Pierwsza frezarka cnc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#11

Post napisał: oprawcafotografii » 17 gru 2011, 16:07

Misiomisiek pisze:A gdybym zastosował jak Kolega oprawcafotografii piszę wałki z podporą tylko cieńsze to jakiej grubości być powinny , przy tych wymiarach??
16mm wystarczy z zapasem. Tylko podpory maja byc przykrecone do czegos
plaskiego i wystarczajaco wytrzymalego - nie do kartki papieru ;)

q



Tagi:


Autor tematu
Misiomisiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 14 gru 2011, 17:21
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: Misiomisiek » 19 gru 2011, 18:19

Trochę popracowałem w cadzie chociaż ilość czasu na to chwilę jakim dysponuję jest prawie zerowa :sad:

Rozważyłem sobie 3 przypadki (na razie rozważam tylko 2 osie 3 dojdzie jak Koledzy podpowiedzą które z rozwiązań będzie najlepsze)

*1

W osi x zastosuję 25mm wałki ponieważ będzie na nich opierała się cała konstrukcja takie same wałki dam do osi y

Obrazek

*2 (chyba najrozsądniejsze)

W osi x zastosuję 25mm wałki natomiast na osi y dam 12mm wałki takie jak dałem na początku ponieważ z luźnych obliczeń będą woziły masę ok 0,5kg

Obrazek


*3 (jeszcze nie zdigitalizowane)

W osiach zarówno x i y dam wałki 16mm z podporami.

Które z rozwiązań najlepsze???

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#13

Post napisał: skrzat » 19 gru 2011, 18:27

Misiomisiek pisze:W osi x zastosuję 25mm wałki natomiast na osi y dam 12mm wałki takie jak dałem na początku ponieważ z luźnych obliczeń będą woziły masę ok 0,5kg
zbyt wiotkie bedzie, walki 12mm o dlugosci 0,5m ugniesz o 1-2mm naciskajac reka
*3 (jeszcze nie zdigitalizowane)

W osiach zarówno x i y dam wałki 16mm z podporami.
moim zdaniem najrozsadniejsze rozwiazanie tylko wymagajace troche wiecej pracy przy ramie - powierzchnie pod podpory powinny byc obrobione


Autor tematu
Misiomisiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 14 gru 2011, 17:21
Lokalizacja: Lublin

#14

Post napisał: Misiomisiek » 19 gru 2011, 20:29

skrzat pisze:zbyt wiotkie bedzie, walki 12mm o dlugosci 0,5m ugniesz o 1-2mm naciskajac reka
Wałki 12mm chce dać na osi y gdzie ich długość wyniesie 380mm natomiast 25mm na x o długości 500mm (na rysunku poglądowym czerwone wałki grubsze i chudsze)
skrzat pisze:moim zdaniem najrozsadniejsze rozwiazanie tylko wymagajace troche wiecej pracy przy ramie - powierzchnie pod podpory powinny byc obrobione
Znaczy rama powinna mieć prze frezowanie pod podporę???

Ost na forum powstaje parę projektów podobnych do mojego zatem ucząc się stwierdziłem że najlepszym jednak rozwiązaniem będą wałki z podporą chciałbym tylko wiedzieć czy te jak kolega napisał 16 z podporą wystarczą na wszystkich osiach, czy dać 20. Jutro chcę to jeszcze raz przeprojektować i mam nadzieję że teraz będzie dobrze. No i jeszcze jedno pytanie jakie rozwiązanie - ułożenie wałków jest lepsze, po bokach maszyny czy pod blatem roboczym??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”