Jakie frezy do ręcznego grawerowania w stali?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

Jakie frezy do ręcznego grawerowania w stali?

#1

Post napisał: RomanB » 01 cze 2009, 18:00

Witam,
posiadam miniszlifierkę dremel. Chciałbym od czasu do czasu coś wygrawerować na detalu stalowym, jakiego freza użyć? Mile widziane przykłady np. allegro. Chodzi o frezowanie ręczne.

Czy takie coś mi wystarczy?
http://www.allegro.pl/item643302387_fre ... _f_va.html

Czy wogóle to moje urządzonko podoła temu zadaniu?

Pozdrawiam



Tagi:


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#2

Post napisał: Bbuli » 01 cze 2009, 19:25

Witam. Zależy co masz na myśli pisząc wygrawerować.Frezy z linku są bardzo dobre,ale do np. podszlifowania czy zrobienia dziurki w kamieniu,szkle(na mokro) i kilku rodzajach tworzyw.W metalu to już można się zdziwić-czasem nasyp z freza dziwnie szybko znika...
Możesz być kaligrafem i mieć piękne pismo,ale z Dremelkiem to nie będzie takie proste,szczególnie,że nie da się go trzymać tak jak trzymamy ołówek.Tu pomocna okaże się delikatna końcówka na wałku giętkim-wtedy masz szanse na zrobienie ładnego napisu.
No i to co powstanie na powierzchni-czy to grawerunek?Nie wiem jak to nazywać.


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: jora38 » 01 cze 2009, 20:34

Dremelem bawię się już kilka lat, a jak nie było dremela była prostnica stomatologiczna. Nigdy nie udało mi się dobrze coś wygrawerować w stali w mosiądzu owszem. Jeśli już to szukaj frezów dremelowskich ewentualnie stomatologicznych, używanych w protetyce.
Tak jak kolega przede mną napisał te frezy, które wskazałeś nie nadają się do stali, trochę robię nimi w mosiądzu, ale jak matuję powierzchnię czy profiluję jakąś płaszczyznę, nie do grawerowania.
Stal można grawerować tylko tradycyjnie przy użyciu rylców ewentualnie dobrymi frezami z węglika, naprawdę dobrymi.
Do dremela robiłem sam frezy, które miały służyć do grawerowania w stali, ale to była droga przez mękę.
Jeśli Twoja praca nie jest pracą o charakterze artystycznym a tylko oznakowanie, podpisanie jakichś stalowych elementów, proponuję trawienie.
Pokrywasz przedmiot biteksem (takim do konserwacji podwozi), a po jego wyschnięciu drapiesz wzór, który później trawisz np. w dwudziesto procentowym kwasem azotowym.


Autor tematu
RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#4

Post napisał: RomanB » 01 cze 2009, 22:57

Bbuli pisze:Tu pomocna okaże się delikatna końcówka na wałku giętkim-wtedy masz szanse na zrobienie ładnego napisu.
Posiadam wałek giętki do dremelka.
Chodzi mi o podpisanie np. jakiegoś elementu etc.
Ewentualnie w aluminium zrobienie jakiejś tabliczki na drzwi.

jora38 pisze:ewentualnie stomatologicznych, używanych w protetyce.
Czyli te np. od borowania nie będą dobre? Protetyka jak sama nazwa wskazuje to protezy ;)

Może jakiś stomatolog odstąpiłby mi troche "używanych frezów"...


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: jora38 » 02 cze 2009, 08:13

Jest tego sporo. Szukaj pod nazwą np. frezy protetyczne czy materiały stomatologiczne.
Tu masz takie frezy i nawet pisze, że do stali.
http://www.frezdent.pl/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”