płyn do obciążenia konstrukcji

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ygorak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 12 sty 2014, 18:17
Lokalizacja: Rzeszów

płyn do obciążenia konstrukcji

#1

Post napisał: ygorak » 06 lis 2014, 16:36

witam,

nie wiem czy taki temat był już poruszany - co myślicie na temat obciążenia jakimś płynem konstrukcji stalowej (oczywiście taki żeby mi stal nie skorodowała i żeby się nie bać ujemych temperatur)

teoretycznie jakby był płyn w środku i wymusić jego obieg to można by było zachować stałą temperaturę ramy - nie było by to podatne na rozszerzanie materiału :>

dodatkowy + to to że wygodniejsze w transporcie


Piotrek

Tagi:


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#2

Post napisał: jomat » 06 lis 2014, 17:07

jeśli już chcesz kombinować to wstrzyknij silikonowatą galaretę i na pewno hałasu będzie mniej.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 06 lis 2014, 21:43

Nie wiem gdzie ale było na forum o wypełnianiu olejem oraz śrutem w profesjonalnych zastosowaniach.
Ogólnie ciekawy pomysł z tym utrzymaniem temp.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 07 lis 2014, 08:22

Ale po co ci cięższa rama? Przecież płyn nie tłumi drgań. Pusta butelka i z wodą jednakowo głośno dzwonią, tyle że ta pełna niższym dźwiękiem. Stosuje się wypełnianie betonem, po skrzepnięciu masz bardzo stabilną konstrukcję, tyle że wcześniej musisz przewidzieć np. żebra stabilizujące beton, bo jest kruchy. Wszystko zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć, a o tym nic nie napisałeś, to jak się odnieść do tego pomysłu?


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 07 lis 2014, 08:47

jasiu... pisze:...Pusta butelka i z wodą jednakowo głośno dzwonią, tyle że ta pełna niższym dźwiękiem...
I o to wlasnie chodzi.
Zmiana czestotliwosci rezonansowej ukladu moze byc bardzo pomocna...

No i pomysl z ustabilizowaniem temperatury maszyny przez obieg plynu
bardzo dobry... Oczywiscie w polaczeniu z chlodzonym wrzecionem

q


Autor tematu
ygorak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 12 sty 2014, 18:17
Lokalizacja: Rzeszów

#6

Post napisał: ygorak » 07 lis 2014, 09:36

jestem przed spawaniem ramy, ale pomysł wypełnienia ramy betonem mi się nie podoba bo:
1) nie będzie spójnego łączenia miedzy samym betonem a profilem - wydaje mi się że po dłuższym czasie się oddzieli
2) gdzieś na forum widziałem że beton będzie reagował ze stalą
3) betoniarki nie mam :)

Tak czy siak zrobie jakieś małe dziurki i obieg płynu a potem się efektami podzielę - pytanie tylko czym to zalać, jakieś pomysły?
Na serio trzeba się przejmować rozszeżalnościa materiałową przy zmianach temperatury (konstrukcja 2,5mx2m)

zastanawiam się jeszcze czy zrobić "obieg" cieczy przez ruchomą belkę :> coby też nie wibrowała,
tylko niekorzystnie wpłynie to pewnie na dynamikę
(napęd do testów na biurku już zamówiony - SINAMICS S110; 1,48 kW; 3x 380; 6,0 NM - zastanawiam się tylko czy do bramy dać jeden czy dwa)

Wydaje mi się że dodatkowa masa powinna znacznie obniżyć czestotliwość rezonansową, w cieczy jest fajne to że wypełni każdy zakamarek
Piotrek


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 07 lis 2014, 10:13

ja nie odkryłem Ameryki. Wypełnianie betonem, szczególnie odlewów żeliwnych, w celu ich stabilizacji, jest stosowane przez wiele firm. Czy beton lgnie do stali, czy żeliwa, a to już możesz przekonać się, rozkuwając konstrukcje żelbetowe. Skoro tak się robi, to coś w tym musi być.

Nie wiem, skąd będzie się brało ciepło i jak dokładne musi być pozycjonowanie, ale czy nie jest tak, że materiał i maszyna muszą mieć zbliżoną temperaturę? No bo jeśli maszyna ma 20 stopni, a na niej detal 40, to po ochłodzeniu detalu wymiary i tak się zbiegną. Nie lepiej wymyślić zewnętrzne chłodzenie i maszyny i detalu? A może zastosować tylko jakąś klimatyzację, jeśli to ma być np. maszyna pomiarowa.

Fakt, bloki silników się chłodzi, ale tam bardzo dużo ciepła się marnuje (sprawność silnika). Jeśli u ciebie jest podobnie, to może wystarczy wprowadzić obiegowe smarowanie? W końcu to chyba newralgiczne miejsce? Trudno powiedzieć, co warto robić, jeśli nie wiadomo ile tego ciepła i skąd trzeba odprowadzić, ale dla mnie chłodzenie korpusu mija się z celem. No bo jak od tego płynu chcesz odbierać to ciepło? Zbiornik? Ale on też się na gorącej hali nagrzeje.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 07 lis 2014, 10:17

Trzeba poczekac az ktos wymysli chlodnice ;)

q

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#9

Post napisał: ALZ » 07 lis 2014, 11:27

A jaki problem zalać konstrukcję np. smarem linowym? Jest dość gęsty a więc "chwiania" podczas pracy nie będzie, nie powoduje korozji, a na pewno będzie taka masa bardziej stabilna temperaturowo niz pusty lub wypełniony betonem profil.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#10

Post napisał: m.j. » 07 lis 2014, 12:29

Kwestia jak zwykle rozbije się o koszta. Pewnie w profile trochę płynu, smaru czy innego mazidła pójdzie więc i koszt tego pewnie będzie jakimś % kosztów całości. Ja również zastanawiałem się nad wyborem odpowiedniego wypełnienia profili o korzystnym stosunku jakość/cena. Nie wiem czy nie skończę tylko na zabezpieczeniu profili przed rezonansem i wypełnię czymś w rodzaju pianki budowlanej. Ponoć poliuretanowa ma zastosowanie przy wyciszaniu budynków. Oczywiście pianka nie wpłynie na sztywność, stabilizację temperatury itp.
Ogólnie każdy temat z pomysłem i analizą owego pomysłu jest pomocny.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”