Kupiłem Frezarkę FYD 25

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#11

Post napisał: acetylenek » 16 paź 2011, 20:15

Myślę że jak jest w miarę dostęp to mógłbym zmierzyć to koło pasowe no chyba że trzeba pół frezarki rozebrać :mrgreen: .

Ciekawi mnie po co jest gniazdko koło IMPULS obrotów wrzeciona. 24v do oświetlenia ?

Mam problem ze swoją frezarką konkretnie z posuwami. Posuw działa z początku z nadmierną prędkością tak jakby był "zapowietrzony" i chyba wtedy posuw przyspieszony jest równy normalnemu (togo nie jestem pewien). Jak pochodzi minutę czy dwie to zwalnia do tego co wskazuję tabelka posuwów, szczególnie pomaga lekkie zblokowanie na początku np. za pomocą posuwu w górę. Nie często więc korzystam z posuwów automatycznych bo jest to troszkę niebezpieczne dla frezów. Jakieś pomysły pewnie można by olej zmienić :mrgreen: albo dolać. Noszę się już od dłuższego czasu aby z tym zrobić.

Jeszcze zmiana prędkości posuwów jakoś nie do końca płynnie chodzi, ciężko się przełącza.

Ja mak każdy napęd (główny, chłodziwo, posuw) tak że mogę włączyć prawo lewo więc nie zależnie od kolejności faz zasilania można posuw i chłodziwo ustawić prawidłowo. Jak się posuw da w drugą stronę to efekt "zapowietrzania" jest bardzie widoczny.



Tagi:


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#12

Post napisał: skoczek » 16 paź 2011, 20:27

Witam serdecznie.
To gniazdko koło Impuls obrotów wrzeciona istotnie jest do zasilenia lampki. Nie pamiętam jednak jakie tam jest napięcie. Albo 230V albo 24V ale dawno nie zmieniałem żarówki więc nie pamiętam.
Ustalenie kolejności faz jest po to by sprzęgło przyśpieszonego posuwu działało prawidłowo. Jak nabyłem swoją maszynę to nie posiadałem DTR-ki. Podłączyłem przewody zasilające jak leci i maszyna działała ale dźwignią (ja mam starszy model bo FWC) od przyśpieszonego posuwu nie mogłem go włączyć. Ciągnąłem a tu maszyna nie chciała szybciej jeździć. Miałem wrażenie że jakieś wałki mi dziwne odgłosy wydają w skrzyni posuwów. Miałem zamiar rozebrać tą skrzynię bo uznałem że coś ma w środku wysypane, już nawet dekiel zrzuciłem ale zobaczyłem że to nie takie proste będzie jak mi się wydawało. Uznałem że pożyczę DTR-kę. Tam pisze jak byk o kolejności faz. Zmieniłem kolejność faz i posuw przyśpieszony zaczął działać. Ucieszyłem się bo oszczędziło mi to mnóstwo nerwów i roboty.

P.S. Na skany trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#13

Post napisał: acetylenek » 16 paź 2011, 20:34

To jeszcze magiczne pytanie jaki olej ? Tzn. jaka lepkość w poszczególnych miejscach smarowania?


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#14

Post napisał: skoczek » 16 paź 2011, 21:40

Witam serdecznie.
Załączam obiecane rysunki:
Informacje o podłączeniu i kierunku obrotów:
[center]Obrazek[/center]
[center]Obrazek[/center]
Schemat kinematyczny (widoczne średnice kół, ale nie wiem czy podziałowe czy zewnętrzne):
[center]Obrazek[/center]
Koło osadzone na wrzecione:
[center]Obrazek[/center]
Koło osadzone na skrzyni:
[center]Obrazek[/center]

Co do smarowania to postaram się zamieścić tą informację jutro. Zrobię stosowny skan z DTR-ki i zamieszczę. Jednak nie jestem jakoś specjalnie ortodoksyjny co do jakości oleju jaki ta maszyna wymaga, no może warto trzymać się jakości oleju lanego do wrzeciennika.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

jorgo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 10 sty 2009, 13:37
Lokalizacja: Jagiełła

#15

Post napisał: jorgo » 17 paź 2011, 20:38

Witam wielkie dzięki kolego.
jorgo


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#16

Post napisał: skoczek » 18 paź 2011, 18:35

Witam serdecznie.
Drobiazg.

Kolego Acetylenek - wybacz ale będziesz musiał jeszcze trochę poczekać na skan z DTR-ki. Wczoraj nie dałem rady tego zeskanować, dziś chyba też nie będę mógł, za co przepraszam. Mam nadzieję że nie śpieszy Ci się bardzo z wymianą oleju. Postaram się w miarę szybko to tu zamieścić.
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#17

Post napisał: wieslawbarek » 18 paź 2011, 20:20

Kolego Skoczek powinieneś być zadowolony że masz starszą wersję bez sprzęgieł elektromagnetycznych miałem FWD 25 no i niestety najgorsza frezarka na rynku ( w tej klasie ) Objawy z posuwem przyspieszonym takie jak opisuje Acetylenek olej trzeba stosować rzadki ale i tak lepkość oleju powoduje że mamy tylko posuw przyspieszony,jedyną metodą mechaniczne przyblokowanie posuwu dzwoniłem nawet do Jarocina (jakieś 10 lat temu i oni wiedzieli że to jest błąd konstrukcyjny mieli też opracowaną poprawkę ale ja sprzedałem to ustrojstwo bo to naprawdę kiepska maszyna mało sztywna (miałem wersję ze stołem skretnym te ze stałym stołem są lepsze )głośna rany Julek nienawidzę głośnych maszyn :twisted:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#18

Post napisał: kamar » 18 paź 2011, 20:32

wieslawbarek pisze: rany Julek nienawidzę głośnych maszyn :twisted:
Mam to samo :) A patrząc na schemat to ma co grzechotać. Wywalać i falowniki :)


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#19

Post napisał: acetylenek » 21 paź 2011, 18:24

Nie śpieszy mi się jakoś strasznie i nie musisz przepraszać, to miło z twojej strony że masz taki zamiar i kiedyś udostępnisz DTR-kę.

Olej kupiłem sobie już do tokarki o lepkości w 50st.C ok ISO VG 5, pewnie się nada i do frezarki a jak widać im rzadszy tym lepszy do posuwów.

Rozumiem że ta przypadłość z posuwami to standard i nic nie jest uszkodzone, taki urok?


mateus1956
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2012, 20:18
Lokalizacja: małopolska

#20

Post napisał: mateus1956 » 27 kwie 2012, 20:26

Poszukuję schematu elektrycznego do tej frezarki, czy może mi ktoś pomóż? :???:
:???:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”