ploter 3100x2100x500 kostrukcja spawana profile zamknięte

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
michalekctu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2016, 22:11
Lokalizacja: Kujawskopomorskie

ploter 3100x2100x500 kostrukcja spawana profile zamknięte

#1

Post napisał: michalekctu » 22 sty 2017, 15:27

witam.
od długiego długiego czasu jestem zafascynowany ogólnie pojętym cnc
i nadszedł czas na własną budowe..
jako że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie (bez szkoły) jedyne co potrafie to nauczyć się nowych rzeczy(ciągle czytam i oglądam to nowe materiały)
zapewne będe popełniał dużo błędów i miał sporo pytań na jakie nie mogłem znaleźć odpowiedzi w sieci...
kwestie konstrukcyjne mało wiele mam obcykane od naprawde amatorkich po pełne profesjonalizmu... najbardziej mnie przeraża kwestia elektryki/elektroniki ale do tego dojde dopiero mając konstrukcje bo w "powietrzu" ciężko mi to sobie wyobrazić...

1. kapitał zakładany/początkowy: 15.000zł

2. konstrukcja: profile stalowe zamknięte, spawane w monolit.( czytałem o tym że po spawaniu powinno się wyrzażąć jak to jest z takimi dużymi konstrukcjami?)

3. pole robocze: 3100x2100x500

4. POZYCJONOWANIE: min 0,1mm(fajnie jak wyszło by dokładniej)

5. STÓŁ: T-owy na stałe - z czego wykonać?? (w pózniejszym czasie możliwość mocowania 4osi obrotowej)

6. MATERIAŁ OBRABIANY: drewno, plexi, max aluminium.

7. wrzeciono: ??? (nie widze jeszcze jakie i co z wymianą narzędzi na początek może być z ER jakieś odkręcane ręcznie później może coś z automatyczną wymianą)

8. SILNIKI KROKOWE: 4 szt. (2szt do prowadzenia bramy po obu stronach(oś X), 1szt po osi Y wzdłóż bramy, i jeden do osi Z góra dół.) JAKA MOC DO JAKICH OSI??

9.listwy zębate helikalne: co polecacie??

10. PROWADNICE: liniowe SZER 20MM

11. PRĘDKOŚĆ: nie za wolna... (jaką mogę osiągnąć?? brama jeszcze nie zaprojektowana ale troszke też będzie ważyła zapewne)

12. co dać na podłoge pod stopy??
13. prosze o uwagi i pomysły ;)

rysunek zgrubny prezentuje poniżej
do konstrukcji dojdą jeszcze wzdłóż najdłuższej osi zastrzały

wszsytko co na chwilę obecną przychodzi m ido głowy wypisałem za wszsytko o czym zapomniałem i nie miałem pojęcia proszę o uwagi :)Obrazek


Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.

Tagi:


karolekqazplm
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:57
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

#2

Post napisał: karolekqazplm » 22 sty 2017, 17:25

odnośnie prowadnic to na podporach wzdłuż całej długości z racji na duzą masę.


w tym wkładzie własnym można by zaszaleć odnośnie wrzeciona, jakies wysokoobrotowe np 18000 obrotów. lecz na początek jak najbardziej kress . jest dobry ma dobrą wytrzymałość.

odnośnie napędów to można by zastosowań serwa o mocy 400 w. dokładność można by osiągnąc większą dzieki zwykłym servo z enkoderami marki leadshine, sterownik ethernetowy cslab csmio/ip-s, sprawdzony przeze mnie, mozna by wybrac tylko na 3 osie z rozbudowądo 4 osi, ma fany moduł do gwintowania,
ogólem odległość od sterownika do maszyny nie stnowi problemu (max 100m), nie gubi kroków, wszystko dziala znakomicie, ma również kontrolki do sterowania start stop hold e-stop.
osobiscie zastosowałbym napęd na paskach a nie na srubach,


bolebor
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 11 sie 2012, 23:52
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: bolebor » 22 sty 2017, 18:56

Masz firmę która wyfrezuje bazy pod prowadnice(frezarka bramowa)? Wiesz gdzie to wyżarzysz? Masz stół spawalniczy na którym pospawasz ramę? Takiego rozmiaru w garażu z wujkiem Mietkiem nie zrobisz przyzwoicie.


