Frezarka na użytek własny do drewna pcv i drobnicy alu.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

Frezarka na użytek własny do drewna pcv i drobnicy alu.

#1

Post napisał: Pawlo_j23 » 10 lis 2012, 17:41

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post ( ależ to lamersko brzmi.. ) ale mam nadzieję, że mnie nie zjecie i nie będzie on ostatni :)

Od długiego czasu marzyła mi się frezarka CNC. Nie chciałem robić kiszki na zawiasach szufladowych ( choć niektóre są naprawdę świetne ) i czekałem na odpowiedni moment i gotówkę. Kilka dni temu zamówiłem płytki sterowników SSK-B02 oraz płytę główną SSK-MB.
Nie śpieszę się zbytnio z tematem, więc mam kilka pytań żeby uniknąć kosztownych błędów..

Frezarka ma mi służyć głównie do wycinania w płytach węglowych, laminatach, drewnie i czasem w miękkim aluminium, mosiądzu.. Pole robocze nie musi być duże, z tego co sobie pomierzyłem to ok 60 x 40 x 15 cm.
Oczywiście chciałbym zrobić frezarkę niedużym kosztem. Zazwyczaj pewnie będą to małe elementy ale czasem chciałbym wyciąć jakieś żebra do modeli czy coś w tym stylu dlatego jeśli będzie możliwość zrobienia większej długości pola roboczego to będzie wyśmienicie.

Co do elektroniki to nie mam jeszcze konkretów, nie wiem jaki zasilacz i silniki. Myślałem o silnikach popularnych 1,9 Nm ?

Wrzeciono... no właśnie wrzeciono, na początek pewnie multiszlifierka do testów, w późniejszym czasie chciałbym zakupić wrzeciono kress 1050, zastanawiam się też czy da radę zamontować frezarkę górnowrzecionową ( taką euroteca powiedzmy ) ?

Mechanika.. Konstrukcja jaka mnie interesuje to frezarka z ruchomą bramą. Posiadam bardzo fajne profile stalowe, takie jak aluminiowe konstrukcyjne które można skręcać na wiele sposobów. Profile bardzo sztywne, ze stali ok 2mm. Z nich chciałbym zrobić stół. Rama była by podparta na dwóch wałkach 20mm, i na 4 łożyskach. Boki ramy ze stali 8-10 mm ? Oś X na dwóch wałkach 16-20 ?? mm i na 4 łożyskach. Oś Z na wałkach 16 mm i dwa łożyska. Pytanie czy do obszaru roboczego 60x40 cm takie wałki i ilość łożysk będzie wystarczająca ? Nie zależy mi na fabrycznej dokładności frezowania i dużej prędkości, wiem że z czasem mogę dokupić kolejne łożyska i dołożyć na osie X i Z ale chciałbym od czegoś zacząć.

Póki co śledzę forum i różne projekty, każdy inny, każdy do czegoś innego. Masa informacji które trzeba jakoś uporządkować i wynieść z nich te istotne. Dlatego jeśli ktoś ma chwilkę czasu i doświadczenie w temacie to proszę o podzielenie się uwagami :)

Na zachętę fota jeszcze nie dokończonych płytek.
Obrazek


Pozdrawiam
Paweł



Tagi:


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: piotr_olbrysz » 10 lis 2012, 20:17

https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 390,30.htm

Znajdzie tam kolega moją kalkulację i moje wypociny.

Mimo wszytko zawsze będę zachecał do powiązania posiadanej kasy z projektem.
Sto elementów po 100zł daje 10000.

Nie lubię pisać, ale chyba napiszę coś bo już poraz kolejny piszę to samo.

Ale z przyjemnością pogadam, bo samemu czegoś się naucze.

Aby coś doradzić to muszę wiedzieć ile kolega chce przeznaczyć kasy, jakie ma nąrzedzia, może pomieszczenia czy też mieszkanie w bloku.
Ja robiac swoją zabawkę miałem:
1.Całą piwnicę do swojej dyspozycji:
2.Tokarko frezarkę , wiertarkę itp.
3.Kasę wg. kalkulacji jak wyzej.
Celowo zastosowałem najtańsze elementy aby sprawdzić jaki jest rynek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka na użytek własny do drewna pcv i drobnicy alu.

