Jaka Frezarka konwecjonalna do pozniejszy przerobki na CNC?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Jaka Frezarka konwecjonalna do pozniejszy przerobki na CNC?

#1

Post napisał: denhen89 » 14 lut 2017, 11:30

Witam,
to dopiero moj drugi temat na tym Forum i oczywiscie sie juz przedstawilem ale chetnie to jeszcze raz zrobie. Nazywame sie Denis, mieszkam od ponad 3 lat w Polsce, nie pisze bardzo dobrze po polsku i nie uzywam Polskej klawiatury ani ustawien na windowsie, ale mam nadzieje ze to nie wielki problem dla was :).

Oczywiscie dla mnie bylo by latwiej otworzyc taki temat na Niemieckim Forum CNC, ale tu pare powody dlaczego sie zdecydowalem otworzyc ten temat na Polskim Forum:
- Frezarke chce kupic w Polsce (maz mojej kuzynki ma doswiadczenie i moze mi pomoz przy kupieniu Frezarki - ocenic stan)
- Z wzgledu kupna Frezarki Polskiej/w Polsce, nie widze sensu sie pytac na niemieckiem Forum o Polskie Frezarki albo takie ktore mozna tutaj kupic (w niemczech czesto przerabiaja Frezarki firmy DECKEL)
- widzialem przerobki od naprzyklad uzytkownika "Kamar" i "IMPULS3", i jestem pod wrazeniem co jest mozliwe przy starszych frezarek.
- Maz mojej kuzynki mi wczoraj powiedzial ze sie mam tu zapytac bo sam nie robil takiej przerobki ale naprzyklad "Kamar" mi napewno moze pomoz albo doradzic jaka kupic (to nie znaczy ze chce tylko pomocy od uzytkownika "Kamar" :) )

Zanim zaczne opisywac co dokladnie chce albo szukam: Jeszcze nie pracowalem na Frezarkach i jest to wszystko dla mnie calkiem nowe.

Okej, no to zaczynam:
Planowalem kupic frezarke mala jak naprzyklad Optimum MB4 (okolo 10tys zl), ale czesto czytalem: "jak sie ma miejsce i transport nie jest jakis wielki problem, to lepiej zainwestowac pieniadze w stara konwencjonalna Frezarke za podobne pieniadze z wzgledu stabilnej konstrukcji i ze sa bardziej wytrzymale niz male Chinskie frezarki".

Zeby nie pisac ten post przes caly dzien i zebyscie nie musieli czytac ten post pol godziny, opisze w punktach na czym mi zalezy przy takiej Frezarki:

1. Koszt: maks. 10.000 zl (wolalbym taniej, naprzyklad do 8.000zl)
2. Stan: Nie jest to dla mnie problem jak stan frezarki nie bedzie "perfekcyjny" i to tez nie odczekuje przy tej cenie, ale planuje ja doprowadzic do dobrego stanu i przes to ze Maz mojej kuzynki dorabia czesci do roznych maszyn, nie widze w tym jakis wielki problem ale najwazniejsze zeby Frezarka nie byla w stanie zlomu (ma dzialac)
3. Na co potrzebna: Frezarka ma byc dosyc uniwersalna i nadawac sie do odrabiania w Stali, ale oczywiscie tez do innych materialow.
4: Parametry: Stol:Duzy stol i przesuwy stola (Dlugosc stolu: najlepiej ponad 1000mm a przesuwy od 600mm) // Waga: Najlepiej jak naj mniej, ale do okolo maks. 2T // Pinola: Do wysuwania, zebym nie musial wiercic przes dzwiganie Stola.

Bardzo wazne:
5. CNC: Ma sie nadawac do przerobki na CNC ale tak zebym ja pozniej mog tez uzywac manualnie (jak mozliwe).
Czytalem ze blisko kazda sie nadaje ale mi zalezy na tym zeby przerobka nie byla za skomplikowana i droga. Niechce ja przerobic od razu na CNC, bo najpierw chcialbym sie nauczyc najwazniejsze rzeczy i jak sie obslugiwuje taka Frezarke manualnie (Maz kuzynki moze mi pomoz).

To sa dla mnie najwazniejsze punkty i bylbym naprawde bardzo wdzieczny jak byscie mi mogli pomoz. Absolutnie nie odczekuje od was zebyscie mi wysylali jakies linki do maszyn, ale naprzyklad nazwy/modele frezarek.
Tez chcialbym wiedziec na co trzeba zwrocic uwage jak bym chcial przerobic stara frezarke na CNC. Wiem ze taka przerobka jest kosztowna, ale tak jak juz pisalem, niechce tego zrobic od razu po kupieniu tej frezarki ale miec taka opcje zebym nie musial nowej kupic. Troszke juz czytalem o tym wszystkim i wiem ze potrzebne sa gwinty toczne, "lozyska kulkowe?", silniki , sterownik, komputer, oprogramowanie (naprzyklad mach3?) i to napewno nie wszystko (mocowania, paski itd.).
Tez czytalem (mam nadzieje ze zrozumiecie o co mi chodzi :D), ze przy niktorych bedzie trzeba blokowac przesuwy, bo cos tam cos tam. Sorry, niewiem dokladnie o co chodzilo, ale mysle ze bedziecie wiedzieli o co chodzi i mi to wytlumaczyc.

