Frezarka ze stałą bramą wykonaną z betonu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Frezarka ze stałą bramą wykonaną z betonu

#1

Post napisał: einstein » 26 lut 2012, 19:32

Zastanawiam się nad wykonaniem frezarki ze stałą bramą o powierzchni roboczej min 600x600x200. Frezować chcę aluminium i stal.
Konstrukcję spawane z kształtowników są naprawdę fajne, ale zbudowanie takiej konstrukcji to nie tylko pospawanie...

Betonowa brama o przekroju 200x200mm długość 1m ma porównywalną masę z bramą wykonaną z rury kwadratowej 200x200x15.

Zastanawiałem się by ramę wraz z bramą nie wykonać z betonu o podwyższonej wytrzymałości zmieszanym ze zbrojeniem w postaci włókien szklanych, beton zagęszczany wibratorem podczas lania. W środek oczywiście zbrojenie, a może nawet zrobić beton sprężony. Brama o przekroju 200x200mm a podstawa 100mm

Dalej 2 opcję:
1.
Elementy konstrukcyjne przykręcane do płaskowników stalowych zatopionych w betonie. Po miesiącu gdy beton będzie w pełni dojrzały całość idzie na frezarkę i powierzchnie metalowe zostają obrobione jak w przypadku konstrukcji stalowych.

2.
W konstrukcję zamiast płaskowników zatapiam dokładnie połączone długie nakrętki, które zostają zatopione w betonie.
Po stwardnieniu konstrukcji całość idzie do obróbki do zakładu kamieniarskiego.
Elementy są przykręcane bezpośrednio do betonu (może pokryć beton jakąś farbą w tych miejscach?)

Reszta konstrukcji standardowa, jak w większości konstrukcji na forum.


Co sądzicie o takiej konstrukcji? Na pewno rewelacyjnie tłumione były by drgania, sztywność też była by rewelacyjna, podobnie jak masa :( ale beton jest zdecydowanie tańszy niż stal.

Jeśli fantazjuję to poproszę o kubeł zimnej wody na łeb.



Tagi:

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#2

Post napisał: Yogi_ » 26 lut 2012, 20:12

Pozdrawiam
Krzysiek


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#3

Post napisał: Zbych07 » 26 lut 2012, 21:45

Epoxybeton to górna półka, ja myślę że Kol. einstein ma na myśli raczej coś w tym stylu : Betonowy router

Pomysł ciekawy i zapewne wart przetestowania. Na naszym forum nikt jeszcze takiej konstrukcji nie prezentował. Einstein ma szansę być pierwszy.


Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#4

Post napisał: einstein » 26 lut 2012, 22:50

Raczej nie mam ochoty na wydanie 1200zł za 20kg żywicy (Taka suma padła gdzieś w postach odnośnie epoxybetonów).
Myślę, że zmieścił bym się w 1000zł na konstrukcję samej ramy, jak by nie wypaliło, to zostaje ta sama konstrukcja ale stalowa, więc przełożę bebechy jedynie.

Zanim zacznę kreślić poczekam, może da ktoś jakąś fajną opinię, w miedzy czasie dowiem się co nieco odnośnie betonu, którego mógłbym użyć i pojeżdżę trochę po zakładach kamieniarskich.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 26 lut 2012, 23:09

Zorientuj się, gdzie budują myjnię samochodów - wylewki posadzek robi się tam właśnie z betonu z jakąś żywicą, zbrojonego drutem, albo włóknem szklanym. Jak się stawisz w czasie wylewania z wyszalowaną formą, to ci chłopaki tych parę łopat wsypią i zawibrują od razu. Ewentualnie poszukaj kontaktu na jakiejś betoniarni - jak będą mieli zamówienie na taki towar, to potem muszą maszynę wyczyścić, tego co wyrzucają starczy na dziesięć maszynek.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#6

Post napisał: Zbych07 » 26 lut 2012, 23:26

einstein pisze:
Zanim zacznę kreślić poczekam, może da ktoś jakąś fajną opinię, w miedzy czasie dowiem się co nieco odnośnie betonu, którego mógłbym użyć i pojeżdżę trochę po zakładach kamieniarskich.
Innych opinii niż te które już są raczej bym nie oczekiwał. Sporo ludków coś tam z betonu robiło ale raczej nie maszynki CNC. Można snuć różne teorie na podstawie analogii ale tak naprawdę będą to zaledwie przypuszczenia. Żeby dzielić się wiedzą praktyczną trzeba mieć osobiste doświadczenia z budowy i użytkowania minimum jednej takiej maszynki.

Materiał zamieszczony w wątku który podałem jest dowodem, że budowa takiej maszynki jest możliwa. Na filmach widać że tak maszynka z powodzeniem obrabia metal. Szkoda że wątek nie jest uzupełniany dalszymi informacjami o losach maszynki, o jej wadach i zaletach z perspektywy czasu.

Na pewno dobry beton to postawa. Ważne żeby beton w czasie eksploatacji nie pylił bo błyskawicznie załatwi łożyska i prowadnice ( zabezpieczeniem może być malowanie ).
Byłoby dobrze gdyby zastosować beton wibrowany.

Oryginalny pomysł na stół wibracyjny trafiłem niedawno w necie:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka ze stałą bramą wykonaną z betonu

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 27 lut 2012, 14:51

einstein pisze:Zastanawiam się nad wykonaniem frezarki ze stałą bramą o powierzchni roboczej min 600x600x200. Frezować chcę aluminium i stal.
Konstrukcję spawane z kształtowników są naprawdę fajne, ale zbudowanie takiej konstrukcji to nie tylko pospawanie...
Tez mi to chodzi po glowie. Fajne sa konstrukcje stalowe,
ale tak jak piszesz pospawac to nie wszystko...

Ja planuje zrobic postawe z betonu, zalac w nim klocki metalu
(jeszcze nie wiem czy stal czy al.) i po "wyseznowaniu" splanowac.

Boki bramy i belke osi X z grubych formatek aluminiowych.
Ew. zastanawiam sie nad belka ramy z cienszych formatek aluminium
i zalac betonem. Jeszcze pomysle...

q

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#8

Post napisał: ursus_arctos » 27 lut 2012, 15:09

Zalewanie aluminium betonem może dać dziwne efekty - aluminium ma sporą rozszerzalność termiczną, a beton znikomą - mogą się cuda dziać, jak coś się podgrzeje.

Co do samego materiału: lepszym rozwiązaniem wydaje mi się być beton polimerowy niż na cemencie... a może nawet na chama - zrobić konstrukcję z posadzki kwarcowo-epoksydowej?


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 27 lut 2012, 15:14

Rozszerzalnosci / skurcze biore pod uwage, a raczej pamietam ze istnieja ;-)

Na ile to jest istotne sprawdze w praniu - byc moze wsadze po prostu grubsze
plaskowniki stalowe z odpowiednimi "wasami" zamiast aluminiowych...

Epoksybeton ok, obawiam sie ze jest potrzebne spore doswiadczenie
zeby to zrobic dobrze, no i trzeba miec z czego (odpowiednia zywica).

Ja mam zamiar kupic po prostu worek "zaprawy uniwersalnej" troche
pretow zbrojeniowych i latac wszystko w cholere ;)

q

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#10

Post napisał: MlKl » 27 lut 2012, 15:52

Zaprawa uniwersalna się nie nadaje - popęka. To nie jest beton do wylewania w szalunku.

Na dowolnej budowie, gdzie leją stropy z gruszki, zalejesz sobie maszynkę dobrym betonem za flaszkę - najprostsze rozwiązanie. I zawibrują chłopaki jak należy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”