frezarko-grawerka 320x250x140mm - sterowanie PikoCNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#31

Post napisał: gaspar » 19 maja 2011, 22:30

syntetyczny pisze:akurat płyty przypasowały na szerokość stoliku. Specjalnie tak, czy akurat się udało?
Niestety miały być większe czyli 600mm x 1230mm. Ale moje możliwości na maszynie to max 420mm i po uzgodnieniu z architektem inwestor zgodził się abym zrobił 420mm na 1230mm. Szkoda, że nie mam większej maszynki ale na to też przyjdzie kiedyś czas, w sumie to rzadko mam większe elementy do robienia, ten jest akurat największy z dotychczasowych. Maszynka była przewidziana do grawerowania w metalach kolorowych w obszarze 400mm x 250mm. Niestety dużo czasu zajmuje mi przesuwanie materiału (jest klejony na taśmę dwustronną :roll: więc dużo roboty później z doczyszczaniem, ale mam swoje patenty :) )
syntetyczny pisze:A w żółtku to już estop chyba nie będzie zamontowany, nie?
No wiesz co! To pomarańczowy kolorek! ;)
E-stop będzie w podbubowie zamontowany. W sumie to ja nigdy nie miałem w maszynie e-stop, wystarczał mi escape na klawiaturze. Tak samo jak nigdy nie miałem krańcówek limitowych i nie wydaje mi się by mi były potrzebne. Krańcówki bazujące jak najbardziej.

[ Dodano: 2011-08-14, 21:56 ]
Ehh, minęły trzy miesiące i niestety dużo nie zostało zrobione. Wszystko co potrzeba do skończenia maszyny leży na regale, brakuje tylko mi chwili dla siebie, a ostatnio szczęśliwie się okazało, że drugi raz zostanę ojcem :mrgreen:, więc za jakiś czas będę miał jeszcze mniej czasu na to nałogowe hobby. :>

Postęp powolny, ale jednak jest.


Podbudowa, jeszcze bez osłon i wanienek, ale już jest pomalowana.
Obrazek


Ustawianie stołu prostopadle do belki...
Obrazek


Silnik już na miejscu.
Obrazek


Oprawa łożyska, aby można było zablokować śrubę w bloku łożyskującym. U mnie od strony podtrzymującej śruba będzie zakontrowana nakrętką.
Obrazek


Płyta bazowa osi Z, oczywiście made by Pancerniak. W międzyczasie w Pancerniaku wymieniłem śrubę kulową w osi Y na THK 25x5. Stara mi pękła w bloku łożyskującym, była to śruba o średnicy bodajże 35mm ale zatoczona na 12mm co mocno osłabiło rdzeń śruby. Wykorzystam to co mi zostało w innym projekcie, bo to porządny zestaw jest.
Poszedł mi również silnik w tej osi (tym razem zwarcie pomiędzy cewkami). Na szczęście zawsze mam w zapasie silniczek, aby szybko można było wznowić pracę.
Obrazek


Dalej płyta bazowa - obróbka drugiej strony
Obrazek
Obrazek


I na razie tyle. Jutro jadę znowu do warsztatu coś podziałać. Zostało mi jeszcze 8 elementów z aluminium do wykonania, obudowy osłony, poskładanie elektroniki i cała masa innych pierdół. Nie określam końca robót, bo to w mojej sytuacji bezsensowne. Mam za to nadzieję, że będę mógł częściej zamieścić tu nowe fotki.

Powoli pojawił się zarys osi Z.
Pozostało zatoczyć śruby kulowe i wyfrezować zastrzały wzmacniające "kresochwytacza". Koniec coraz bliższy :)

blok mocujący nakrętkę osi Y do stołu. Blok został tak wykonany (z prześwitem), by możliwe było założenie osłony śruby kulowej.
Obrazek

Kresochwytacz z alu o grubości 25mm. (jeszcze do zrobienia nacięcie na zacisk i gwint + śruba zaciskająca kresa w uchwycie)
Obrazek

Przymiarka kresochwytacza :)
Obrazek

Blok podtrzymujący śrubę osi Z. Podwójnie łożyskowany, tutaj będzie blokada przesuwu śruby - kontra nakrętką drobnozwojną M8x1.
Obrazek

Przymiarka świeżo wyfrezowanego górnego elementu osi Z. Pasuje idealnie.
Obrazek

Przymiarka bloku łożyskującego
Obrazek


cdn...
Ostatnio zmieniony 18 sie 2011, 22:09 przez gaspar, łącznie zmieniany 1 raz.


