Pierwsza frezarka 420x320x320(?)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 67
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Pierwsza frezarka 420x320x320(?)

#1

Post napisał: gozdd » 12 gru 2013, 00:45

Witam

Jako uczeń ostatniej klasy technikum mechanicznego o profilu "obrabiarki sterowane numerycznie" postanowiłem sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności w swoim zawodzie. Choć nie ukrywam, że będę miał na pewno nie jedno pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników :)
Natchniony przypływem gotówki, licznymi konstrukcjami pojawiającymi się na forum elektronicznym oraz chęcią pokazania pewnej niekumatej nauczycielce przedmiotów zawodowych "o co w tym wszystkim chodzi" rozpocząłem budowę frezarki.

Założenia budowy:
-niewygórowana cena ;)
-możliwość podłubania w aluminium
-dokładność pozwalająca wykonać na pewno ładne PCB, 0.1-0.05mm

Osie
Przez "znajomego znajomego" udało mi się za śmieszne pieniądze kupić osie, na których opierać będzie się cała maszyna.
Obrazek

Dwie krótsze o przesuwie 320mm oraz jedna dłuższa 420mm. "Stoliki" jeżdżą na wałkach podpartych ø20, a ciągnięte są przez śruby kulowe ø16x10 jednowchodowe. Wszystko chodzi lekko i bez żadnych luzów. Na osi postawionej pionowo jestem w stanie podnieść 12kg kręcąc za wałek ø16. Każda z osi zaopatrzona w dwie krańcówki indukcyjne. Całość opiera się na blasze aluminiowej 15mm, pod wałkami jest ponad 20mm materiału.

Konstrukcja
Chyba najprostsza z możliwych przy zastosowaniu posiadanych komponentów, czyli bramowa z ruchomym stołem.
Brama wykonana z profili 150x80 o grubości ścianki 5mm.
Podstawa... i tu pytanie do bardziej doświadczonych. Lepiej wykonać ją z blachy stalowej 15-20mm czy z ww. profili?

Frezowanie baz
I znów pytanie. Jest w ogóle sens to robić, biorąc pod uwagę, że wałki siedzą na solidnym kawałku metalu, dzięki czemu są proste? Prostopadłość osi można uzyskać (jak widziałem w niejednej konstrukcji) dzięki zastosowaniu cieniutkich podkładek. Tymbardziej, że na maszynach do których mam dostęp wątpię, że dałoby radę obrobić to z jednego mocowania.

Silniki i sterowniki
Wrzeciono, popularny Kress 1050 w wersji FME-1 (5-25tys obr.)
Silniki krokowe 2Nm na X i Y oraz 3Nm na Z.
Sterowniki to dość popularne, choć nie darzone szczególną sympatią, TB6560. Lecz nie w chińskim wykonaniu, a własnej producji. Czytałem o nich dość sporo i na dobrze zaprojektowanej płytce działają bez problemów. Na sterownik pokroju Zelrp'a po prostu mnie nie stać. A nawet gdyby te, za kilkadziesiąt złotych na wszystkie trzy osie, wyzionęły ducha, to nie będzie bardzo szkoda wydanych pieniędzy ;)
Płyta główna właśnie powstaje, znaczy, że też będzie to własny wytwór.

To chyba wszystko co mam na tą chwilę do napisania ;) Jak tylko pojawią się jakieś postępy (mam nadzieję, że szybko) to wszystko będę opisywał. Póki co liczę na konstruktywną krytykę i pomoce rady.

Pozdrawiam



Tagi:


mendium
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:42
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: mendium » 12 gru 2013, 09:50

chęcią pokazania pewnej niekumatej nauczycielce przedmiotów zawodowych "o co w tym wszystkim chodzi"
Rób dla siebie a nie przeciwko komuś. Będzie z tego zdrowsza satysfakcja.

Proponowałbym najpierw zrobić założenia mechaniczne:
- do czego ma być ta maszyna
- co ma obrabiać
- z jakich materiałów
Policz ile masz kasy pomnóż razy trzy lub cztery tyle będzie potrzeba.
Następnie jakiś projekt koncepcji by się przydał.
Elektronikę zostaw sobie na sam koniec.
Samą sprawę proponowałbym dziesięć razy przemyśleć zanim zaczniesz działać pod wpływem natchnienia. Z tego nigdy nic dobrego nie wychodzi.
Z własnego doświadczenia wiem że projekt potrafi się zmieniać w czasie więc warto dobrze się zastanowić.


