Ploter po studencku

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: Eclipt » 20 lis 2011, 13:10

Trochę mi się pozmieniało w założeniach. W kole naukowym, dla którego projektuję tę maszynę, ruszyło kilka projektów do których będzie potrzebna maszyna do obróbki "nieco" większych detali.
Kolejny powód jest taki, że o ile do obróbki małych detali możemy "pożyczyć" frezarkę od uczelni, to już ze znalezieniem maszyny do frezowania dużych przedmiotów jest problem. Szczególnie przy frezowaniu dużych form z mdf`u, przez problemy z "mącznymi" wiórami i długim czasem zajmowania maszyny.

Nowe założenia:
- Obróbka drewna i tworzyw drewnopochodnych - przede wszystkim mdf
- Obróbka tworzyw sztucznych - w tym: poliamid, pleksi, laminaty
- Obróbka metali kolorowych nieutwardzonych - aluminium i jego stopy, mosiądz, brąz
- Wykonywanie różnego rodzaju modeli, prototypów i form do próżniowego formowania laminatów, wycinanie w blachach i płytach

- Pole robocze 2000 x 1000 x 500
- Układ z ruchomą bramą
- Napędy posuwów przez silniki krokowe
- Prowadnice podparte, łożyska liniowe
- Wrzeciono - na razie planuję coś w okolicach 1 - 1,5kW
- Rozdzielczość pozycjonowania (długość przesuwu po podaniu jednego impulsu na silnik krokowy) - 0,1mm
- Dokładność obróbki (różnica między założonymi, a uzyskanymi wymiarami wyrobu) - 1mm
- Korpus skręcany, lub spawany jeżeli dostanę dostęp do jakiejś spawalni i znajdę kogoś kto umie spawać do pomocy i znajdę dużą frezarkę do przefrezowania powierzchni bazowych.

Projektowanie stanęło w miejscu, zanim na dobre się zaczęło przez to, że mam problem ze zdobyciem danych do obliczeń wstępnych. Ponieważ to ma być praca naukowa, muszę ją wykonać po akademicku, czyli na początku oszacować siły skrawania i wymagane parametry.
Z obróbką metali i tworzyw nie miałem problemu, bo pełno o tym materiałów w internecie, w katalogach narzędziowych i w bilbliotece, ale nie mogę znaleźć żadnych danych odnośnie drewna. Jak nie znajdę jutro dobrej książki w bibliotece SGGW, to nie wiem co dalej zrobię.

Może szanowni koledzy z forum mogliby mnie odesłać do dobrych źródeł?

Mam też pytanie ogólne o te wrzeciona:
http://www.ebay.com/itm/1-5KW-AIR-COOL- ... 2a0d817c2d
Są one chłodzone powietrzem. Czy one po prostu mają zainstalowany wiatraczek wewnątrz obudowy, czy trzeba do nich doprojektować zasilacz pneumatyczny i doprowadzenie powietrza?



Tagi:


lew26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:21
Lokalizacja: Hajnówka/Warszawa

#12

Post napisał: lew26 » 22 lis 2011, 23:53

Sądzę że do pracy w drewnie i mdf to wrzeciono nie zda egzaminu. Szybko będzie się zapylać i zmniejszać skuteczność wentylacji. Wrzeciono takie same ale chłodzone cieczą (wymagany jest niewielki przepływ chłodziwa chyba ok 6 l/h ale nie pamiętam) jest sporo cichsze.


Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: Eclipt » 23 lis 2011, 17:10

Dzięki za cenną radę. Zapominam o najważniejszych rzeczach.

Posiedziałem trochę w CADzie i zrobiłem pierwszy wstępny szkic osi Z i Y. Pomyślałem sobie, że spróbuję podejść do tej konstrukcji trochę inaczej niż szanowni koledzy. Zamiast tradycyjnego układu z zamontowniem wrzeciona wysięgowo względem belki bramy, chcę, żeby oś wrzeciona znajdywała się w płaszczyźnie symerii bramy. Dzięki temu unikniemy kilku obciążeń skręcających i zginających bramę i jej kolumny.

Oś Z prawdopodobnie będzie miała napędzaną śrubę, a X i Y napędzaną nakrętkę. Przeniesienie napędów przez paski zębate.

Szkice zamieszczam w załącznikach. Legenda:
Niebieski - płyty mocujące
Zielony - prowadnice
Czerwony - łożyska liniowe
Szary - śruby, ich mocowanie i nakrętki

Wrzeciono jest schowane w skrzyni centralnej. Prowadnice osi Y będą zamocowane do profili, pewnie do ceowników z ramionami skierowanymi do wewnątrz. Położenie silników jeszcze do przedyskutowania. Konkretnych wymiarów i elementów jeszcze nie dobrałem, najpierw chcę skonsultować samą koncepcję z ludźmi mądrzejszymi ode mnie.

Poproszę o jakiś konstruktywny ochrzan i udowodnienie mi, dlaczego waszym zdaniem mój pomysł nie ma sensu. Uwagi, jak mój go ulepszyć i na co zwrócić szczególną uwagę w dalszym konstruowaniu też są mile widziane.
Załączniki
1.jpg
Widok izometryczny
1.jpg (26.86 KiB) Przejrzano 368 razy
2.jpg
Widok z góry
2.jpg (14.71 KiB) Przejrzano 368 razy

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#14

Post napisał: AOLEK » 23 lis 2011, 18:09

Też o takim rozwiązaniu myślałem :) ale planuje zrobić tradycyjnie.

Obrazek
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: Eclipt » 29 lis 2011, 15:11

Zrobiłem wstępne obliczenia i dobrałam elementy handlowe:
- Prowadnice liniowe podparte + łożyska otwarfe fi30
- Śruby toczne fi16, skok 10
- Silniki 3Nm, na przykład FL86ST94-4008A
- Przekładnia z paskiem zębatym 1:2

Obudowy na łożyska liniowe zaprojektuję i wykonam sam, bo nie wydaje mi się, żeby te dostępne były użyteczne w przypadku mojej konstrukcji. W ogóle założenie jest takie, żeby jak najwięcej samemu zrobić, bo chociaż zdobędę ciut więcej doświadczenia w konstruowaniu i technologii.

Zaczynam robić konkretniejszy projekt i może w piątek lub weekend pokażę pierwsze przybliżenie konstrukcji wózka :).


snajper007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 144
Rejestracja: 03 lis 2011, 16:48
Lokalizacja: grodzisko Górne

#16

Post napisał: snajper007 » 01 sty 2012, 21:23

Witam
Może i ja się dopnę do tematu. Mianowice jestem w podobnej sytuacji, czyli projekt plotera frezującego w materiałach miękkich na pracę dyplomową. Czy macie jakieś propozycję odnośnie literatury z zakresu projektowania obrabiarki w przystępnej formie? Może jakieś źródła z internetu?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”