Moja CNC 3 osie ALUMINIOWA

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Czy podoba Ci się moja konstrukcja?

Czas głosowania minął 06 kwie 2011, 18:26

TAK
23
96%
NIE
1
4%
 
Liczba głosów: 24

Awatar użytkownika

Autor tematu
WIKTORRR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 46
Rejestracja: 22 paź 2009, 10:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Moja CNC 3 osie ALUMINIOWA

#1

Post napisał: WIKTORRR » 07 mar 2011, 17:26

Witam!
Jakiś czas temu(daaawno temu...) zacząłem budować swoją frezarkę CNC.
Zaczęło się niewinnie... Zajmuję się grafiką 3D i chciałem coś "wydrukować"... Oczywiście wszędzie były problemy żeby "wydrukować" jednorazowy projekt. I wtedy postanowiłem stworzyć swój sprzęt :)
Kupiłem plany B.Sołtysa, ale... No może po kolei... ;P

1.
Na początku był chaos tzn. stolik :) Postanowiłem że będzie w nim elektronika itp. sprzęty, a na nim oprę całą maszynkę. Sam stolik wyglądał tak:
ObrazekObrazek

2.
Postanowiłem zbudować najpierw wersję próbną z drewna i MDF'u... Miotałem się z tym po różnych dostępnych pomieszczeniach, ale jakoś cie udało.
Najgorsze było to, iż taka konstrukcja nie zapewniła mi super hiper mega tip top sztywności i samo usztywnienie wrzeciona graniczyło z cudem... Wogóle moja myśl techniczna miała jakąś "pomroczność jasną", bo można było to lepiej rozegrać, ale chciałem przetestować jak się układają te części i jak wygląda ta maszynka "na żywo".
ObrazekObrazekObrazekObrazek

3.
Kolejnym etapem było skonfigurowanie elektroniki. Silniki 3 - tak chciałbym 5cio osiową <marzenie>
Stworzyłem tez budkę w której upchnąłem jakoś komputer z monitorem - dzięki temu sprzęt mam do dnia dzisiejszego w stanie nienaruszonym :) Elektronika z tutejszego sklepu i silniki.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

4.
Maszyna została uruchomiona i ku mojemu zdziwieniu wszystko działało i dało dużo frajdy :) Oczywiście musiałem sprawdzić czy sobie na niej wytnę części do mojej finalnej wersji:
Obrazek

5.
Odpowiedź brzmiała TAK :D Powoli ale dawała rade :)
Po tym małym sukcesie postanowiłem przeprojektować ją w 3D. Używam Rhinoceros 3D w w wersji nr 4 - oczywiście, że oryginał. Do Generowania ścieżek używam MadCAM'a. W paru miejscach przesadziłem, ale zapewniam jest mega sztywna i cała konstrukcja jest zwarta. Co najważniejsze można ją rozkręcić co było dla mnie ważne. Nie chciałem mieć spawanej - dlatego też wybrałem aluminium.
ObrazekObrazekObrazek

6.
Zacząłem od stworzenia drewnianej postawy/platformy - w postaci wózka. Konstrukcja drewniana wystarczyła. Miałem drewno gratis i znalazłem zestaw kół oraz blat z MDF'u który mi spasował (na miarę) :) Zakonserwowałem go od spodu, bo z całą konstrukcja na nim raczej bym łatwo nie podniósł tej platformy :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

7.
Zacząłem skręcać potwora :) Starałem się być staranny haha :)
Dla osi X zastosowałem 2 nakrętki co zapobiega wpadaniu śruby w wibracje - przetestowane :)
Obudowałem stół co by nie śmieciło się na prowadnice osi X.
ObrazekObrazekObrazek

8.
Stolik, na którym była pierwsza konstrukcja z drewna wyewoluował i będzie teraz centrum dowodzenia z komputerem, monitorem oraz sterownikiem maszyny.
Obrazek

9.
Stworzenie tej maszynki zajęło mi jakieś 2 lata po godzinach, których wiecznie było mało.
Oprogramowanie, z którym będzie współpracować maszynka (i odwrotnie) to Rhinoceros 3D, MadCam oraz MACH 3.

10.
KONIEC :)

tzn. POCZĄTEK ;P
Ostatnio zmieniony 08 mar 2011, 11:46 przez WIKTORRR, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 07 mar 2011, 18:28

No i bomba :) Najważniejsze, że powstała i dała dużo frajdy podczas budowy... To co nas na tym forum najbardziej kręci, to chyba okres budowy. Później to już tylko praca, praca i praca na sprzęcie :/
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#3

Post napisał: FlashEF » 07 mar 2011, 19:00

Bardzo ciekawy projekt. Dobry pomysł z cięciem części do finalnej maszyny za pomocą pośredniej. Tak się mówi, że to optymalne rozwiązanie, ale mało kto w pierwszej maszynie uzyska dostateczne parametry i pole robocze.

Staranność faktycznie się udała, robi to wszystko wrażenie.

Jakiej średnicy są te wałki? Wyglądają na naprawdę bardzo duże, chyba fi40?


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#4

Post napisał: barola » 07 mar 2011, 19:11

widac ze te 2 lata nie poszly na prozno-ladne to to.Pomyslowo rozwiazales "centrum sterowania" ,ale czy w drewnianej obudowie nie nagrzewa sie elektronika?Zabudowa bokow wykonana jest z bezbarwnej pleksi ?Pytan bede mial wiecej bo tez buduje ploter w oparciu o projekt tego samego autora B.S

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 07 mar 2011, 19:34

WIKTORRR pisze:Dla osi X zastosowałem 2 śruby co zapobiega wpadaniu śruby w wibracje - przetestowane :)
Szukam tych śrub i szukam, może autorowi chodziło o nakrętki??
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#6

Post napisał: barola » 07 mar 2011, 19:41

na pewno o nakretki ,na jednym ze zdjec widac 2 nakretki w odstepie kilkunastu cm

Awatar użytkownika

Autor tematu
WIKTORRR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 46
Rejestracja: 22 paź 2009, 10:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#7

Post napisał: WIKTORRR » 07 mar 2011, 20:59

Dzieki za komentarze!

Wałki to fi=40mm
Co do nagrzewania sie elektroniki to juz testowalem to pudlo raz i mam tam 2 wentylatory i 3 kratki i powiem, ze przeplyw powietrza jest super :)

syntetyczny: tak, zle napisalem, chodzi o nakretki.

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#8

Post napisał: tom22 » 07 mar 2011, 21:20

WIKTORRR pisze:Oczywiście musiałem sprawdzić czy sobie na niej wytnę części do mojej finalnej
Jeśli tym drewniakiem wycinałeś alu :shock: to tylko pogratulować !!
dwa lata ,ale warto było.

pozdro.

Awatar użytkownika

Autor tematu
WIKTORRR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 46
Rejestracja: 22 paź 2009, 10:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#9

Post napisał: WIKTORRR » 07 mar 2011, 21:41

tom22: oj było ciekawie :) Przeboje niesamowite. Usztywnialem, dokrecalem, wzmacnialem, cudowalem z ta konstrukcja byleby dala rade :) Nie mam fotki niestety z tego co powstalo na samym koncu, ale zapewniam wygladalo to conajmniej smiesznie ;)

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#10

Post napisał: tom22 » 07 mar 2011, 22:07

WIKTORRR: widzę że to wycięcie w alu w osi Y robiłeś na tym drewniaku i ucieszyły mnie Twoje osiągnięcia - ja składam dopiero półtora roku :grin: a więc może i mi się uda.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”