Frezarka do PCB i aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ilion8
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2012, 09:41
Lokalizacja: Połaniec

Frezarka do PCB i aluminium

#1

Post napisał: ilion8 » 13 sie 2012, 11:02

Witam serdecznie!

Z wykształcenia i pasji jestem elektronikiem. Od dłuższego czasu "męczy" mnie myśl, aby zbudować sobie frezarkę cnc do płytek pcb i frezowania paneli czołowych, obudów itp. Niestety nie znam się na maszynach tego typu. Od kilku tygodni czytam o różnych konstrukcjach, ale mam coraz większy mętlik w głowie... Wiem, że chciałbym małą maszynę (pole robocze 300 X 300 X 100 mm) najlepiej o konstrukcji stalowej z ruchomym łożem (stół może być np. ze sklejki), ale ciężko mi cokolwiek więcej ustalić. Mam projekty elektroniki dla silników do 1,5A z podziałem 1/1, 1/2, 1/4 i 1/8 kroku. Czy ktoś miałby może jakieś rysunki podobnej konstrukcji albo zechciał poradzić mi jak taką maszynę złożyć małym kosztem? Mam dostęp do zakładu, w którym mogą mi na frezarkach i tokarkach obrobić jaki metal chcę, nawet pochromować jak się da. Proszę chociaż o jakieś linki, gdzie mógłbym znaleźć jakieś konkretne materiały dla laików. (Łapię ogólną ideę frezarki cnc, ale kiedy ktoś zaczyna mówić o kasowaniu luzu czy o tym jak jakaś śruba wpływa na całą konstrukcję to nawet nie wiem gdzie sprawdzić o co chodzi).

Przepraszam, że zaśmiecam ten dział, ale jestem już w desperacji. Chętnie pomogę przy elektronice, jeśli ktoś miałby kłopoty.

Jeśli znalazłby się jakiś zbawca, który chciałby mi więcej na ten temat powiedzieć, to proszę o kontakt: [email protected]

Pozdrawiam!
Arkadiusz



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 13 sie 2012, 11:46

Jak kolega ma takie możliwości (dostęp do obrabiarek), ale nie ma możliwości spawania, to może jakaś konstrukcja skręcana z płyt stalowych lub formatek aluminiowych byłaby ok.
Zalecałbym konstrukcję bramową, z prowadnicami na wałkach podpartych. Do PCB czy frontów wystarczą śruby trapezowe z nakrętkami z poliamidu (gdzieś na forum była "lista społeczna" zakupu takich nakrętek). Zalecałbym śruby o skoku 4mm, np. Tr16/4.

Bez spawania, to ja bym szedł w aluminium - można dać grube formatki (dla pełnych płyt ta sama masa aluminium będzie lepsze, niż stali, bo grubość będzie 3x większa). Taka maszyna jest prosta do "poskładania" + nie ma potrzeby wyżarzania, czy obrabiania powierzchni bazowych gotowej konstrukcji. Do takich prac wystarczy raptem kilka płyt z obrobionymi krawędziami i powierzchniami pod prowadnice.

Stół jest bardzo ważnym elementem maszyny i powinien być sztywny - sklejka się na płaskie elementy nie nadaje (lepiej już MDF), bo się wykrzywia przy zmianach wilgotności - ale tak, czy inaczej, pakowanie drewnianego stołu do metalowej maszyny mija się z celem.

Silniki 1.5A będą albo bardzo słabe, albo bardzo wolne - lepiej wziąć układ zintegrowany typu A3977 (2.5A). Do takich prac potrzebne będą silniki o momencie ok. 1Nm (żeby móc mocniej poszaleć w aluminium - 2Nm).


PS Od tego jest forum, żeby koledzy pomogli wszystkim, nie tylko autorowi - na maila/priv, to się wysyła oferty wykonania usług itp.