#3

Post napisał: tuxcnc » 10 lis 2012, 20:36

Pawlo_j23 pisze:Kilka dni temu zamówiłem płytki sterowników SSK-B02 oraz płytę główną SSK-MB.
Pierwszy zakup i pierwsza wpadka.
To są przestarzałe sterowniki o kiepskich parametrach i nie warto ich kupować, nawet jak wychodzi dwa czy trzy razy taniej od porządnych.

60 x 40 x 15 cm to całkiem spore pole robocze, ma się co uginać i z byle czego nie wystrugasz.
Poza tym objechanie takiego pola z prędkością rzędu 150 mm/min to czysty masochizm.
Krótko mówiąc warto dać przyzwoitą ramę i porządne, szybkie silniki z przyzwoitymi sterownikami.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#4

Post napisał: Pawlo_j23 » 10 lis 2012, 20:47

Czyli nie warto kontynuować składania tych sterowników ?

Dlaczego zakładasz prędkość 150 mm/minutę :>

Co do pytań Piotra,
Mam warsztat do dyspozycji z wieloma narzędziami które nagromadziłem. Jest to pierwsza maszyna cnc ale robiłem masę różnych rzeczy które też czasem wymagały precyzji więc myślę, że nie będzie tragedii. Co do budżetu to na teraz mam 1100 zł, z czasem będzie więcej ale wiadomo nie mam wszystkiego na raz. Frezarko tokarki niestety nie posiadam ale mam możliwość wycięcia części np w grubej stali. Wiem, że najlepiej jest wydać 10000 zł i mieć sprzęt który działa po podłączeniu do kompa ale nie o to tutaj chodzi, chcę zrobić coś sam, już sporo rzeczy robiłem metodą prób i błędów ale samo robienie i dochodzenie do jakichś rozwiązań przynosi dużo radości :)
Zaraz przejrzę podesłany link :)

Przeczytałem sobie Twoją kalkulację, z tego co widzę policzyłeś tam silniki takie jak mi się widzą, wrzeciono kress i profile alu których na początek nie potrzebuję.

Podkreślam, że ma to być maszyna do zastosowań amatorskich. Jeśli wytrzyma frezowanie w blaszce alu z dokładnością 0,5mm na 10 cm to mi takie coś wystarcza, jeśli ktoś wie, że przy długości wałka fi20 powiedzmy 70 cm nie da się uzyskać takiej dokładności budując konstrukcję ze stali niech da znać.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2012, 20:55 przez Pawlo_j23, łącznie zmieniany 1 raz.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#5

Post napisał: Zbych07 » 10 lis 2012, 20:55

Jakie wymiary mają te Twoje profile stalowe ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#6

Post napisał: Pawlo_j23 » 10 lis 2012, 21:03

Zbych07 pisze:Jakie wymiary mają te Twoje profile stalowe ?
Profil ma wymiar 35x35 mm, grubość materiału 1,8mm. Na podstawę myślałem żeby połączyć dwa profile co dało by profil 35x70.

A wygląda on tak:
Obrazek

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#7

Post napisał: sajgon » 10 lis 2012, 21:21

Pawlo_j23 pisze:Profil ma wymiar 35x35 mm, grubość materiału 1,8mm. ...
Przy takim profilu :roll: to już lepszy MDF lub sklejka ,worek śrub i trochę kleju
Pozdrawiam , Michał. ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#8

Post napisał: Pawlo_j23 » 10 lis 2012, 21:22

Aż tak źle z nimi ? Ludzie robią maszynki na profilach ALU 45x90 a to jest stal...

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#9

Post napisał: sajgon » 10 lis 2012, 21:25

Tak robią z alu ,ale to alu ma przynajmniej 3mm ściankę (lub więcej) a u Ciebie jest to blaszka 1,8mm . W tym nawet gwintu przyzwoitego nie zrobisz ( no może M3) nie mówiąc o sztywności.
Pozdrawiam , Michał. ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pawlo_j23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 112
Rejestracja: 16 mar 2009, 13:44
Lokalizacja: Wojkowice

#10

Post napisał: Pawlo_j23 » 10 lis 2012, 21:28

Kicha... Myślałem też o zakupie profili zamkniętych stalowych jakichś konkretnych ale potem znowu problem z idealnym pospawaniem tego w ramę.. Zaczynam się zastanawiać nad porządnymi profilami z alu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”