Frezarka stalowa około 1000x1000x300

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Frezarka stalowa około 1000x1000x300

#1

Post napisał: ci3jk4 » 06 lis 2013, 20:53

Witam,

Od jakiegoś czasu przeglądam forum i staram się czegoś dowiedzieć nie zadając głupich pytań, ale najwyraźniej dziś jest ten dzień :)

Słowem wstępu, poniższe szkice powstały w ciągu ostatnich paru dni [razem z kilkoma innymi które sam z siebie odrzuciłem], a bodźcem była chęć samodzielnego złożenia maszyny na której miałbym się uczyć, ale również docelowo na której mógłbym to i owo wyciąć w pracy.
Ciągnęło się to tak już parę lat, ale ostatnio pojawił się bodziec dodatkowy, kiedy to wpadło mi w ręce trochę stali i aluminium [profile 100x80x4 oraz płaskownik alu 10mm w bliżej nieokreślonej ilości].
Tak więc szkice swoje oparłem na wyżej wymienionych materiałach uwzględniając również, iż od dłuższego czasu leży u mnie jakieś 4mb wałka podpartego 20mm].

Tak naprawdę nie wiem czy jest to odpowiednie pytanie, ale szczerze mówiąc zastanawiam się która z poniższych konstrukcji ma najwyższe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu i na której skupić się w dalszym projektowaniu, kosztorysowaniu i w końcu w budowie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Pierwsza to mój ostatni wymysł, w którym nie rozwiązałem jeszcze kwestii napędu osi X [najprawdopodobniej po silniku na stronę, i wtedy rozciągnięcie X do około 1500-2000]
Całość włącznie z bramą spawana z profili stalowych i jedynie oś Y z alu, przy czym proszę na razie nie sugerować się długościami belek względem prowadnic itd [jest to bardzo luźny szkic w którym chciałem jedynie pokazać konstrukcję stołu i bramy].
Druga i trzecia to moje dwa pierwsze podejścia do tego tematu z jedyną różnicą w materiale z którego skonstruowana jest brama [nr2 spawane profile, nr 3 skręcane płaskowniki alu 10mm-tu raczej obawiam się braku sztywności] i napędem osi X za pomocą centralnie osadzonej śruby.

Zdaję sobie sprawę że wszystkie te konstrukcje były przerabiane już na forum z lepszym bądź gorszym skutkiem natomiast co temat i konstrukcja to sprzeczne teorie [jedni chwalą centralny napęd X'a inni niekonieczne..., jedni skręcają jedni spawają itp itd, cieżko jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski].
Od siebie dodam iż nr 1 wydaje mi się najlepszą konstrukcją, gdzie łatwiej było by mi zachować sztywność ramy, natomiast trochę boli mnie ten dodatkowy silnik i osprzęt [a dokładniej dodatkowe koszta], ale chętnie usłyszę Wasze opinie.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013, 14:02 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


mlekocccp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:00
Lokalizacja: Walim

#2

Post napisał: mlekocccp » 06 lis 2013, 21:44

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to że nie widzę żadnych szkiców. Mogą być dwie przyczyny:
1. Moja przeglądarka ich nie pokazuje.
2. Zapomniałeś wstawić szkice do swojego postu.

Kiedyś gdzieś wyczytałem na forum, że łączenie stali i alu to nie jest zbytnio dobry pomysł.
Taka długa brama na płaskownikach alu 10 mm? toć to trochę za cieniutkie.

Ale niech fachowcy się wypowiedzą.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: ci3jk4 » 06 lis 2013, 21:51

Poprawiłem linki, nie wiem czemu nie było widać fotek z dropboxa...


mlekocccp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:00
Lokalizacja: Walim

#4

Post napisał: mlekocccp » 06 lis 2013, 22:03

Chyba mało przeglądałeś forum. U kilku osób było negowane stawianie bramy na płytach, bo się wyginają. Także pomysł podwójnych prowadnic też był wałkowany w jednym z tematów i też nie był dobrze widziany. Lepiej zastosować już prowadnice liniowe z wózkami po jednej na stronę, niż po dwa wałki podparte. Cena będzie ta sama. Bo podpory do wałków są drogie.
Najbardziej z tych trzech szkiców przemawia do mnie szkic nr 1. wydaje mi się, że brama będzie sztywniejsza.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: ci3jk4 » 06 lis 2013, 23:33

W tych 2 ostatnich szkicach oczywiście docelowo miał być jeden wałek podparty na stronę osi X, tak jak słusznie zauważyłeś.
Tak naprawdę, tak jak mówiłem posiadam obecnie 4 metry wałka podpartego fi 20, w odcinkach około 2x 0.5m oraz 3x 1m - więc i tak musiałbym dorzucić jeszcze jeden metrowy odcinek żeby tylko wstawić je dodatkowo w oś X.
Tak jak mówię są to obecnie szkice i po prostu nie wyczyściłem dodatkowych wałków przed wrzuceniem obrazka na forum-mój błąd.
Co do tej bramy z płyt, to jest to bardzo wczesny szkic - po prostu mam sporo tej płyty i chciałem ją na siłę zutylizować.
Podejrzewam że połączenie 2 płyt tak żeby razem dawały 20mm też nie wiele zmieni i lepiej odejść od tego rozwiązania na rzecz stali.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: spol » 07 lis 2013, 07:23

Pierwsza konstrukcja wygląda najciekawiej pod warunkiem ze to tylko szkic. Do przemyślenia sposoby łączenia profili i ich rozmiar tak na początek. Drugi i trzeci rys to tylko do strugania zapałek. Robiąc maszyne 1000x1000 nie wzoruj sie tylko na tych 200x200 ktorych pełno na forum, poszukaj też informacji w internecie i zagranicznych forach.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: ci3jk4 » 07 lis 2013, 21:16

Przyznam że zagranicznych forów nie zgłębiałem, ale z tego co widzę po ofertach polskich wykonawców i na allegro, większość maszyn ma konstrukcję podobną do tych z 2 ostatnich obrazków z pierwszego posta [nie licząc tych płaskowników alu 10mm, ale profile stalowe są również podobnych wymiarów].
Wydaje mi się że widzę na czym polega różnica gdzie brama wygląda tak a nie inaczej i gdzie oraz kiedy można taką a nie inną zastosować.

