poczatek budowy i pierwsze pytania

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

poczatek budowy i pierwsze pytania

#1

Post napisał: grzegorzkrk » 01 mar 2011, 22:08

Witam.
Jestem nowy na forum i mam kilka pytan.Chcialbym zbudowac frezarke do mdfu o polu pracy ok 100*100cm.Takie pole wydaje mi sie optymalne ze wzgledow finansowych.Wieksze pole wymaga duzo wiekszy nakladow finansowych.JA chcialbym przeznaczyc jakies 5tys na konstrukcje plus prowadnice i elektronike(silniki i sterowniki )tak zeby tylko zamontowac wrzeciono i podlaczyc pod kompa i zeby dzialalo.Trosze spawam wiec konstrukcja nie sprawia mi problemu.Problem stanowi elektronika.Tzn jakie silniki najlepiej serwonapedy czy krokowce.Zalezy mi na duzych predkosciach obrobki poniewaz jak wiadomo czas to pieniadz a chcialbym wykorzystywac maszynke do pracy zarobkowej.Produkcja frontów meblowych.Jak myslicie czy pole takie jest duze czy male w porownaniu do pieniedzy przeznaczonych na ten cel?Bylem w fabryce frontow i widzialem profesjonalna maszyne i naprawde do baaardzo szybko chodzilo jezeli chodzi o przemieszczanie sie wrzeciona jezeli np zmienialo frez bo samo juz frezowanie to na moje oko wygladalo dosc przyzwoicie.tzn jedna plyte czyli280*207cm obrabialo w jakies 25minut.cala zapelniona frontami plus zmiany frezow ktore to sama sobie zmieniala.Wrzeciono podjerzdzalo tylko pod taki stojak z frezami.Czy potrzeba po spawaniu planowac powierzchnie na ktorej znajda sie prowadnica?Jezeli tak to moze wiecie gdzie w krakowie mozna takei cos wykonac i ile to mnei wiecej kosztuje?Czy jest ktos na forum kto pomoglby mi z wykonaniem sterownika i doborem silnikow?Zastanawiam sie nad kupnem gotowej elektroniki wraz z silnikami ze sklepu forumowego tylko zastanawiam sie czy samemu taniej nie wychodzi i jaka moze byc roznica cenowa?Czy ktos podjalby sie takiego zadania za symboliczna kwote?Jestem mlody i nie mam za duzo pieniazkow a chcialbym rozwinac swoj wlasny biznes a temat elektroniki jest dla mnei obcy i niemozliwy do pojecia.Jakies srednicy sroby pociagowe powinienem zastosowac na takim polu jak podalem?Czy moga to byc sroby trapezowe czy musza byc kulowe?Moze jakeis inne napedy np pasek zebaty wzmacniany wkladkom stalowa?musi byc zachowana jakas dobra dokladnosc.tak naprawde jak wyglada dokladnosc 0,5mm?czy jest to widoczne okiem zwlaszcza przy obrobce frontów meblowych?Jakei dokladnosci uzyskuje sie przy fabrycznej maszynie?oki jak narazie tyle pytanie bo robie sie z tego niezla ksiazka.pozdarwiam i czekam na jakies odpowiedzi:)



Tagi:


snunit
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 16 sie 2010, 15:34
Lokalizacja: Katowice

#2

Post napisał: snunit » 01 mar 2011, 23:37

Przelicz sobie cenę mechaniki(prowadnice, śruby itd) oraz wrzeciona wraz z wyposażeniem, a okaże się, że więcej niż 1-1.5k zł nie będziesz mógł wpakować w elektronikę z silnikami. W takim przedziale cenowym to szaleństwa nie ma, zbyt dużego wyboru. Cena maszyn z czegoś musi wynikać.

Nie do końca zrozumiałem: cała maszynę chcesz zamknąć w 5k zł (konstrukcja, prowadnice, sterowniki itd) czy prowadnice i elektronikę liczysz osobno?

Najpierw pomyśl nad mechaniką(czy wolisz używane wózki liniowe czy nowe prowadnice podparte) łatwiej wymienić silniki i elektronikę niż potem budować frezarkę na nowo....


Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: grzegorzkrk » 01 mar 2011, 23:52

chcialbym konstrukcje zamknac w kwocie 2tys tzn stal plus prowadnice oczywiscie nowe podparte po dlugosci.a o elektronike pytam poniewaz moze udaloby mi sie uniknac poteznych kosztow zakupu gotowego sterowania plus silniki(jak pytal w sklepie forumowym to powiedzieli ze do takiej frezarki o taki polu jak planuje to ok3,5tys)wiec wlasym wysilkiem moze udaloby sie taniej bo przeciez sklep musi zarobic wiec ma wysoka cene.jakei silniki krokowce czy serwo?


cometti
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2006, 17:13
Lokalizacja: Włocławek

#4

Post napisał: cometti » 02 mar 2011, 01:18

Zapomnij kolego żeby zbudować maszynkę do obróbki frontów z polem roboczym 100cmx100cm za 2 tys... Jak dla mnie jest to niewykonalne, chyba że ma być zrobiona ze złomu + części z odzysku... No zawsze się kłania Allegro, czasem można trafić jakąś okazję za dobre pieniądze a czasem wręcz gotowe maszyny CNC za kilka tysięcy. Duża prędkość to raczej tylko serwo.


