Frezarka o polu roboczym A4

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
maarcin8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2007, 23:52
Lokalizacja: Wrocław

Frezarka o polu roboczym A4

#1

Post napisał: maarcin8 » 19 kwie 2010, 23:07

Witam,
Zbieram się do zbudowania mojej pierwszej maszyny cnc. Pole robocze mniej więcej A4, chciałbym też, aby mogła frezować aluminium. Tyle na razie mam konkretów. Nie mam jeszcze opracowanej koncepcji na prowadnice ani nawet na korpus. Póki co kompletuje warsztat i zbieram informacje na temat elektroniki, bo tutaj mam największe braki.
Chciałem zakupić silniki krokowe, bo ich moc będzie wyznaczać jak solidna konstrukcja ma być. Zamierzałem kupić silnik około 1,5-2 Nm. i zrobić przekładnie. Przekładania na pewno pozwoli uzyskać większe siły posuwów, ale spowolni proces obróbki. Zamierzam użyć sterowników SSK-B02, na ich temat znalazłem najwięcej informacji i komponenty do ich budowy są ogólno dostępne. Sterowniki te pracują w trybie ½ kroku. Ale skoro jest przekładnia to mimo tylko ½ kroku dokładność będzie zadowalająca jak na pierwszą maszynę. Przekładnie zamierzałem zrobić na bazie przekładni ze szlifierki kątowej. Nowe komplet kół można kupić bez problemu do takich szlifierek znanych marek, (ale jeśli ktoś ma uszkodzoną szlifierkę to chętnie przyjmę).
Nie mam pojęcia jak dobrać silnik, czy każdy się nadaje. Widziałem na allegro nowy silnik SK19 2 Nm. za niecałe 100 PLN. Chyba dobra cena. Ale nie wiem czy się nada. Nie wiem, jakie są zależności między silnikiem a sterownikiem i czym należy się kierować. Przeglądam już forum od jakiegoś czasu i nie znalazłem na to jasnej odpowiedzi (nadmiar informacji i wciąż nie mogę sobie wszystkiego poskładać w głowie). Jeśli ktoś może proszę o link do konkretnego tematu bądź o odpowiedz w tym.
Prowadnice. Skłaniam się do łożysk tocznych, które będą pracowały na profilu stalowym, kwadratowym bądź sześciokątnym. Myślałem żeby taki profil zahartować, bo chyba bez żadnej obróbki szybko pojawią się luzy (zgaduje). To tylko jedna z koncepcji, które bardzo często się zmieniają.
Korpus. Chyba z profili aluminiowych pełnych. Ma do dyspozycji wiertarkę i bez problemu mogę zrobić konstrukcje łączoną za pomocą śrub. Chociaż nie będzie tak sztywna jak spawana stalowa, ale warsztat nie pozwala mi na to. Chciałem maksymalnie dużo prac wykonać we własnym zakresie.



Tagi:


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: Ciowiec » 19 kwie 2010, 23:11

Profile AL są ok, jeśli chcesz ograniczyć obróbkę do minimum..Jeśli chodzi o prowadnice, to lepszym rozwiązaniem będą na pewno wałki plus łożyska liniowe - przy polu A4 najlepiej fi25 niepodparte, lub np. fi 16 lub 20 podparte....
Nie podałeś jeszcze najważniejszej informacji - ile chcesz wydać na maszynkę ?

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 19 kwie 2010, 23:22

z silnikami i elektroniką radzę się wstrzymać. zrób kolego konstrukcje a potem to właśnie ona zdefiniuje potrzebny silnik. żeby uzyskać porad i sugestii pasowałoby coś naszkicować i dać na osąd a fachowcy doradzą co do czego. pierwsza podstawowa sprawa to przyjąć założenia i dążyć do ich spełnienia a reszta dojdzie w trakcie
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka o polu roboczym A4

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 20 kwie 2010, 09:25

maarcin8 pisze:Witam,
Zbieram się do zbudowania mojej pierwszej maszyny cnc. Pole robocze mniej więcej A4, chciałbym też, aby mogła frezować aluminium. Tyle na razie mam konkretów. Nie mam jeszcze opracowanej koncepcji na prowadnice ani nawet na korpus. Póki co kompletuje warsztat i zbieram informacje na temat elektroniki, bo tutaj mam największe braki....
Zacznij od przemyslenia konstrukcji.
Silniki i sterowanie to "pikus" - mozesz kupic nawet gotowe.
Konstrukcja to podstawa - jak to narobisz bledow to po ptokach...

J.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”