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#32

Post napisał: bartuss1 » 18 sie 2011, 21:26

pomarańczak, to kiedy bedzie gotpwy ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#33

Post napisał: ARGUS » 19 sie 2011, 09:02

Jestem pełen podziwu
maszynka piękna i kawał dobrej roboty odwaliłeś
Z potomkiem również :lol: Gratulacje

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#34

Post napisał: gmaro » 28 sie 2011, 13:29

gaspar pisze:a ostatnio szczęśliwie się okazało, że drugi raz zostanę ojcem
Nic nie mówię ale kolejna maszyna jaką budujesz idzie w parze z potomkiem ... gratuluje...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#35

Post napisał: gaspar » 15 gru 2011, 15:47

gmaro pisze:
gaspar pisze:a ostatnio szczęśliwie się okazało, że drugi raz zostanę ojcem
Nic nie mówię ale kolejna maszyna jaką budujesz idzie w parze z potomkiem ... gratuluje...
No tak się złożyło... i znowu syn będzie. Heh moje ciało i umysł zrobiło się twórcze i to w pełnym słowa znaczeniu :razz:

Wracając do tematu. Nierównej walki ciąg dalszy:

Zetka nabiera wyglądu...
Obrazek

Zrobiłem kasowanie luzu, bo jednak te oprawy poltechowe to badziewne są. (Teraz nie da się odgiąć krzyżaka w żadną stronę)
Obrazek

Tak wygląda w obecnym stanie
Obrazek

Przymiarka krańcówki
Obrazek

Coraz więcej kabelków :)
Obrazek

Małe jest piękne, detale polepszające estetykę i funkcjonalność
Obrazek

Szafka sterownicza
Obrazek

Pozostało dorobić jeszcze wyjścia PWM dla wrzeciona i elektrozaworu chłodzenia
Obrazek

Tak to wygląda w środku
Obrazek

Za sterowanie odpowiada PikoCNC. Pozostało podłączyć przekaźnik dla PWM i wyłącznik różnicowo prądowy i sterowanie skończone
Obrazek

Fanty :) Czujnik wysokości narzędzia i dysza mgły olejowej
Obrazek

Wanienka, a pod spodem będzie szuflada na wióry na prowadnicach
Obrazek

Czujnik już na miejscu
Obrazek

Krańcówka Y też
Obrazek

Krańcówka X już prawie na miejscu
Obrazek


PS. W styczniu do sprzedania pójdzie legendarny pancernik produkcji gmara i upgradowany przeze mnie.

Obszar roboczy X: 420 Y: 260 Z:90 (można dorobić klocki pod nogi bramy i podnieść roboczy Z o 60mm - krzyżak na to pozwala)

Prędkość dojazdowa: 5m/min
Maksymalna prędkość pracy: 4,5m/min

Konstrukcja stalowa, spawana, wyżarzana, piaskowana, frezowana
Praktycznie wszystkie elementy wykonane ze stali. Krzyżak osi XZ stalowy z jednego kawałka.
Prowadnice: wałki fi 25mm podparte na całej długości (nie te chińskie, tylko porządne)
Stół stalowy T-rowkowy szlifowany
Śruby kulowe w każdej osi: X,Z - 16x5, Y - 25x5
Sterowanie: 3 x M542 i 3 silniki 3Nm (dwa to sanyo denki)
Program sterujący: licencjonowany Mach3 lub Mach2PL
Stałe zero maszyny
Wrzeciono kress 1050 + tulejka fi 8mm
Dokładam 3 frezy z węglika (nowe) dolfamexu
WAGA: 150-200kg

Praca maszyny na moim kanale youtube

Nie odmalowuje jej i nie dodaje osłon bo już nie mam na to czasu, stąd cena taka.
Maszyna stworzona do zarabiania kasy, ja już na niej zdrowo zarobiłem, czas coś większego kupić :)

Cena wywoławcza to 7999 pln. Umowa kupna-sprzedaży.

Można do mnie przyjeżdżać, testować, macać lub co kto woli :)

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 gru 2011, 17:03 przez gaspar, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#36

Post napisał: gmaro » 16 gru 2011, 06:54

gaspar pisze:Zrobiłem kasowanie luzu, bo jednak te oprawy poltechowe to badziewne są. (Teraz nie da się odgiąć krzyżaka w żadną stronę)
Popieram to dobry sposób , sprawdził się w pancerniku i kilkudziesięciu innych maszynach :wink:

Po za tym sporo pracy i serca kolego włożyłeś w kolejną zabawkę :wink: finał już niedługo ...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


polanskis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:59
Lokalizacja: Białystok

#37

Post napisał: polanskis » 16 gru 2011, 10:39

gmaro pisze:
gaspar pisze:Zrobiłem kasowanie luzu, bo jednak te oprawy poltechowe to badziewne są. (Teraz nie da się odgiąć krzyżaka w żadną stronę)
Popieram to dobry sposób , sprawdził się w pancerniku i kilkudziesięciu innych maszynach :wink:

Po za tym sporo pracy i serca kolego włożyłeś w kolejną zabawkę :wink: finał już niedługo ...