Mam teraz dwa pytania czysto teoretyczne.
1. Zakładając te nieszczęsne profile 100x80x4 na jaką największą powierzchnię mogę liczyć, żeby wsio nie trząsło się jak galareta?

2. "Mój" szkic rozciągnąłem obecnie do prowadnic X i Y 1500mm, żeby sobie to zwizualizować natomiast nie ukrywam że najprawdopodobniej wrócę do takich prowadnic jakie już mam, czyli 1 metrowych.
Rozumiem, że jeśli nawet idealnie bym wszystko wypoziomował to na łączeniu prowadnic i tak łożyska wózka dostawały by po du*** więc jedyna opcja to wymiana na dłuższe prowadnice z jednego odcinka?

Niestety nie miałem dziś wiele czasu na myślenie o maszynie więc jedyne co zrobiłem to dwie opcje bramy i jej napędu, obie z dwoma silnikami, natomiast zaczyna mi świtać jeden silnik i śruby napędzane dwoma pasami - nie wiem tylko czy odległość od silnika do śruby = 750mm nie jest za duża jak na to rozwiązanie.
Jeśli chodzi o drugi obrazek, to mocowanie śruby do płaskownika oczywiście musiałbym jeszcze wzmocnić.
Generalnie opcja nr 1 bardziej do mnie przemawia, jednak nie wiem czy nie przekombinowałem z tymi pionowymi profilami...
Obrazek
Obrazek
Do przemyślenia sposoby łączenia profili i ich rozmiar tak na początek.
No tutaj tak jakby rozmiar profili jest z grubsza narzucony przez to co mam na stanie [jakieś 24+ mb wyżej wymienionego profilu w różnych odcinkach].
Jeśli chodzi o ich łączenie to jest to pytanie czy powinny być spawane, czy skręcane, czy też może jak uzyskać najsztywniejszą konstrukcję spawaną [ta którą wrzuciłem wydaje mi się dość prosta i solidna]?


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#8

Post napisał: mike217 » 07 lis 2013, 21:26

Przy takiej konstrukcji raczej nie obędzie się bez 2 śruby. Dlaczego nie zrobisz maszyny z ruchomym stołem. Te są dużo bardziej sztywne.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#9

Post napisał: ci3jk4 » 07 lis 2013, 21:56

Nie no sruby sa po obu stronach osi y. Kwestia jest jedynie 2 silników vs 1 centralnie + paski.
Ruchomy stół przy 1000x1000++ to chyba troche niewygodne rozwiązanie zwlaszcza jesli chce sie obrabiac jakis dluzszy od stolu element.


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: ci3jk4 » 13 lis 2013, 16:35

Miałem chwilę czasu żeby trochę przysiąść przy rysunku więc poniżej moje wypociny.
Generalnie wydaje mi się że wszystko przemyślałem i powinno działać, ale mam też kilka wątpliwości.
Chciałbym jak najszybciej oddać ramę do spawania, bo zakład w którym robię takie rzeczy robi dobrze i w niezłych cenach, ale straaaaasznie powoli, więc nie wiem czy nie zejdzie na to miesiąc albo więcej czekania.
Przed tym jednak, chciałbym dowiedzieć się jak Wy to widzicie i czy nie powinienem wszystkiego rysować od nowa...
Na moje wałki 1m mam w sumie chętnego więc postanowiłem na X i Y dać wałki 1500mm co dało mi pole pracy około 1360x1320, na Z zostawiłem wałki 500mm co powinno dać mi jakieś 315-320mm ruchu wrzeciona.

Jak na razie belkę rozdzieliłem na belkę z prowadnicami składającą się z 2 profili zespawanych ze sobą, oraz osobno podpory belki - wymyśliłem że w ten sposób łatwiej będzie mi wyżarzyć i wyszlifować chociaż belkę i podpory [samej ramy raczej nie będę miał gdzie obrobić].
Myślę czy zamiast spawać podpory z belką nie skręcić ich śrubami. Znacznie ułatwiło by to montaż bramy.
Niestety ze względu na konstrukcję podpór śruba kulowa będzie musiała być dotoczona z odcinka około 1700mm żeby móc sensownie podłączyć sprzęgło i silnik.
Krzyżak chyba najprostszy z możliwych czyli dwie płyty 10mm skręcone ze sobą.
Konstrukcja Z cała z płyty alu 10mm.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodam, bo w sumie nie sprecyzowałem tego na początku tematu, że materiały w których chciałbym robić to tak naprawdę laminat - do 10mm grubości i drewno - sklejki różne [no i czasami też styrodur, ale to raczej miękka sprawa].
Aluminium również i owszem, ale tylko od czasu do czasu i czysto hobbystycznie, więc akurat przy tym materiale jakichś super efektów i dokładności nie oczekuję, zresztą większośc tego alu to pewnie jakieś profile 10x10-12x12 marketowe, albo małe elementy z płyt 6-8mm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”