Jeszcze raz, sorry ze nie pisze dobrze po polsku i napewno nie jest latwo to czytac co pisalem :D.

PS: Maz mojej kuzynki posiada frezerka "Jarocin FYD 32" i jest zadowolony. Ja znalazlem FYD 25 ktora jest tansza ale z parametrow mi odpowiada.

Z gory dzieki!

Pozdrawiam,
Denis



Tagi:


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#2

Post napisał: m.j. » 14 lut 2017, 13:03

Zaraz miłośnicy ciężkiego sprzętu mnie objadą ale ww. parametry spełnia frezarka Bridgeport Series 1 i jej klony.
Są wersje z większymi stołami i zakresem ruchu stołu do około 900mm w osi X (UWAGA: są trzy czy cztery wersje długości stołu). Ma wysuwaną pinolę na 5'' (127mm) i około 400mm w osi Z. Uchylna głowica i wysuwane ramię czynią tę frezarkę naprawdę uniwersalną. Niestety ma to swój duży minus w postaci małej sztywności w porównaniu do innych frezarek. Niemniej da się nią pracować w stali, a japońskie klony są masywniejsze i pewnie bardziej sztywne (bodajże SHIZOUKA się zwą). Podobne do Bridgeportów są też czeskie TOS'y jednak nie mam na ich temat wielkiego pojęcia. Bridgeporty mam i to dwa w tym jeden czeka na przeróbkę na CNC, a drugi pracuje z liniałami jako frezarka konwencjonalna. Ceny są różne, ale można trafić okazję za grubo poniżej 10000PLN. Przykładowo ta do remontu i przeróbki na CNC kosztowała mnie trochę ponad 3000PLN. Ta w lepszym stanie już więcej ale też poniżej 8000PLN i jeszcze z DRO, liniałami i falownikiem 3f 4KW. Generalnie dla hobbystycznego warsztatu jak mój cud, miód, malina ale do dużych serii w stali na zarobek to jednak coś masywniejszego i sztywniejszego. Przy wyborze frezarki liczy się przede wszystkim co, ile i jak szybko chcemy na niej robić.
Oto kilka linków:
http://hardingeus.com/usr/pdf/1330_Brid ... eriesI.pdf
http://www.lathes.co.uk/bridgeport/
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: denhen89 » 14 lut 2017, 13:32

Dzieki wielkie "m.j".

Dokladnie ta Bridgeport mi ktos polecial ktory ja sam posiada I powiem ze dokladna taka by mi baardzo pasowala i tez szukalem ja, ale niestety w polsce nigdzie nie moge ja znalezc. Skodza ze twoja niechcesz sprzedac :D.
´
Tez dzieki za podanie modeli podobnych do Bridgestone series I. Dzisaj sie wezme za szukanie bridgestone i podobnych modeli. Nawet bym ja zimportowal z jakiegos innego kraju (na angielskim ebayu sa), ale niema mozliwosci sprawdzenia i troszke sie boje taka kupic, chyba ze sprzedawca ma bardzo dobra ocene i cena nie jest za wysoka ale to tez nic nie musi znaczyc.

A mozesz mi powiedziec czy przerobka na CNC jest skonplikowana przy Bridgestone series I i ile moze kosztowac ?

EDIT: Na allegro znalazlem chyba ten od TOS o ktorym pisales: TOS Kurim FNK 25a

Dziekuje bardzo!

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 14 lut 2017, 13:45

Buduj :-) jak coś do Bytomia będę miał blisko :-)
A tak na serio to samej frezarki nie zaproponuję ale w razie kłopotu z przerobieniem na CNC po sąsiedzku mogę pomóc:-)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#5

Post napisał: m.j. » 14 lut 2017, 14:13

Generalnie zależy od stanu maszyny. Jak kupisz w dobrym to odejdzie zabawa z remontem generalnym. Policz sobie trzy silniki krokowe tak minimum 6.9Nm 6A + elektronika 2000-3000PLN (serwa byłyby lepsze ale to już 3-5 razy większy wydatek). Śruby kulowe na oś X i Y minimum 25x5, a i 30-ka nie byłaby tu chyba zbyt duża (cena zależy od klasy i tutaj raczej poniżej HIWINów bym nie schodził (pewnie też koło 3000PLN). Oś Z w pinoli czyli stołem góra-dół kręcisz normalnie a pinola chodzi jako Z-ka (odchodzi wtedy zabawa z przeciwwagami, duzymi silnikami itp itd).
W USA tego pełno pod hasłem "Bridgeport retrofit" Ceny już nie są tak fajne więc warto samemu się tym zająć. Nie wiem jakie i czy w ogóle masz zaplecze i park maszynowy? Myślę, że jak maszyna nie będzie rozjechana to być może w 10000PLN da się zrobić, ale to takie duuuuże "MOŻE", bo to tylko grube rzeczy, a dochodzą pierdółki, srubki, blaszki, obudowa, smarowanie, chłodzenie, falowniki i inne pier....niki i nagle parę tysięcy ginie nie wiadomo gdzie i kiedy :wink:
Można upolować fajną maszynkę ale trzeba cierpliwości i refleksu. W dobrej cenie frezarki znajdują nabywców bardzo szybko.