Autor tematu
gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 67
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: gozdd » 12 gru 2013, 10:37

Może i kolega ma rację. Maszynkę robię jak najbardziej dla siebie, a swoją drogą chciałbym zobaczyć reakcję nauczycielki.

Z czego i do czego ma być już napisałem. Jaka konstrukcja też jest wyżej. Pieniędzy mam, wydaje mi sie, że wystarczająco. Gdyby było jednak potrzebne więcej, to po prostu budowa bardziej rozciągnie się w czasie, nie potrzebuję jej na już.

Projekt jest w póki co w głowie i częściowo na papierze. Obsługi AutoCAD'a dopiero się uczę więc mam nadzieję, że niedługo będzie też wersja 3D :)


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Raven » 12 gru 2013, 12:01

Zaraz będzie, że się czepiam ale sam sobie zaprzeczasz:
gozdd pisze:Pieniędzy mam, wydaje mi sie, że wystarczająco. Gdyby było jednak potrzebne więcej, to po prostu budowa bardziej rozciągnie się w czasie, nie potrzebuję jej na już.
gozdd pisze:Na sterownik pokroju Zelrp'a po prostu mnie nie stać.
To masz pieniędzy wystarczająco, czy nie stać cię na jak by nie było jeden z tańszych elementów całej maszyny?


Autor tematu
gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 67
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: gozdd » 12 gru 2013, 12:21

Tak, czepiasz się :)
Jako uczeń nie mam niekończącej się gotówki. Wiadomo, im taniej tym lepiej, choć nie chcę oszczędzać na kluczowych elementach. Sterownik mogę w każdej chwili wymienić. Chcę na razie wypróbować ten sterownik, jakby się nie spisał, to będę zbierał na coś lepszego.
Prosiłem o odpowiedzi na moje pytania. Części na sterownik już kupione, więc odwrotu nie ma.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Raven » 12 gru 2013, 15:20

No to szkoda - bo sterownik jest akurat kluczowym elementem.

Może będziesz pierwszym na forum zadowolonym z wybranych kości który opracuje poprawny schemat - ten który poleca producent najwyraźniej taki nie jest, gdyż się palą.


Autor tematu
gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 67
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#7

Post napisał: gozdd » 12 gru 2013, 17:08

Nie wiem na jakim schemacie opierali się użytkownicy tego forum. Po tym co znalazłem na tym forum nie sądziłem, że znajdę gdzieś pozytywną opinię. Ale o dziwo nie było to wcale trudne. I wbrew temu co znalazłem tutaj, TB6560 jest bardziej polecany od TB6600. Ale proponuje zakończyć dyskusje na ten temat. Części już mam, więc go złoże. Jeśli z bliżej nieznanych przyczyn scalak odleci zainwestuje w sterownik od Zelrp'a. Ale dziękuję wszystkim za porady :)

Szczerze mówiąc chciałbym się dowiedzieć co robić z całą konstrukcją. Inwestować w blachę czy profile? Prace nad ramą chcę zacząć jak najszybciej.

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#8

Post napisał: fus23 » 12 gru 2013, 18:23

Witam
Widzisz i tu zaczyna się problem ..
Masz plan budowy w głowie ok bardzo fajnie sam tak zaczynałem kombinować jest tylko jedno , ale za jakiś czas tego nie ogarniesz wszystkiego ale ok wspomagasz się rysunkami na papierze
Może przedstaw swoje wyobrażenie tej konstrukcji choćby w 3 rzutach to nam będzie łatwiej odpowiedzieć co lepsze profile czy płyta
Pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...


Autor tematu
gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 67
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#9

Post napisał: gozdd » 12 gru 2013, 19:25

Projekt już jest, co prawda w SketchUp'ie, ale jest ;) Przez przypadek w Y i Z wałki wyszły 40mm, poprawie później. Całość właśnie bez podstawy.
Obrazek

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#10

Post napisał: noel20 » 12 gru 2013, 20:17

gozdd pisze:Sterowniki to dość popularne, choć nie darzone szczególną sympatią, TB6560.
gozdd pisze:nie sądziłem, że znajdę gdzieś pozytywną opinię. Ale o dziwo nie było to wcale trudne. I wbrew temu co znalazłem tutaj, TB6560 jest bardziej polecany od TB6600.
gozdd pisze: Jeśli z bliżej nieznanych przyczyn scalak odleci zainwestuje w sterownik od Zelrp'a
Kolega odrobił lekcje. Pogratulować. tutaj wśród nowych to rzadkość.

Masz fajne części i jak zrobisz dobrą ramę to można będzie z tym sporo osiągnąć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”