Mini frezrka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
tonyx2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:27
Lokalizacja: Wielkopolska

Mini frezrka

#1

Post napisał: tonyx2 » 18 mar 2012, 21:24

Witam,


Postanowiłem stworzyć coś samodzielnie.
Środkami finansowymi za bardzo nie dysponowałem, ale przez 3 miesiące udało mi się nieco zainwestować w elektronikę.
Jestem na etapie przerabiania starej obudowy komputera na obudowę sterowania.
Wszystkie podzespoły mam już zlutowane (samodzielnie - niestety nie sprawdzone jeszcze w działaniu - bo do kupienia pozostał transformator). Teraz trzeba będzie to wszystko połączyć i wypróbować, jak już transformator będzie.

W skład sterowania wchodzą:

płyta SSK-MB2
3 x SSK-B02
zasilanie MZ-01

Silniki mam słabiutkie: na razie tylko dwa x MINEBEA 23LM-C302-05.
jakiś odzysk z all...o
1.3V
3.9A
0.38Ohm
8 przewodów

Jak konstrukcja wypali i sterownik zadziała poprawnie to zakupi się coś lepszego.
Miała to być tylko próba ognia i dlatego do posuwu zakupiłem śrubę trapezową 10tkę.
Wałki miałyby być z drukarki - czyli fi 8.

Teraz żeby już nie zanudzać moja prośba o pomoc:

Chciałbym aby pole robocze wynosiło około 400x350x200.
Początkowo, aby nie tracić kasy na ewentualny niewypał, konstrukcję planowałem z grubej sklejki, ale trochę już floty upłynniłem, i okazało się, że mam możliwość pospawania jakiejś konstrukcji prawie gratis, więc plany się zmieniły i mają być profile.

Z jakich profili powinienem wykonać konstrukcję, aby w przyszłości móc wstawić większe wałki i mocniejsze silniki?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, liczę na Wasze doświadczenie i pozdrawiam,


Tomek.



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 18 mar 2012, 23:07

Na wałkach fi8 to pole robocze 100x100x50 może by kolega zrobił, na pewno nie 400x350x200.
Do takiego pola potrzebne są podparte wałki fi16 (ew fi12 na oś Z) lub niepodparte wałki fi25 na XY i fi20 na oś Z.

Tr10/2 się nadaje "na styk" - trochę za cienka do takiego pola, ale z niewielkimi prędkościami (<600rpm) powinna jakoś działać.

Przemyślana konstrukcja drewniana nie musi być dużo gorsza od metalowej. Polecam na początek nie wydawać kasy na konstrukcję metalową, tylko na dobry system przesuwu (wałki podparte fi16 na wszystkie osie, może nawet fi20 na XY) i zdobyć troche doświadczenia. Konstrukcja drewniana dla takiego pola to ok. 200zł - do prowadnic podpartych konstruckja jest bardzo prosta, wystarczą prostokątne formatki połączone w odpowiedni sposób (konstrukcja skrzynkowa, żebrowania gdzie tylko się da itd).

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Zienek » 19 mar 2012, 12:09

Lepiej zainwestować nadmiar kasy tak jak pisze ursus. Ew wcale dużo nie inwestuj w v1 i zrób konstukcję na prowadnicach szufladowych i sklejki. 4 prowadnice na jedną oś dają ponoć zadziwiającą sztywność. Z takimi prowadnicami zamkniesz koszty w stówie, i będziesz miał kasę na wrzecionko jakieś większe niż 200W.

Na takim drewniaku można już w aluminium wyrzeźbić elementy aluminiowe do przyszłej większej konstrukcji.


Autor tematu
tonyx2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:27
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: tonyx2 » 19 mar 2012, 20:36

Witam,


Dziękuję za oświecenie.

Wałki zostaną zmienione. Kupię tak jak radzi Ursus wałki fi 20 podparte (bynajmniej na XY) - budowa będzie trochę trwała więc co miesiąc jak coś kupię to będzie ok. Śrubę 10 zostawię na Zetkę a na XY kupi się większą, pytanie jaką?

Jestem wytrwałą bestią, więc jak coś nie pójdzie, to będziemy poprawiać.

Jeśli chodzi o konstrukcję to jak pisałem wcześniej mam możliwość pospawania gratis (bo flaszeczka to prawie gratis) w tym za materiał też nie muszę płacić - więc dlaczego nie skorzystać.
Jak wyjdzie coś konkretnego z tego, to i sponsora na wrzecionko mam nagranego, a silniki nie są aż tak drogie, żeby nie wstawić coś lepszego.

Żeby ruszyć cokolwiek z konstrukcją, chciałbym prosić o pomoc w dobraniu odpowiednich profili (bok/ścianka). Mocowanie wałków, silników i łożyskowanie śrub planuje mocować na śruby do konstrukcji, tak żeby można było w przyszłości wymienić na lepsze.


pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”