Ploter XMD-46 krzywy stół

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
wizjastudio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:02
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Ploter XMD-46 krzywy stół

#1

Post napisał: wizjastudio » 09 gru 2012, 18:05

Witam serdecznie,
Dwa miesiące temu nabyliśmy maszynę firmy Megaplot XMD-46 o polu pracy 180x120cm, która miała służyć do wycinania plexi, dibondu, pcv itp. Jeśli chodzi o samą maszynę to wszystko było by okej gdyby nie to, że oś Z ma różnice w różnych miejscach stołu nawet 2mm. Chcieliśmy "na frezować" dibond do wykonania kasetonu jednak tego typu różnice są zbyt duże dla materiału o grubości 3mm.

Pytanie moje do użytkowników tej maszyny czy spotkali się z podobnym problemem, bo jak usłyszałem od pana który się zajmuje dystrybucją tej maszyny, że muszę sfrezować stół frezem na płasko dostarczonym przez producenta. Jednak ten frez wygląda jak trójkąt.

Wykonałem kilka zabiegów zanim napisałem ten post. Wypoziomowałem maszynę raz jeszcze, wymieniłem dostarczone przez producenta PCV które były przykręcone do stołu T-rowkowego. Na marginesie jak zdjąłem PCV to się okazało że na środku stół jest wgnieciony. Założyłem płytę MDF grubość 12mm póżniej nawet 18mm, ale nic to nie pomogło odchyły są nadal.

Za odpowiedzi dziękuje i pozdrawiam
Łukasz Olszowy



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7878
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 09 gru 2012, 18:38

Krzywy stół to typowa choroba ploterów o takim formacie.
Tego się zasadniczo nie da wyprostować.
Do wycinania to zasadniczo nie przeszkadza, ale i tak producenci zalecają właśnie położenie jakiejś płyty i przefrezowanie jej na płasko.
W grę wchodzi MDF albo spienione PVC.
Trzeba przygotować płytę minimalnie mniejszą od pola pracy, zamocować do krzywego stołu, przygotować program i puścić maszynę.
Sam program można opisać tak : do przodu, 90% średnicy freza w bok, do tyłu, 90% średnicy freza w bok, do przodu ...
Taki meander można szybko zrobić nawet w Corelu, narysować cztery linie, skopiować, dokleić, będzie już osiem, skopiować, dokleić, będzie już szesnaście, szybko dojdziesz do miliona.
Frez nie musi być jakiś specjalny, byle by wytrzymał do końca i miał jakąś rozsądną średnicę, bo inaczej będzie to rok robił.
I to właściwie wszystko na ten temat.

.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Ploter XMD-46 krzywy stół

#3

Post napisał: oprawcafotografii » 10 gru 2012, 06:44

wizjastudio pisze:Witam serdecznie,
Dwa miesiące temu nabyliśmy maszynę firmy Megaplot XMD-46 o polu pracy 180x120cm, która miała służyć do wycinania plexi, dibondu, pcv itp. Jeśli chodzi o samą maszynę to wszystko było by okej gdyby nie to, że oś Z ma różnice w różnych miejscach stołu nawet 2mm. Chcieliśmy "na frezować" dibond do wykonania kasetonu jednak tego typu różnice są zbyt duże dla materiału o grubości 3mm.
Stol jest zrobiony z ekstrudowanych profili aluminiowych przykreconych w paru miejscach -
nie ma cudow musi byc krzywy.

dlaczego po prostu nie wyrownasz tych paskow PCV ktore masz na stole?
Po to tam wlasnie sa...

q

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 10 gru 2012, 08:07

Gaspar w XMD32 kupił płytę aluminiową i zastąpił badziewne profile płytą alu ponawiercaną w kratkę. Wszystkie otwory gwintowane.

Teraz przykręcając detal ma nieco ograniczone pole montażu, ale nie wygina mu się nic do góry. Profile montowane firmowo do XMD'ków odkształcały się do góry przy montażu. Badziew jakich mało.

Rozwiązanie: Zastąpić płytą aluminium przygotowaną jak u Gaspara., albo podłożyć kawał solidnej blachy pod profile i gęściej je przykręcać do podłoża.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”