Pierwsza frezarka - wybór

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
EgonW3
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2013, 12:41
Lokalizacja: Gdańsk

Pierwsza frezarka - wybór

#1

Post napisał: EgonW3 » 11 kwie 2013, 15:22

Witam wszystkich,

Powoli dojrzewam do zakupu pierwszej frezarki. Będzie używana raczej amatorsko, do dorabiania części modeli, PCB, frezowania aluminium, robienia płyt czołowych urządzeń itp. Być może również jako drukarka 3D.
Zależy mi na przyzwoitej dokładności (jeśli uzyskam powtarzalność rzędu 0,1mm to chyba będę zadowolony). Nie lubię kupować dwa razy tego samego, więc opcja "kup tanią a potem sam ocenisz, czego potrzebujesz" niezbyt mi odpowiada. Dopuszczam jednak na przykład wymianę śrub trapezowych na kulowe lub wałków podpartych na prowadnice, jeśli nie będzie się to wiązało ze zbyt daleko idącą ingerencją w maszynę (wiercenie, szlifowanie itp)
Dwie maszyny uznałem za interesujące:
1. http://allegro.pl/nowa-cnc-frezarka-gra ... 22803.html w wersji 400x500x90
+ spawana stalowa rama (gdzieś widziałem zdjęcia z produkcji i wygląda nieźle), choć nie wiem, czy nie przydało by się jakieś wzmocnienie połączenia dołu ramy z bramą, odciążające ten spaw i redukujące ew. drgania
+ cena
+ podoba mi się otwarte i szczere przedstawienie możliwości i ograniczen maszyny przez konstruktora
- wałki podparte (na osi z niepodparte) - wolał bym prowadnice Hiwin
- śruby trapezowe - wolał bym śruby toczne
- uchwyt do wrzeciona bez instalacji narzędzia

2. http://allegro.pl/frezarka-grawerka-cnc ... 29851.html
+ duże pole pracy w osi Z
+ instalacja chłodzenia wrzeciona w uchwycie
+ konstrukcja sprawia wrażenie przemyslanej
+ śruby kulowe
+ prowadnice Hiwin
- cena (nie sądzę, by maszyna na siebie zarobiła, więc to istotne)
- rama z płyt aluminiowych (wydaje mi się to mniej sztywne niż profile stalowe spawane - czy się mylę?)

A może powinienem wziąć pod uwagę jeszcze jakąś maszynę?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, które pomogą mi podjąć właściwą decyzję.

Pozdrawiam wszystkich.

Zygmunt




Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Pierwsza frezarka - wybór

#2

Post napisał: Malaxis » 11 kwie 2013, 15:35

EgonW3 pisze:
- rama z płyt aluminiowych (wydaje mi się to mniej sztywne niż profile stalowe spawane - czy się mylę?)
W tym wypadku tak, maszyna zbudowana z grubych blach i formatek aluminiowych jest o wiele sztywniejsza niż z cienkich profili stalowych.
Maszynka kolegi bakprint jest dużo lepsza pod względem konstruktorskim jak i pod względem użytych części.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#3

Post napisał: mumin » 11 kwie 2013, 16:25

Poszukaj też tutaj :

http://www.aliexpress.com/

wpisz np "router cnc" do wyboru do koloru od 500$ w górę


Autor tematu
EgonW3
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2013, 12:41
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: EgonW3 » 11 kwie 2013, 18:26

Oglądałem... Ale z Chińczykami zawsze jest trochę jazda - trudno się dogadać, słabo znają język, a jak bardzo dobrze nie znasz towaru, który kupujesz, to możesz się nieźle przejechać na tym - tam nie ma nic oczywistego, więc jak czegoś nie uzgodnisz, to możesz być zaskoczony... Mogę podać mnóstwo ciekawych przykładów, gdy Europejczyk myślał, że go Chińczyk oszukał, a Chińczyk był z siebie dumny, że udało mu się w ramach narzuconych ograniczeń zrobić produkt, utrzymując super cenę, i wcale nie uważał, że ktoś został oszukany (co więcej - z formalnego punku widzenia miał rację).

Z tanią chińszczyzną to jest taka trochę półprawda - Chińczyk zrobi to, co chcesz, żeby zrobił. Jak chcesz tanie g* to ci je zrobi, chcesz hi-tech i zapłacisz za to - też ci to zrobi. Ale musisz bardzo dobrze wiedzieć, czego chcesz... :) Ale kilka tysięcy pewnie da się z nimi "urwać" (nawet uwzględniając podatki i inne koszty logistyczne) - jednak efekt skali robi swoje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”