Jak odmontować głowicę od sań osi Z we frezarce Bernardo?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mariuszk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2010, 08:56
Lokalizacja: Kraków

Jak odmontować głowicę od sań osi Z we frezarce Bernardo?

#1

Post napisał: mariuszk » 13 wrz 2012, 11:01

Witam,

Jak w temacie. Dotyczy frezarki Kf 25 Top. Ale pewnie wiele podobnych chińczyków ma taki sam montaż. Chcę odmontować głowicę z wrzecionem itd od sań osi Z - aby uzyskać taki efekt jaki widać na filmie:



Odkręciłem obie śruby zdjąłem sanie z głowicą ale nadal 'coś' to trzyma. Sanie kręcą się w koło ale przy użyciu umiarkowanej siły nie chcą 'odejść' od głowicy. Czy ktoś wie jak to zrobić?

Pozdrowienia!
Mariusz



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 13 wrz 2012, 12:08

mariuszk pisze:Odkręciłem obie śruby zdjąłem sanie z głowicą ale nadal 'coś' to trzyma
Sprecyzuj, co konkretnie chcesz od czego oddzielić? Głowicę z wrzecionem i napędem od sań przesuwających się po prowadnicy pionowej (maszcie),
czy sanie razem z głowicą od prowadnicy (pionowego masztu)?

Ja zrozumiałem ,że zdjąłeś kolego całość z masztu i chcesz oddzielić głowicę od sanek? Popatrz na zdjęcie i schemat z DTR-ki.
Obrazek ObrazekObrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
mariuszk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2010, 08:56
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: mariuszk » 13 wrz 2012, 12:50

RomanJ4 pisze: Ja zrozumiałem ,że zdjąłeś kolego całość z masztu i chcesz oddzielić głowicę od sanek? Popatrz na zdjęcie i schemat z DTR-ki.
Dookładnie tak - zdjąłem całość z szyn masztu i chcę oddzielić element 1 od reszty główicy. Na zdjęciu, które wstawiłeś widać w głębi 2 śruby, które już zdemontowałem. Jednak nadal nie mogę odczepić sanek. Masz jakiś pomysł?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: syntetyczny » 13 wrz 2012, 18:03

Może element 13 trzyma jeszcze?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 13 wrz 2012, 18:28

Wg mnie już nic nie trzyma(nie rozbierałem swojej więc tak przypuszczam) tylko ciasne pasowanie głowicy z czopem. Popukaj z czuciem przez drewko, tylko symetrycznie z obu stron, i powinno zejść.

A tu masz instrukcję trochę lepiej opracowaną do amerykańskiej wersji p/n "Grizzly GO704" różniącej się napięciem roboczym (110V) i gniazdem R8 zamiast Mk* we wrzecionie.
http://cdn0.grizzly.com/manuals/g0704_m.pdf ( http://www.grizzly.com/manuals.aspx http://www.grizzly.com/products/mach-specs )
pozdrawiam,
Roman


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: pltmaxnc » 13 wrz 2012, 21:38

A może jest tylko jeden punkt w którym można głowicę włożyć / wyjąć ?
Czyli trzeba obracać aż się natrafi na wpusty.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 14 wrz 2012, 10:02

Nic na to nie wskazuje, bo czemu by to miało służyć? Zresztą ani na rysunkach ani jak się dobrze przyjrzeć czopowi na filmie, nic takiego nie widać. Istnieje jeszcze jedna możliwość. Na rysunkach czop nie jest gładki tylko jakby posiadał rowek(rowki) na swej powierzchni walcowej. Nie wiem czy to tylko radosna twórczość kreślarza, czy odwzorowanie rzeczywistego kształtu, co wskazywałoby na to, że głowica jest blokowana na czopie za pomocą czegoś w rodzaju robaczka wkręconego w korpus głowicy, lub pręta przechodzącego w korpusie stycznie do hipotetycznego rowka w czopie. Na rysunku głowicy Grizzly nic takiego co prawda nie zauważyłem, ale na moim jest taki nienumerowany kołek + robaczek (pomiędzy częścią nr 254 a 265 rys poniżej) który nie jest nigdzie przyporządkowany (?)
ObrazekObrazekObrazek
To tylko takie moje domysły, trzeba by dokładnie obejrzeć boczne ścianki (dolna i górna raczej odpada) korpusu głowicy na wysokości czopu, w miejscu gdzie ewentualnie taki kolek mógłby być wkręcony.
A że często chropowate żeliwne korpusy są przed malowaniem szpachlowane (nawet tych małych naszych), taka wkrętka może być zaszpachlowana i niewidoczna, (ile nieraz z tego powodu napuszczaliśmy "wiązanek" pod adresem producenta przy remoncie "dużej" maszyny... :mrgreen:, choć czasem w takim miejscu jest mały dołeczek), i wtedy nie pozostaje nic innego jak tylko delikatne odbicie warstwy punktaczkiem w "podejrzanym" miejscu..
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”