Ploter 3 osiowy 2x3m

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Ploter 3 osiowy 2x3m

#1

Post napisał: syntetyczny » 22 lis 2010, 23:16

Witam,

Jestem w trakcie projektowania plotera o dość dużych wymiarach liczonych w metrach. Póki co jestem w trakcie liczenia ugięć na belce bramy. Ma być ona wykonana z profilu stalowego. Cała konstrukcja ma się poruszać na wałkach na całości podpartych fi16. W konstrukcji ma być zastosowana podwójna nakrętka na śrubie trapezowej fi16x4. Ploter z ruchomą bramą napędzaną 2 silnikami. Z w okolicach 100mm(może trochę więcej). Wrzeciono, to Kress 1050.

Wagę Z szacuję na ok 15kg. Moje obliczenia dla samego wałka wyszły takie . Pomyślałem zatem, że jeżeli zastosuję wałek podparty i zastosuję profil stalowy 100x50 z 3mm grubą ścianką to bramę usztywni i zredukuje ugięcia. Ugięcia wyszły takie: dla ExJ=2.298444e+11 mm f1=0.055641mm f1m=0.057003mm f2=0.228011mm fm2=0.231029mm. Korzystając ze wzorów z poprzedniego topicu i licząc ExJ
H=100;
B=50;
h=94;
b=44;
exj=205e3*(B*H^3/12-b*h^3/12);

Prosiłbym o opinię na temat konstrukcji i ewentualnej możliwości wzmocnienia belki bramy by ugięcia były jeszcze mniejsze (może większy profil?).

[ Dodano: 2010-11-22, 23:42 ]
Obrazek Tak wygląda zarys konstrukcji.



Tagi:


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#2

Post napisał: situ » 23 lis 2010, 07:44

Czy może kolega podać wymiary maszyny i zakresy robocze?
Co maszyna ma obrabiać i jakiej dokładności sie spodziewasz??

Ścianka 3mm to moim zdaniem za mało. Prawdopodobnie bedziesz musiał splanować czoło belki, nagwintować otwory - musisz mieć zapas mięsa.
Ja na belkę osi Y dałem profil 200x100 scianka 8.

Stosując wałki podparte fi16 zwróć uwagę na ich podpory - czy nie są zwichrowanie, czy są jednakowych wymiarów. Możliwe ze liczenie ugięć mozna będzie olać jeśli czujnik bedzie Ci skakał o dychy z powodu nierównych podpór wałków (z doświadczenia) - przy krótkiej osi da sie to załatwić na szlifierce magnesowej - przy długiej - widze problem.

Mysle ze profil o sciance 5mm co minimum.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#3

Post napisał: paulg » 23 lis 2010, 08:13

syntetyczny pisze:W konstrukcji ma być zastosowana podwójna nakrętka na śrubie trapezowej fi16x4.
To NIE będzie działać - sama śruba pod własnym ciężarem obwiśnie jak ... a jak tylko kolega spróbuje nią zakręcić to dopiero zacznie być śmiesznie ( taka dziwna skakanka )
Wałki podparte ok - ale profil 100x50 ba bramę ?? - wystarczy podjechać do centrostalu , i na własne oczy przekonać się że profil o długości 3m nie jest idealnie prosty , a czym mniejsze profile to te łuki bywają większe , no i sam w sobie profil 100x50 nie jest za sztywny.
Jeśli to ma być maszyna do grawerowania w ciepłym maśle to ok :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 23 lis 2010, 08:53

ja sie juz dawno wyleczylem ze srub trapezowych, a jesli masynka ma miec pole robocze 3m (a nie gabaryt) to lepiej srubę (kulczastą) napiąc jak strune pomiedzy dwoma podporami skrajnymi i zastosowac napedzana nakretkę, jest to dosc proste w wykonaniu - dwie sruby po bokach i 2 napedy
minimum kosztów nie idzie w parze z duzym gabarytem, bo pozniej sie to zemsci.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#5

Post napisał: paulg » 23 lis 2010, 10:51

W galerii mam fotke napędzanej nakrętki - śruby długości 2,4m , prędkości dojazdowe 12m/min - śmiga aż miło :razz: .
Trapezówki to max 1m/min i to z biedą , zacinanie , same kłopoty ... po prostu lepiej od razu pieniądze które ma się przeznaczyć na wywalenie w trapezowe błoto odłożyć , oszczędzić ciut i dać kulowe ( a ceny nie są aż tak astronomiczne jak się wydaje )
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#6

Post napisał: syntetyczny » 23 lis 2010, 11:51

Zastanawiałem się nad napędem linkowym, czy też, paskowym. Póki co, zacząłem od obliczeń i projektowania w cadzie i rozpocząłem tą ciekawą dyskusję:).

Dla profilu 200x100 z 8mm ścianką ugięcia wychodzą: dla ExJ=4.727328e+12 mm f1=0.002705mm f1m=0.002771mm f2=0.011086mm fm2=0.011233mm. Jest znacznie lepiej( o jeden rząd wielkości).

