Kolejny nowy projekt (mam dosyc czytania musze spytac)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Brisek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2005, 20:35
Lokalizacja: krobia

Kolejny nowy projekt (mam dosyc czytania musze spytac)

#1

Post napisał: Brisek » 21 lut 2010, 23:19

a więc od poczatku
Chciałbym zbudowac Frezarke (wiem wie ambitne)

Jestem studentem 4 roku Mechaniki i Budowy Maszyn i tak sobie pomyślałem ze projekt frezarki były doby podsumowaniem mojej wiedzy inżynierskiej( i okazja do nauki braków).
Oczywiście wszystkie wybory chciałbym podeprzeć odpowiednimi obliczeniami i tu z wracam się do was zna ktos jakies książki o budowie projektowaniu obrabiarek skrawających ??

Powiem szczerze ze narazie planuje wykonać sama mechanikę i użytkować maszynkę konwencjonalnie a później dorobić silniki i sterowanie pozwoli mi to rozdzielić koszty i jak by calą budowe podzielić na dwa osobne projekty
[center]MECHANIKA[/center]
[center]Ogólne wstepne zalozenia konstrukji [/center]

Material obrabiany
metale miękie aluminium

Pole pracy
A5 czyli mniej wiecej 150 x 200 choc moze byc nawet A6 100x150 os Z nie jestem pewien ale 90 bylo by chyba optymalne

KORPUS
niestety ciagle nie ejstem pewien czy konstrukcja aluminiowa czy stalowa, choc coraz bardziej skłaniam sie do korpusu stalowego( to bedzie zalezec od tego czy znajde miejsce gdzei bede mogl to wyzazyc choc to nie powininen byc prolbem ze wzgledy na gabaryty)

Prowadnice
biore pod uwage tylko dwa rozwiazania wałki podparte i prowadnice liniwoe prostokątne

Napęd
tu z chęcią was podpytam co uważacie za lepsze rozwiązanie a potem to przeanalizuje jak dojdzie sprawdzanie cen
Oczywiscie śruby trapezowe albo kulowe, choc mam nadzieje ze do tak małej konstrukcji wystarcza trapezowe

Wrzeciono
najpewniej kress choć jeszcze nie wiem jaki ( nie wiem czy starczy 0.8 kw)

Zapomniałem o najważniejszym rodzaju konstrukcji ;p wrzucam linka to maszynki w skrocie chcialbym zrobic podobna
http://www.cnc-dag50.it/index.php?set_a ... _photo.php

Bedę wdzieczny za wszelkie uwagi pomoce i wszystko co tylko komu do głowy przyjdzie
Pozdrawiam


PS podkresle ze budowa nie ruszy przez najblizsze pol roku bo chwilowo siedze sobie na studiach w hiszpani, mam nadzieje ze do tego czasu zdążę przygotować w miare solidny projekt



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: Mrozik » 22 lut 2010, 10:30

Polecam do tego typu konstrukcji sruby trapezowe 14x4, krokowki 1,9Nm bez przelozenia, kress 0,8kw lub mniejszy (0,8 kw kress frez dwupiorowy weglikowy fi 8 w aluminium bez problemu bierze 1mm cala szerokoscia.), do tego walki podparte fi16 (taniej wyjdzie, a na tym polu roboczy w zupelnosci wystarczy).
Odradzam oszczednosc na elektronice. polecam sterowniki m542, ssk-b01 maja maly podzial kroku co sutkuje duzymi drganiami maszyny przy interpolacji po prostych lub okregach. Konstrukcje doradzam spawana i obrabiana - mae pole robocze nie nastreczy trudnosci przy obrobce.

pozdrawiam


Autor tematu
Brisek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2005, 20:35
Lokalizacja: krobia

#3

Post napisał: Brisek » 22 lut 2010, 11:21

Inventor sie instaluje wiec biore sie za modelowanie dzisiaj najpewniej

Pytanko zasadnicze chcialbym sie troche też MESsami pobawic,a mimo usilnych checi mam problem z okresleniem sił dzialajacych na prowadnice wrzecionio itp

Czy moge liczyc ze ta maszynka da rade przefrezowac sobie sama stół ???( oczywiscie powolutku ze spokojem)


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: piwkot » 22 lut 2010, 16:45

Jak będzie sztywne to jasne, że przefrezujesz stół. Kolega gmaro w swojej maszynce do alu, frezował stół za stali i to całkiem fajnie wyszło. popatrz na te maszynke, moim zdaniem prawie ideał ;) https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t11332.htm


Autor tematu
Brisek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2005, 20:35
Lokalizacja: krobia

#5

Post napisał: Brisek » 24 lut 2010, 19:12

Mały update, koncze robic model w sobote najpozniej cos tu pokaze ale tak sobie modeluje i modeluje i naszlo mnie czy przy tak małej maszynce lepsze bedzie zastosowanie profili stalowych spawanych , czy moze jednak konstrukcja skręcana z aluminium ( czy w tej opcji tez muszę obrabiać płaszczyzny ??)
Przy aluminium odpada wyzazanie które niestety moze byc problemem

Czekam na wszelkie rady :)
Aha na frezarce do ktorej link zamiescilem oś z jest wykonana na jednej prowadnicy z jednym wózkiem czy takie coś w miare dokładne czy moze sobie odpuscic ??


