Ploter po studencku

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Ploter po studencku

#1

Post napisał: Eclipt » 30 paź 2011, 15:46

Witam

Podjąłem w końcu decyzję o zbudowaniu frezarko-grawerki CNC w ramach finału mojej studenckiej kariery, zwanego szumnie `pracą dyplomową`. Maszyna ma służyć do następujących zadań:

- Obróbka tworzyw sztucznych - w tym: poliamid, pleksi
- Obróbka metali kolorowych nieutwardzonych - aluminium i jego stopy, mosiądz, brąz
- Wykonywanie różnego rodzaju małych detali, modeli, prototypów i form do próżniowego formowania laminatów
- frezowanie płytek PCB

Na początek pracy wypadałoby zdefiniować jakieś założenia. Na razie wymyśliłem sobie:
- Pole robocze 600 x 500 x 250
- Układ z ruchomym stołem
- Napędy posuwów przez silniki krokowe (brak regulacji położenia)
- Prowadnice podparte, łożyska liniowe
- maksymalny posuw roboczy (pod obciążeniem) 2000 mm/min
- Wrzeciono - na początek jakieś zabawkowe wrzeciono typu Kress. Dopiero jak ono zostanie zajechne i nabierzemy doświadczenia, to wymienimy na coś lepsiejszego.
- Rozdzielczość pozycjonowania (długość przesuwu po podaniu jednego impulsu na silnik krokowy) - 0,01mm
- Dokładność obróbki (różnica między założonymi, a uzyskanymi wymiarami wyrobu) - 0,1mm
- Korpus skręcany, lub spawany jeżeli dostanę dostęp do jakiejś spawalni i znajdę kogoś kto umie spawać do pomocy

Problem mam z dobraniem śrub - chciałbym wykorzystać śruby kulowe, ale przeraża mnie ich koszt :(. Obawiam się, że jednak będę musiał użyć trapezowych, ale o tym zdecyduję później.

Raczej na pewno będę miał dostęp do urządzeń skrawających, a może uda mi się wynegocjować też i oprzyżądowanie spawalnicze. Będę tu przedstawiał postęp prac, zrzuty ekranu z CADa i zdjęcia, jak już zaczniemy wszystko składać do kupy.

Na razie chciałbym Was zapytać, czy założenia które wymieniłem wyżej są racjonalne i osiągalne i co ważnego mogłem jeszcze w nich przeoczyć. Prosiłbym też o poradę, jakie śruby byłyby odpowiednie do mojej frezarki.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i komentarze
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 13:11 przez Eclipt, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


gras107
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 297
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:37
Lokalizacja: Zagorzyce

#2

Post napisał: gras107 » 30 paź 2011, 16:16

Z tego co wiem wrzeciono Kress, nie jest wcale takie zabawkowe. :smile: Nadaję się spokojnie do różnych prac.


Śruby kulowe rzeczywiście - drogie. Ale przecież trapezowe wystarczą, w przyszłości można by zmienić na kulowe. :cool:


lew26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:21
Lokalizacja: Hajnówka/Warszawa

#3

Post napisał: lew26 » 30 paź 2011, 16:40

Z dostępem do parku maszynowego, sporym zaangażowaniu w projekt wróżę waszej ekipie sporo sukcesów. Co do efektów i dalszych dyskusji poczekamy na pierwsze szkice i dane konstrukcji.
Będę zaglądał i podziwiał.
Pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 30 paź 2011, 17:20

ty student, jak bedziesz w pracy pisał kulowe to cie promotor za drzwi wywali, pisze sie toczne,
co do kosztów nie są specjalnie porazające, ale o niebo lepsze od trapezówek, maja tylko jedną wadę - brak samohamowności
i co masz na mysli brak kontroli regulacji krokowców ?
krokowce pracują w układzie otwartym bez petli pomiarowej.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Johnny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 24 sty 2010, 19:08
Lokalizacja: Dębica

#5

Post napisał: Johnny » 31 paź 2011, 15:25

Eclipt - jeśli chodzi o wrzeciono - polecam DWT - http://allegro.pl/dwt-gs-06-27-szlifier ... 09637.html - dobrze i tanio... na dyplomówkę spokojnie wystarcza trapezówki - co do reszty części musisz się zastanowić... czekamy na coś konkretnego - szkice mogą być nawet odręczne - jeśli chodzi o obróbkę metali polecałbym konstrukcję spawaną - ze względu na sztywność. Jednak zastanów się czy warto tak inwestować skoro za pewne będziesz musiał maszynkę zostawić na uczelni. Powodzenia!

@bartuss1 - myślę, że kolega miał na myśli mikrokrok :D


Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Eclipt » 31 paź 2011, 18:15

co masz na mysli brak kontroli regulacji krokowców ?
Mam na myśli dokładnie to co napisałeś niżej - brak bezpośredniego pomiaru przesuwu i sprzężenia zwrotnego. Jest możliwość zrobienia sterowania silnikami krokowymi w pętli zamknętej (przynajmniej tak twierdzi kilku producentów), ale ja nie będę z tym nic kombinował.
czekamy na coś konkretnego / poczekamy na pierwsze szkice
Obiecuję, że jak coś namaluję, to tu wkleję, ale na początek wolałbym zebrać potrzebną wiedzę i dobrać najważniejsze elementy do kupienia.

Do wymagań dopisuję:
- frezowanie płytek PCB
- maksymalny posuw roboczy (pod obciążeniem) 2000 mm/min

Myślę, że wezmę wrzeciono Kressa 1050W lub 800W, ale mam parę pytań co do nich:
Jakiego typu silniki napędzają te wrzeciona? Czy to są silniki asynchroniczne prądu przemiennego? Jeżeli tak, to dlaczego mają takie duże obroty nominalne i jak jest to osiągane (25000 - 28300 obr/min)?
Czy przy zmniejszeniu obrotów poniżej obrotów nominalnych, moc spada, jak w silnikach asynchronicznych prądu przemiennego?
Producent obiecuje płynne sterowanie szybkością obrotów. Czy dobrze rozumiem, że ta regulacja jest wbudowana we wrzeciono? Jeżeli tak, to jak ona przebiega - czy zmienia się przełożenie mechanicznie, czy ma wbudowane coś w rodzaju falownika?
Czy jest możliwość podłączenia zewnętrznego falownika do tych wrzecion?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 31 paź 2011, 18:54

hehe
kress jestr szczotkowcem, ma wlasna regulacje prądową, o falownikach zapomnij, nie to wrzecionko
ja nie elektryk, pytaj elektryków jak to z mocą wrzecion przy minimalnych obrotach
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#8

Post napisał: skrzat » 31 paź 2011, 21:27

Eclipt pisze: Jeżeli tak, to jak ona przebiega - czy zmienia się przełożenie mechanicznie, czy ma wbudowane coś w rodzaju falownika?
regulacja na tyrystorze ktory ucina sinusoide, mniejsze obroty - mniejsza moc, no i trzeba pamietac, ze nie mozna zbyt dlugo na minimalnych obrotach pracowac bo sie tyrystor zagotuje


cad_cam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 paź 2011, 21:41
Lokalizacja: Leszno

#9

Post napisał: cad_cam_cnc » 02 lis 2011, 21:12

robilem frezarke na moja prace dyplomowa. obroniona oczywiscie z wyroznieniem. mam gotowa frezarke, projekt w solidzie oraz oczywiscie prace opisowa. jakby byla potrzebna pomoc to prosze kontaktowac sie na pv

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 02 lis 2011, 21:24

to moze ją pokaz ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”