A w jaki sposób robi się takie kasowanie luzów ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#38

Post napisał: gaspar » 16 gru 2011, 10:47

polanskis pisze:A w jaki sposób robi się takie kasowanie luzów ?
Ja nawierciłem i nagwintowałem w obudowach otwory m5 (po dwie sztuki)
Pozwala mi to poprzez dokręcanie wkręta dociskowego na "lekkie dociśnięcie" łożyska otwartego do wałka. Wkręt dociskowy również lepiej blokuje łożysko w oprawie niż te blaszki poltechowe. Mam 4 łożyska z pierścieniami segera (te są lepsze) i tutaj tak łożysko nie jeździ w oprawie)

Widać to na tej fotce:

[ Dodano: 2011-12-16, 10:51 ]
gmaro pisze:Po za tym sporo pracy i serca kolego włożyłeś w kolejną zabawkę :wink: finał już niedługo ...
Ciągły brak czasu spowodował, że już rok się z tym babram. Szczerze powiedziawszy, gdyby ktoś mi miał zwrócić nakłady poniesione na jej budowę to wolałbym chyba kasę bo już nie mogę na nią patrzeć :lol:
Jestem bardzo ciekaw sterowania PikoCNC. Przez te lata polubiłem Macha, ale na tej maszynie ma pracować pracownik, więc chcę by sterowanie było jak najprostsze dla niego, bo będzie na niej głównie grawerował.

Zastanawiam się nad kupnem plotera XMD32 widziałem, że na forum są dość pozytywne opinie o tej marce. Potrzebuję większej maszyny stąd sprzedaję pancerniaka, szkoda mi go bo wiele razem przeszliśmy, ale biznes jest biznes :)
Załączniki
2.jpg
2.jpg (23.62 KiB) Przejrzano 7317 razy
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#39

Post napisał: oprawcafotografii » 16 gru 2011, 11:09

gaspar pisze:...
Zastanawiam się nad kupnem plotera XMD32 widziałem, że na forum są dość pozytywne opinie o tej marce. Potrzebuję większej maszyny stąd sprzedaję pancerniaka, szkoda mi go bo wiele razem przeszliśmy, ale biznes jest biznes :)
Jakbys chcial poogladac XMD32 w pracy to wpadnij do Krakowa.
Przy okazji mozesz zabrac pancernika ;-)

q

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#40

Post napisał: gaspar » 23 gru 2011, 17:31

No i maszyna ożyła.

Pozostało dokończyć obudowy z poliwęglanu i maskownice z aluminium oraz splanować stół i zamontować stolik isela.

Kolejny problem, który jak rozumiem dla większości kolegów z forum jest błachostką to zamiana sygnału w czujniku wysokości narzędzia. Mój normalnie jest NC a musi być NO. Nie mam w nim możliwości zmiany. Może mi to ktoś jak dziecku napisać co muszę dolutować aby był NO ? :)

Bardzo fajnie działa bazowanie w pikocnc. Ogólnie pikocnc jest bardzo przyjemnym programem. Przez 5 lat używałem macha a kod generowany miałem z różnych camów i powiem szczerze, że bałem się iż PIKO będzie bardziej do zabawy i grawerowania niż do konkretnej pracy a tu baaaardzo pozytywne rozczarowanie. Łyka g-cod z cama, daje super podglądy w 3d i możliwości zmiany g-codu w locie ponadto pokazuje ruch maszyny i kierunek w czasie rzeczywistym, a ustawień i przydatnych opcji dużo. Jest czytelny, opcja wybierania po konturze z obsługą wysp to poezja, a do tego wszystkiego Autor jest chętny do pomocy. Same plusy.

Filmiki umieszczę po świętach bo już do warsztatu mam zakaz wstępu (koleżanka małżonka zagoniła mnie do świątecznych obowiązków)

Pozdrawiam kolegów i koleżanki i życzę spokojnych, radosnych i szczęśliwych Świąt!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 mar 2012, 23:40 przez gaspar, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”