Autor tematu
michalekctu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2016, 22:11
Lokalizacja: Kujawskopomorskie

#4

Post napisał: michalekctu » 22 sty 2017, 19:35

bolebor pisze:Masz firmę która wyfrezuje bazy pod prowadnice(frezarka bramowa)? Wiesz gdzie to wyżarzysz? Masz stół spawalniczy na którym pospawasz ramę? Takiego rozmiaru w garażu z wujkiem Mietkiem nie zrobisz przyzwoicie.
o wyfrezowanie się nie martwię na bramówce... od A do Z będzie cacy ;)

Co do wyrzażania tu pojawia się problem chociażby ze względu na gabaryty.... ale widziałęm że odprężają też wibracyjnie... POSZUKUJE TAKIEJ FIRMY WŁAŚNIE(pomorze) by dowiedzieć się więcej coś w tej kwesti jak to się odbywa również czasowo i cenowo jak to wygląda.

Co do spawania to jeszcze rozważam kwestie... narazie próbuje połapać kontakty z kilkoma fachowcami z kilku okolicznych firm co by mi doradzili co i jak i gdzie najlepiej uderzyć.

wujek Mietek i garaż odpada ;) w garażu będzie tylko czysty montaż i odpalenie :)

dzięki za zainteresowanie :)
Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: ajt » 22 sty 2017, 19:39

Stal i spawanie wychodzi tanio, ale jak się doda koszty wyżarzania, frezowania baz, no i wożenie takiego grzmota w miejsca, gdzie to zrobią, to już chyba lepiej poskręcać z jakichś profili.
Gdybym ja robił coś tej wielkości, pewnie bym się wzorował na tym:
https://www.cnc.info.pl/topics60/projek ... t57369.htm


Autor tematu
michalekctu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2016, 22:11
Lokalizacja: Kujawskopomorskie

#6

Post napisał: michalekctu » 22 sty 2017, 19:40

karolekqazplm pisze:odnośnie prowadnic to na podporach wzdłuż całej długości z racji na duzą masę.


w tym wkładzie własnym można by zaszaleć odnośnie wrzeciona, jakies wysokoobrotowe np 18000 obrotów. lecz na początek jak najbardziej kress . jest dobry ma dobrą wytrzymałość.


osobiscie zastosowałbym napęd na paskach a nie na srubach,
jakie masz podpory na myśli jeśli chodzi o prowadnice?? chodzi o to by zyskać na wysokości wrzeciona skracając przy tym wysokość podpór?? jak na przykładowym foto??

podnosząc prowadnice grubo ileś tam ponad stół?? np żeby sam profil zakmknięty jeździł po prowadnicach??

a wrzeciono kres to do jakich wielkości moge mocować tam narzędzia orientujesz się może??

co do napędu to napisałem że mają to być listwy zębate skośne... nic nie wspominałem o śrubach... jedyna śruba jaka wystąpi to na osi Z. także pasy odpadają ;)

dzięki za zainteresowanie ;)

[ Dodano: 2017-01-22, 20:26 ]
ajt pisze:Stal i spawanie wychodzi tanio, ale jak się doda koszty wyżarzania, frezowania baz, no i wożenie takiego grzmota w miejsca, gdzie to zrobią, to już chyba lepiej poskręcać z jakichś profili.
Gdybym ja robił coś tej wielkości, pewnie bym się wzorował na tym:
https://www.cnc.info.pl/topics60/projek ... t57369.htm
gdzie najlepiej kupować profile?? spawanko ile wyjdzie??

obserwowałem tę maszynkę co mi zaprezentowałeś.. jednak za dużej mocy poprzez słabą sztywność z tego nie wyciągne... ale rozważałem tę kwestie.

co do kosztów frezowania o nich możemy zapomnieć postaram się aby rozeszło się po kosztach ;) wyrzażania nie będzie za to odprężania wybracyjne... koszt do 0.90gr za kg plus dojazd licze do 1500zl w sumie

a co do transportu z ew miejsca spawania do maszyny obróbczej... potem stamtąd do miejsca montażu myśle że się zmieszcze w 50 km na dwa razy :)

narazie skupiam się na projekcie... budowie i dobraniu odpowiednich komponentów by się ze wszsytkim zmieścić mało wiele w kwocie 15.000 bo takiej wielkości mam kupeczke na to przeznaczoną i nie zamierzam się z tego wycofywać bo sie poprostu jaram tematem :)
Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.


philut
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 19 lut 2012, 15:25
Lokalizacja: Gdynia

#7

Post napisał: philut » 07 lut 2017, 13:33

Ja swoją ramę wyżarzałem w firmie GAFAKO w Gdyni, zrobili mi to za grosze, bo moją kruszynkę przy okazji wyżarzania dużo większych elementów wrzucili. Skontaktuj się z nimi mailowo i spytaj się czy nadal świadczą takie usługi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”