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#6

Post napisał: Ciowiec » 24 lut 2010, 20:53

Jeśli chcesz obróbkę ograniczyć do minimum, to zrób maszynkę skręcaną z profili, np. ARMA. Z profili będzie rama, a jedynie mocowania wałków, oraz stoły wszystkich osi trzeba będzie frezować (na frezarce konwencjonalnej - blachy alu)......

Co do tej pojedynczej prowadnicy, to jak najbardziej, ale prowadnica musi być w wersji szerokiej...Standardowe prowadnice nie zapewnią wystarczającej sztywności.....


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

Post napisał: Mrozik » 24 lut 2010, 21:10

Jaką dokładność mają wyciskane profile aluminiowe? Jakie tolerancje prostopadłości/równoległości?

Imho spawana konstrukcja o małym gabarcie jest lepsza bo:

-jest tania
-jest mocna
-łatwo obrobić
-obrobiona trzyma wymiar i prostopadłości

ale
-trzeba odprężyć
-trzeba obrabiać

Aluminiowa skręcana jest gorsza bo:

-jest droga
-połączenia skręcane nie gwarantują takiej sztywności jak spawane
-połączenia skręcane są problematyczne
-profile tak czy siak trzeba obrabiać
-profil nie poddany obróbce skrawaniem ma z definicji odchyłki od wymiarów i kształtu.


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#8

Post napisał: Ciowiec » 24 lut 2010, 21:25

- cała obróbka profili polega na docięciu na żądaną długość - wykonanym z resztą w firmie.....
Co do tolerancji wykonania profili ARMA na podstawie szybkiego testu to mogę powiedzieć, że pomiędzy dwa profile długości 500 mm złożone razem nie dało rady wsunąć listka 0,05 mm szczelinomierza (nie mam do dyspozycji cieńszych listków)....

- połączenia gwintowane skręcone odpowiednim momentem mają wystarczającą sztywność, ponadto lepiej tłumią drgania....
-łatwo obrobić
- od kiedy stal jest łatwiej obrabialna od alu ?

- Jeśli podsumować koszty malowania, spawania, wyżarzania i obróbki stali, to wcale nie jest takie oczywiste, że wyjdzie taniej niż profile....
no chyba że pospawamy i obrobimy sobie we własnym zakresie, albo za przysłowiową flaszke :mrgreen:

Podsumowując, to każdy i tak wybierze co mu pasuje :mrgreen: :mrgreen: :razz:


Autor tematu
Brisek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 06 mar 2005, 20:35
Lokalizacja: krobia

#9

Post napisał: Brisek » 24 lut 2010, 22:00

Wypada podkreslic ze mam dostep do malarni proszkowej porządnej spawarki za darmo a frezowanie bylo by raczej za flaszke
wypada mi tylko znalezc i sie dowiedziec ile kosztowało by odprężanie
Więć w myśl tego zostawiamy stal i szukamy kto by do mógł wyżarzyć
Jak by nie bylo stalowa konstrukcja będzie raczej ciężka i bardziej na poważnie co nie??
A jak to ma być frezarka kolumnowa to tego spawania aż tak dużo tez nie będzie

Propo prowadnicy osi Z to jak uwazacie dwa wałki podparte czy moze jedna prowadnica ale szeroka ?? ( tu pewnie zdecyduje to co będzie tansze )


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#10

Post napisał: Ciowiec » 24 lut 2010, 22:08

Brisek pisze:Wypada podkreslic ze mam dostep do malarni proszkowej porządnej spawarki za darmo a frezowanie bylo by raczej za flaszke
czyli wszystko się wyjaśniło....
Brisek pisze:Propo prowadnicy osi Z to jak uwazacie dwa wałki podparte czy moze jedna prowadnica ale szeroka ??
tańsze pewnie będą wałki.....jendak zastosowanie wałków podpartych warto dobrze rozważyć, gdyż najtańsze chińskie obudowy otwarte, jak twierdzą niektórzy, odkształcają się po działaniem siły "odrywającej" je od prowadnicy :mrgreen: :mrgreen:
przy długości osi z rzędu 250 - 300 mm można spokojnie zastosować wałki niepodparte fi 20 lub 25, wtedy ten problem nie wystąpi.....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”