Ploter A4 z profili, do aluminiumdłubał

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
malzyk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 13 lis 2011, 15:55
Lokalizacja: Opolskie

Ploter A4 z profili, do aluminiumdłubał

#1

Post napisał: malzyk » 24 paź 2014, 06:27

Witam!

Od jakiegoś czasu przymiezałem sie do zrobienia własnego pierwszego plotera frezującego. Na ten moment posiadam już jako tako fundusze i troszeczke wiedzy, jednak nadal za mało żeby zdecydować samemu. Potrzebuje pola roboczego conajmniej wielkości A4 ok 250 w osi Z, materiały jakie chce frezować to metale miekkie, takie jak aluminium a rzadziej mosiądz. Będe również dłubał materiały miękkie, takie jak drewno itp. Problem mam następujący.

Miekszam poza granicami Polski i mam baaardzo ograniczony dostęp do jakichkolwiek narzędzi, dlatego decyduje sie na budowe z profili aluminiowych.

Konstrukcję chciałem zrobić z bramą stałą, która będzie składała sie z podwójnego profilu 45, reszta ramy z profili 45 ale pojedynczych, prawdopodobnie pozamykanych formatkami alu lub stalowymi. W planie było zastosowanie wałków podpartych dla x i y, o przekroju 16. Sruby raczej kulowe 1605 żeby uniknąc bawienia sie z kasacją luzów etc. sruby i wałki prawdopodbnie z Chin, bądz Polski poniewaz tutaj ( UK ) tanio raczej nie jest.

Kwestia profili troche mi nie daje spać, z uwagi na to że nie mam dostępu do frezarki a wiem że musiałbym je chyba splanować pod podparte wałki, czy jednak profil jest wystarczająco prosty żeby tego uniknąć?

Kostrukcja która mi sie spodobała jest w tym linku :

http://www.stirling.fc.pl/index.php?id=45

Mój projekt powoli powstaje, jednak męcze to wieczorami a i z cadem nie mialem duzo do czynienia i troche mi to idzie " po grudzie ".
Powiedzcie mi prosze jakie są wady mojego planu i co moge usprawnic ? Koszty cięzko ustalić, jak zwykle. na ten moment mam 2000zl i jak wiadomo chce poskładać jak najwięcej , ale nie myśle nawet o wrzecionie czy elektryce. Najpierw solidna podstawa.

Dodam również że to pierwsza moja maszyna, z CNC mam troszke doczynienia, ale bardziej w strone laserów i wykrawarek rewolwerowych niż z frezarkami. Ma być to maszyna do mojego hobbystyczno, rozrywkowego zastosowania. Raczej nic zarobkowego. Jednak niechce bawić sie w drewniaka z uwagi na to że nie wykluczam że potem maszyna będzie pracować również zarobkowo i jednak planuje ją używać dłużej, a moze i rozebrac i przebujdowac. A jak wiadomo profile pozwalają na troche zabawy.


Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelką pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 24 paź 2014, 08:05

A jak wiadomo profile pozwalają na troche zabawy.
No to jest ich główna zaleta. Podstawa też powinna być objuczona w solidne profile.

Jak chcesz mieć dobrą, sztywną i tanią maszynę to znajdź drewniaka oprawcyfotografii.

https://www.cnc.info.pl/topics58/400x30 ... t18537.htm

Albo tu dość udana sztuka.
https://www.cnc.info.pl/topics58/lekko- ... t60240.htm

Dodam, że na takich maszynkach można spokojnie zacząć mikrobiznes i robić części np. z aluminium.

W ten sposób masz frezarkę z tanią, ale sztywną, skrzynkową ramą.

mazaq 14.04.2011, 08:42:39
Za wszystkie materiały i części ponad 4000zł, nie wiem ile dokładnie, ale maszyna jest w trakcie ciągłego udoskonalania :)
Pabloos 14.04.2011, 00:33:50
Świetna robota, wygląda na prawdę profesjonalnie. Mam tylko jedno pytanie, gdyby zsumować wszystko, to jak by się przedstawiał kosztorys takiego sprzętu? Pozdrawiam i życzę wiekowej eksploatacji maszyny :)


Autor tematu
malzyk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 13 lis 2011, 15:55
Lokalizacja: Opolskie

#3

Post napisał: malzyk » 24 paź 2014, 13:52

Kurcze, nie wiem dlaczego alw drewniak jakos mnie nie przekonuje... mysle rowniez o stali. Pracuje w zakladzie z kilkoma spawaczami a i profile sie znajda, jednak problem z usunieciem napiec wewnetrznychmnie troche przeraza. Planowanie wszystkiego tak jak i waga rowniez...

Awatar użytkownika

sajo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 13 maja 2014, 10:16
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: sajo » 24 paź 2014, 14:54



Autor tematu
malzyk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 13 lis 2011, 15:55
Lokalizacja: Opolskie

#5

Post napisał: malzyk » 24 paź 2014, 19:28

Generalnie pomysł nr.2 Jest całkiem całkiem, ale u nas w firmie 8mm nie obrobie, wiec stal tak mówiłem wczesniej - Odpada. Czy profil aluminiowy jest aż tak złym pomysłem że każdy mi go odradza? Jeśli tak, to może skłonie sie bardziej w strone drewniaka, chociaż tak jak napisałem wczesniej. Projekt z linku który podesłałem wygląda całkiem solidnie, cała konstrukcja stwarza wrażenie w miare "sztywnej". Wiem że bez pomocy frezarki sie nie obejdzie. Czy jednak drewniak udałby sie bez wczesniejszego planowania powierzchni ? Koszt planowania w Uk może mnie zabić, i szczerze w najgorszym wypadku, wolałbym złożyć drewniaka na gratach do alu, tylko w celu przygotowania właściwego plotera.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 24 paź 2014, 20:50

bez jaj z alu na drewniaka nie przechodź, projektuj, buduj a po czasie konstrukcję zmienisz i w 100% do swoich potrzeb dostosujesz, lub też 2 maszynę zbudujesz :twisted: doświadczenie i zaplecze już będziesz posiadał.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
malzyk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 13 lis 2011, 15:55
Lokalizacja: Opolskie

#7

Post napisał: malzyk » 24 paź 2014, 23:48

Wiec tak jak mowilem, graty zbieram do alu i z alu chyba powstanie. Prosze o ocene konstrukcji z lika, czy warto sie na tym wzorowac?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”