Belka bramy ma mieć ok 2.5m długości. Wymaga to splanowania i to bez żadnych wątpliwości, inaczej krzywizny się skomasują i będzie lipa.

Co do wałków podpartych, to mam spore wątpliwości, gdyż nie są one zbyt dobrej jakości przy krótkich odcinkach, a co dopiero przy tak długich. Zastanawiałem się nad szynami, ale ich ceny są zabójcze.

Przy takich długościach, wydaję mi się, że warto kupić od innego dostawcy niż akcesoria, czy też pan z allegro od cnc. Kogo byście polecali?

paulg, jakiego typu masz tam napęd?Serwo? Gdyż prędkości są na prawdę ciekawe:) Wiem, że maksymalną prędkość na krokówkach jest mała, pewnie gdzieś z 3m/min stąd moje pytanie.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#7

Post napisał: paulg » 23 lis 2010, 12:23

paulg, jakiego typu masz tam napęd?Serwo?
Serwa AC o mocy 400W "zaledwie" :wink:

Wałki są u większości dostawców w podobnej jakości , a z doświadczenia powiem że te z sklepiku sponsora są ok.

Napędy linkowe czy też paskowe są dobra do np plotera pisakowego , lub lasera ( plazmy ) , do frezarki to już nie - chociażby ze względu na długość pasa . Nie wiem czy będzie do kupienia pas o długości 7m ... choć nie szukałem nigdy
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: syntetyczny » 23 lis 2010, 12:58

Można kupić na metry. Więc nie ma problemu.
Zmiana napędu na śruby kulowe to jest koszt 4krotnie wyższy. A w przypadku zębatek z listwą zębatą to 2 krotnie wyższy. Wiem, że lepsze są śruby kulowe. Ale jak to się ma z technologicznej strony? Jakie są plusy i minusy tych rozwiązań?

[ Dodano: 2010-11-23, 13:04 ]
Chodzi mi głównie o łożyskowanie śruby kulowej.
A serwa są kuszące, chociażby ze względu na prędkości:) Ale są sporo droższe niż proste silniki krokowe.
Materiał obrabiany to max miękkie aluminium.

[ Dodano: 2010-11-23, 13:07 ]
Mój pomysł był taki, by maszynę mocować na wylewce samopoziomującej. Wiem, że będzie problem ze schylaniem się, ale maszyna będzie miała solidne łoże.

[ Dodano: 2010-11-23, 13:24 ]
Wiem, że to może być trochę przestarzała konstrukcja, ale nią się wzorowałem, robiąc wstępne projekty
Obrazek
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 23 lis 2010, 19:46

zara sie webserwer zdenerwuje ze popwiedziales przestarzała hehe
co do róznic - listwa zebata - duza prędkosc i luzy na poziomie 0,2 - 0,4mm
sruba toczna (kulczasta jakby ktos nie wiedzial jak sie fachowo nazywa srube kulową) - duza dokładnośc ale prędkości mniejsze, przy skoku nakretki 10mm pojawiają sie luzy rzedu 0,1 - 0,15mm, mowa tu o typowych srubach GSR, wyższa półka typu THK juz kosztuje i to nie mało, zwłaszcza jesli chodzi o długosc powyzej 1m
trapezy - predkosci mniejsze jak dla tocznych z uwagi na tarcie bezposrednie nakretki z gwintem, sa takze trapezówki szlifowane o duzej precyzji, raczej nieosiagalne, ale precyzja takiej nie idzie w parze z prędkoscią.
paski ? HTD bo T to sa jakie sa, do małych rozpietosci jeszcze ujda w tloku, ale jak sie mocno napręzy to tak czy siak po nacisnieciu petli wystepuje przesuniecie, czyli najlepiej nie dotykac w trakcie pracy :D
HTD zbrojone o szerokosci np 30mm sa juz mniej podatne, ale naciągniecie tego to koszmar
łancuch ? łancuchy sie podobno naciagają po jakimś czasie, swego czasu popełnilem jedną maszynkę z łancuchem jako napędem karetki, bardzo ładnie napręzony i w ogóle, ale naciagnąc ten łancuch to koszmar.
reasumując - lepiej nie uzywac rozwiązan takich gdzie wystepuje słowo "koszmar" hiehie

wylewka samopoziomująca sama sie nie wypoziomuje, trzeba ją trochę rozciagnąc packą - doswiadczenie budowlanca :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 23 lis 2010, 22:52

Tak napisałem, gdyż to zdjęcie jest z 2007-06-02 więc uważam, że od tamtego czasu wiele się zmieniło. Np napęd jest na śrubach trapezowych(tak mi się wydaje po zdjęciu).

Wydawało mi się, że śruby toczne są bezluzowe;O

Jeszcze przeprowadzam symulacje w solidedge i invetorze jeżeli chodzi o konstrukcję(wałek podparty na całej konstrukcji może wpłynąć pozytywnie na ugięcia) i zabieram się za poprawki.

[ Dodano: 2010-11-24, 00:22 ]
Może wydaje się, że jestem uparty z tymi obliczeniami, ale jedynie tego (stety, niestety) uczą studia.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”