Parę linków (Używaj hasła "bridgeport" a nie "bridgestone" :wink: )
http://www.centroidcnc.com/bridgeportkneemill.htm


[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 14 lut 2017, 15:40

Jeśli już bridgeport to w takim układzie



https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 20,370.htm


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 14 lut 2017, 18:17

jedną z 1szych maszyn które posiadałem był bridgeport cnc series 1, konstrukcyjnie bardzo podobna do manualnej, założyłem nowe krokowce, sterowanie nowe i niby miód malina ale sztywności bardzo brakowało, nie napiszę złego słowa bo maszyna bardzo ok ale jak jest możliwość szedłbym w coś bardziej sztywnego. kamar dobrze podpowiada.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#8

Post napisał: denhen89 » 14 lut 2017, 19:27

@adam Fx : Jak mowisz serio, to raczej na 100% bym wrocil do tego jak bedzie tak daleko. Nawet niewiem kiedy kupie Frezarke (moze trwac pare miesiacy), bo czekam na okazje i bede dziennie szukal, a co do CNC to moze byc pare tyg. po kupieniu Frezarki albo i rok pozniej. Zalezy jak bardzo mi bedzie potrzebne. Niewiem skad jestes, ale skoro mowisz ze blisko to bylo by dobrze jakbys mi pozniej mogl pomoz. Lubie robic wszystko sam i zawsze daje rade, ale zawsze dobrze miec kogos ktory sie zna tym bo ja narazie, jak juz pisalem, nawet jeszcze nie pracowalem przy takiej maszynie.

@m.j. : (caly czas sie myle z nazwa i pisze Bridgestone zamiast Bridgeport :D)
Bardzo dziekuja za te informacje ile to okolo bedzie kosztowalo. Dobrze mi to wytlumaczyles ale jeszcze mam pytanie zebym sie upewnic czy dobrze rozumie: Silniki na X, Y i Z beda krecieli osie przes pasek? Silnik do Osi Z bedzie przymocowany do Pinoli, to znaczy jak bede chcial manualnie wiertac to musze dzwigac stol a sama Pinole juz nie bede mogl uzywac manualnie? Czy osie X i Y bede mogl uzywac manualnie ? Sorry, napewno glupie pytania dla kogos co ma doswiadczenie.
Dzieki tez za filmiki!

@kamar: Rozumie ze jest bardziej sztywna konstrukcja, ale niema mozliwosci wiercenia pinola (jak to mozna tak powiedziec/napisac), czyli musze dzwigac stol do wiercenia, a bardzo mi zalezy na tym zeby frezarka miala pinola do wysuwania.
Moze wlansie ta TOS FNK25a jest sztywniejsze:
Paramatry mozna tu zobaczyc na alleg.. : http://allegro.pl/frezarka-narzedziowa- ... ml#thumb/4
Wiem ze nie zalezy tylko od wagi ale tez od konstrukcji ale jak pamietam dobrze to Bridgeport wazy okolo 1200kg a ta TOS 1760 i moze wlasnie ta jest dobra?
Ja niestety niewiem na co dokladnie musze zwracac uwage zeby przerobka na CNC nie bylo za skomplikowana i droga.

@dance1: Dzieki za info. Wiec, moze jednak lepiej cos sztywniejszego poszukac ale tez musze powiedziec ze nie bede mial produkcji i moze wystarczy po prostu wolniej pracowac ?

"Produkcja" to dobry punkt, bo mam wazne pytanie: Czy CNC sie tylko oplaca jak zalezy na czasie ? Napewno jest tez bardziej dokladna niz obslugiwanie maszyny recznie i to w krutszem czasie ale przerabialiscie na cnc jak wam by nie zalezalo na czasie?

Dzieki z gory za pomoc!


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: CinekX0 » 14 lut 2017, 20:53

denhen89,
Czas to jedna sprawa.
CNC pracuje szybciej więc przekłada się to na pieniądze. Możesz zrobić więcej elementów.

Ale :!:

Według mnie najważniejsze w CNC jest to, że zrobisz każdy najdziwniejszy kształt, płaszczyznę, zaokrąglenie itp. Tego się nie uzyska na manualnej maszynie, a nawet jeżeli, to przysłowiowo "życia nie wystarczy" :wink:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 15 lut 2017, 06:37

denhen89 pisze: Niewiem skad jestes, ale skoro mowisz ze blisko to bylo by dobrze jakbys mi pozniej mogl pomoz.
Masz w opisie że jesteś z Bytomia ..a a ja jestem z Gliwic jak coś to napisz mi na PW na pewno się odezwę ;)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”