Moja pierwsza frezarka - proszę o opinie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#41

Post napisał: FDSA » 24 lut 2012, 12:27

Uzyskasz statycznie dokładnie ten sam moment...

Moment jest proporcjonalny do przepuszczanego prądu można by rzec ze współczynnik przekładania prądu na moment przy tych samych wymiarach silnika jest zależny od indukcyjności uzwojenia. Większa indukcyjność to większy moment przy tym samym prądzie.

Wysokie napięcie potrzebne jest tylko do uzyskania tego samego momentu przy szybkim przełączaniu bo jak popatrzysz na wykres narastania prądu w cewce to zrozumiesz ze nie przekłada się to zupełnie na wzrost mocy w silniku tylko na przeciwdziałanie spadkowi.

Z silnika krokowego nie da się uzyskać mocy większej niż statycznie bo po prostu ulegnie przegrzaniu. Nie widzę sensu się rozwodzić dalej czy tłumaczyć wszystkich wykresów czy zależności w impulsowym przepływie prądu bo chyba masz swoje racje ale wg powyższego akapitu - silnik krokowy obracając się jest tylko słabszy od statycznego momentu wiec musi pobierać mniej mocy z zasilacza wiec moc zasilacza liczy się do stanu statycznego biorąc pod uwagę impulsową naturę zasilania silników a nie w sposób opisany przez sponsora który widać że słyszał że biją ale nie wie w którym kościele. No chyba że komuś nie zależy na tym że na darmo wyda pieniądze na zasilacz większy niż mu potrzeba do tego zużyje więcej miejsca żeby go zamontować itd :) Wolny kraj mamy wiec róbta co chceta :D

Pozdrawiam
FDSA



Tagi:


Autor tematu
Speed76
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2012, 19:08
Lokalizacja: Gdańsk

#42

Post napisał: Speed76 » 24 lut 2012, 13:34

Ale ja powiem szczerze mam trafo jakieś od wzmacniacza Pionner AR-502R - ATS1452, który leżał w piwnicy (wzmak spalone końcówki mocy). Później przedstawię go na zdjęciach bo wykorzystałem jego obudowę do budowy jednostki na płytę główną i sterowniki silników.
Na wyjściach mam różne napięcia, ale najbardziej potrzebne jest mi 25VAC które jest i przepuszczę je przez Mostek 50A bo taki mam i na kondziory 20000uF.
Po takim czymś wychodzi mi na końcach 35VDC. Oczywiście osobno mam zrobione zasilanie płyty głównej 12V z zabezpieczeniem typu opóźnienie, ale to akurat robi mój kolega.

I teraz moje pytanie jak będą się zachowywać te silniki w połączeniu z takim zasilaczem i sterownikami w których powiedzmy prąd ustawię na 1,8A.
Czy to będzie wolne, szybkie, mocne, słabe?

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#43

Post napisał: ursus_arctos » 24 lut 2012, 13:45

silnik krokowy obracając się jest tylko słabszy od statycznego momentu wiec musi pobierać mniej mocy
Nie jest to prawda. Ma oczywiście mniejszy moment, ale wykonuje pracę (stojąc nie wykonuje pracy) - energię do wykonania tej pracy trzeba dostarczyć, cudów nie ma.
Teoretycznie więc moc pobierana przez silnik krokowy powinna rosnąć do pewnych obrotów, a potem efekty ograniczające prąd wezmą górę i moc zacznie spadać. Ja liczę, że silnik może pobrać mniej więcej drugie tyle na pracę, ile bierze na ciepło.

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#44

Post napisał: FDSA » 24 lut 2012, 15:22

ursus_arctos pisze:Nie jest to prawda.
Mea kupla :) fakt... ale to już kwestia nazewnictwa :) choć jak się czepiać to energia i tak jest pobierana i jest pakowana w silnik tyle ze jest przekształcana na ciepło a nie na energię kinetyczną :) tak czy inaczej debata szła o prądzie a nazywając mocą zdolność do pobrania energii elektrycznej to.... itd :)

Nie debatując faktycznie można się przyczepić do nomenklatury ale mniemam że kto będzie miał zrozumieć to zrozumie przekaz moich postów :) i coś z nich skorzysta :)


Autor tematu
Speed76
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2012, 19:08
Lokalizacja: Gdańsk

#45

Post napisał: Speed76 » 25 lut 2012, 15:23

Przepraszam , ale czy nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi?
Przecież nie jedna została zbudowana maszyna oparta na sterownikach sponsora.

Opisałem zasilacz jaki zastosowałem i jakie silniki mam.
Pole robocze wyszło mi 500x400mm tak więc nie jest duże i nie chodzi mi tu o jakiś szybki posów osi, ale czy będzie to w miarę znośna praca. I czy 2Nm silniki są dość mocne, czy wykorzystam ich moc przy takich sterownikach które dają maks 2A, a silniki też są 2A.

Wiem że prawie mam komplet aby to uruchomić, ale brakuje mi części zasilacza 12V z opóźnieniem który robi mój kolega, bez tego nie chcę odpalać maszynki.

Stoję przed dylematem zakupu innych sterowników, ale może na początek te w zupełności wystarczą do nauki.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#46

Post napisał: bartuss1 » 25 lut 2012, 17:27

a maszyne masz ? czy najpierw silniki potem masyna, czyli na odwrot
teoretycznie wystarczą i 1,89Nm, praktycznie nie widze maszyny to ci nie powiem
podnosiłem silnikiem 1,89Nm zetke ważącą jakies 50 kg na srubce kulczastej ze skokiem 5mm, to dobre silniczki, na sterach m542
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Speed76
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2012, 19:08
Lokalizacja: Gdańsk

#47

Post napisał: Speed76 » 25 lut 2012, 19:06

Wstawiłem kilka fotek aby pokazać jak posunęły się prace.
Na zdjęciach widać bramę z blachy 4 mm, ale za radą kolegi z forum jest robiona inna z profilu 80x40, a tą traktuję jak pomoc w montażu narazie.

Oraz prace związane z złożeniem części elektroniki.
Załączniki
Zetka.jpeg
Zetka.jpeg (37.24 KiB) Przejrzano 452 razy
maszyna.jpeg
maszyna.jpeg (40.25 KiB) Przejrzano 469 razy
elektronika z silnikami.jpeg
elektronika z silnikami.jpeg (65.51 KiB) Przejrzano 457 razy


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#48

Post napisał: Raven » 26 lut 2012, 09:51

Zastanawia mnie jedno... kombinacja wałków bez podpór i łożysk otwartych...

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#49

Post napisał: syntetyczny » 26 lut 2012, 10:21

Nie giba się to?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#50

Post napisał: Alvar4 » 26 lut 2012, 10:37

No fajna i prosta konstrukcja ale w takiej konfiguracji to się do rysowania flamastrem nadaje albo frezowania w styropianie. Musisz to powzmacniać bo w twardszym materiale wszystkie osie się rozjadą i zamiast wyfrezować koła wyjdzie Ci jajko wielkanocne. Dołączam się do pytania, czemu łożyska otwarte?
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”