
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 17
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: hiene » 02 lip 2013, 08:25

Raven pisze:Nie obawiasz się, że mokry chińczyk nie sprawdzi się w obróbce stali - w kontekście szybko?

3 kW osiągnie ale w okolicy 24k RPM, przy 1K będzie bardzo cienko z mocą.
Obawiam się wszystkiego, dzięki za uwagę. Zastanawiam się dlaczego ma być cienko z mocą, falowniki chyba kontrolują moment przy niskich obrotach(wektorowe), zapewne bardzo się grzeje ale to inna sprawa.

http://sklep.cncprofi.com/falownik-wekt ... d93b0acmb7

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#9

Post napisał: ursus_arctos » 02 lip 2013, 10:21

Moment w silniku (każdym) zależy od pola magnetycznego. Pole magnetyczne zależy od prądu. Wydzielane ciepło zależy kwadratowo od prądu. Wniosek: dając odpowiednio duży prąd uzyskasz 3kW i przy 1000rpm, ale sprawność będzie mizerna - silnik będzie się potwornie grzał.

Info ad. silników krokowych - policz sobie:
siła osiowa na śrubie (tocznej, sprawność bliska 1) to
F=2*pi*M/d, gdzie
M = moment
d = skok śruby
Czyli dla 6Nm i skoku 5mm mamy 7.5kN. Przy pełnych obrotach niech będzie 1/3 tego, i tak masz ekwiwalent 2.5kN, czyli DUŻO.
Silniki o większym momencie są zazwyczaj wolniejsze - moment spada im szybciej ze wzrostem prędkości - co pociąga za sobą konieczność stosowania śrub o większym skoku i cała przewaga silnika ginie - przy okazji tracisz dokładność.


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#10

Post napisał: Skrzydlaty » 02 lip 2013, 20:51

Własnie nie do końca pamiętam czy konkretnie wymieniony przez Ciebie sklep ma jakieś "minusy" ale drugi podobny na allego robi problemy przy zwrotach gwarancyjnych. Markcomp'a ludzie po forum sobie chwalą, ma dość tanio, ja u niego kupowałem.

W czym ryje? Nieważne w czym - ważne ile siły dają silniki - o wiele ponad to co trzeba. Sterowanie ma znaczenie przy osiąganiu większych prędkości, nie znam sie dobrze na tym wiec nie chce wprowadzać w błąd ale mniejszy silnik zasilany przez mocniejszy sterownik osiągnie lepsze parametry (prawdopodobnie).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”