Autor tematu
grzegorzkrk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 50
Rejestracja: 11 lut 2011, 23:45
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: grzegorzkrk » 02 mar 2011, 01:40

napisalem wyraznie ze konstrukcja ok 2tys.tzn profile stalowe i prowadnice plus sruby.konstrukcji za tyle nie pospawam?Przyjmujac ze bedzie z profila 100*100 to pottzeba mi go w przyblizeniu 8mb(bez nog-sam blat i brama)to koszt za mb takeigo profila wynosi niecale 40zł wiec to jest 8*40zł=320zl i mamy rame do tego prowadnica walek fi 16 podparty po dlugosci 4mb*126zł=504zł sruba 2mb np fi16 2mb*200zł=400zł plus nakretki 2szt*200zł=400zł czyli mechanika powinna sie zmiescic.wiadomo ze jeszcze dojda duperele takei jak lozyska i inne ciekawostki i dodatkow trzeba dodat z 1tys.czyli mechanika wyniesie ok 2500zł i teraz pozostaje elektronika plus wrzeciono.chcialbym na elektronike wydac jak najmniej co nie oznacza ze ma byc do kitu.ma byc jak najsybsza aby byla wydajna.czyli krokowce odpadaja.stwierdzam fakt ze w 5tys nie zmieszcze sie ale rozsadnie chyba bedzie tak z 8tys?

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#6

Post napisał: dudis69 » 02 mar 2011, 04:50

Witam.
grzegorzkrk, też mam takie wrażenie że ogarniesz temat, :wink:
grzegorzkrk pisze:Chcialbym zbudowac frezarke do mdfu o polu pracy ok 100*100cm.Takie pole wydaje mi sie optymalne ze wzgledow finansowych

A jak będziesz musiał zrobić front do zabudowy chłodziarko zamrażalki, to co? dostrugasz sobie w ręku, czy zlecisz komuś innemu i podzielisz się zyskami...
Lepiej zrobić pole robocze 1250x650 mm i ogarniasz wszystkie standardy zabudowy AGD.
Pewnych rzeczy nie przeskoczysz np: obecna cena detaliczna podzespołów, zwolennicy teorii spiskowych mówią na to zmowa cenowa :twisted:
Jeżeli większość prac konstrukcyjnych jesteś w stanie wykonać sam, to będzie o wiele taniej.
grzegorzkrk pisze:Czy potrzeba po spawaniu planowac powierzchnie na ktorej znajda sie prowadnica?
Tak, i chyba wiesz dlaczego...
grzegorzkrk pisze:musi byc zachowana jakas dobra dokladnosc.tak naprawde jak wyglada dokladnosc 0,5mm?czy jest to widoczne okiem zwlaszcza przy obrobce frontów meblowych?J

Jak to wygląda?, to proste... Np. robisz podkładkę 0.4mm wysokości, albo dziurę w stole.
Przy detalach które są jednostkowe i nie będą precyzyjnymi częściami maszyn ew. skomplikowanym PCB, to nijak, przy frontach z MDF-u tym bardziej.
Szybka maszyna, to dobre sterowniki, odpowiednie silniki, duży skok śrub, mogą być Tr zamiast, i mocne wrzeciono... A to już parę kilo
Napęd bezpośredni na śrubę, listwa zębata, lub za pomocą przekładni, zależy co chcesz uzyskać?(prędkość, moc, estetykę) Ruchoma brama! Prowadnice liniowe, wałki podparte 20-tki
grzegorzkrk pisze:Zastanawiam sie nad kupnem gotowej elektroniki wraz z silnikami ze sklepu forumowego tylko zastanawiam sie czy samemu taniej nie wychodzi i jaka moze byc roznica cenowa?Czy ktos podjalby sie takiego zadania za symboliczna kwote
Pewnie ktoś by się znalazł, ale to Ty musisz Go poszukać, a nie on Ciebie :wink:
Pozdrawiam Sławek



kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 388
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: kszumek » 02 mar 2011, 11:58

Witam
co do pola pracy ja bym robił maszynę w której
pole w jednej osi jest około 2 razy większe niż w drugiej
wtedy masz możliwość jakoś wsadzenia długiego elementu
np ja bym do frontów robił 80x160
następnie musisz troszkę powiększyć elementy (śruby i prowadnice ) przy takim polu
niestety za tą sumę nie zrobisz szybkiej maszyny
więc albo tanio(śruby trapezowe , prowadnice podparte ,krokówki ) i wolno
albo drogo (śruby kulowe ,prowadnice z wózkami , serwa z napędami) i szybko
pozdrawiam

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#8

Post napisał: smouki » 02 mar 2011, 17:46

na czym ma polegać to obrabianie frontów? jestem ciekaw bo zastanawiam się czy wszystkie prace będą wykonywane jednym narzędziem?
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#9

Post napisał: barola » 02 mar 2011, 19:11

podejrzewam ze conajmniej 2 roznymi frezami ,innym srodek innym krawedz frontu
dudis69 pisze:Lepiej zrobić pole robocze 1250x650 mm i ogarniasz wszystkie standardy zabudowy AGD
kolega ma racje ,dokladasz troche dluzsze walki i masz funkcjonalna maszyne nawet gdybys chcial frezowac drzwi bo niewiesz jakie beda zlecenia za kilka miesiecy.moja propozycja w zaokragleniu 1300x1000 mm.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 02 mar 2011, 19:45

tez bawiłem sie frontami, fakt jakis kwiatek wewnatrz to cos ala płaskorzezbka frezem fi 2 a na zewnatrz obrys jakiś z łukami frezem fi 12
co do zwolenników i przeciników serw i krokowców - na krokowcach tez mozna szybko, trzeba tylko oszacować predkośc dla danego momentu, podstawowa zaleta to mniejsza cena, druga zaleta brak cyrku ze strojeniem - mamy tylko 2 parametry, poza tym krokoce nie wymagają zabezpieczen, zawsze jednak znajdą się mądrzejsi którzy nawijają o serwonapedach a nic o nich nie wiedzą, mam kilka, ale wole krokówki, dlaczego ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”