Autor tematu
ilion8
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2012, 09:41
Lokalizacja: Połaniec

#3

Post napisał: ilion8 » 13 sie 2012, 12:46

Mam również możliwość spawania konstrukcji. Z tego co przelotnie patrzyłem stal wychodzi znacznie taniej niż aluminium. Dlatego myślałem o ruchomym łożu- aby zrobić ciężką konstrukcję a lekki stół... Nie wiem czy takie myślenie ma sens w takim wypadku.

Co do maila- myślałem, że zostanę odesłany do google, więc nie chciałem zaśmiecać wątkiem o rzeczach oczywistych dla większości, forum dla specjalistów...

Pozdrawiam!
Arkadiusz


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 13 sie 2012, 13:15

witam.
poprzeglądaj posty i albumy - od tego zacznij.
następnie narysuj w skali 1 - 1 jak by to miało wyglądać .
unikniesz przykrych niespodzianek - to za krótkie - tamto za długie , itp.
zrobienie nawet najpiękniejszego projektu 3D nie da tego co konkretny rysunek .
rzeczywistość skrzeczy :lol:
np. jak zrobisz ruchomy stół to weź pod uwagę że - pole pracy 300mm - plus miejsce na konstrukcję i już robi się 600mm - plus to o czym pisałem.
więc około 700 mm - miejsca potrzebujesz .
więc nie taka znowu mała maszynka wychodzi :shock:
i tak dalej.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
ilion8
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2012, 09:41
Lokalizacja: Połaniec

#5

Post napisał: ilion8 » 13 sie 2012, 13:34

Tak właśnie robię. Staram się dostrzec koncepty różnych konstrukcji, ale prawdą jest to, że nie jestem w stanie zrobić dokładnego rysunku, jeśli nawet nie mam pojęcia o istotnych detalach, nie wiem jakie materiały są wystarczające do moich potrzeb, jak zrealizować napęd poszczególnych osi itd... Są to rzeczy całkowicie dla mnie obce. Nie znalazłem na forum gotowej konstrukcji, która w 100% odpowiadałaby moim potrzebom, a każdy stosuje trochę inne rozwiązania. Dlatego właśnie potrzebuję pomocy- nie wiem co należy zastosować, w jaki sposób...
Konstrukcja bramowa zajmuje mniej miejsca, ale czy będę mógł zastosować wtedy stal na bramę? Jeśli tak, to podejrzewam, że będą musiały napędzać ją dużo mocniejsze silniki. Z kolei zastosowanie aluminium jest kosztowne.

Może jest jakaś strona, która opisuje takie zagadnienia w sposób przyswajalny dla takich żółtodziobów jak ja:) Z chęcią bym coś poczytał na ten temat, ale nie znalazłem nic takiego...

Pozdrawiam!
Arkadiusz

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#6

Post napisał: ursus_arctos » 13 sie 2012, 13:37

Konstrukcja z ruchomą bramą będzie na pewno sporo mniejsza. Jak się dobrze zrobi, nie musi być gorsza, ale będzie ciut trudniej zaprojektować i wykonać. Do tego komplikuje się napęd, bo przy ruchomym stole można napędzać centralnie jedną śrubą; przy ruchomej bramie jest to wysoce niewskazane.


Autor tematu
ilion8
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2012, 09:41
Lokalizacja: Połaniec

#7

Post napisał: ilion8 » 13 sie 2012, 13:47

Jak dobrze rozumiem- ruchoma brama to najlepiej cztery wałki (po dwa na stronę) i dwie śruby trapezowe (po jednej na stronę) co oczywiście oznacza zastosowanie dodatkowego silnika krokowego. Z kolei mniejsza konstrukcja oznacza również mniejsze koszta. A więc- czy można wykonać bramę ze stali, czy konieczne jest jednak aluminium?

Pozdrawiam!
Arkadiusz


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 13 sie 2012, 13:54

witam.
obawiam się że takiego " kompendium " wiedzy nie znajdziesz .
każdy robi po swojemu .
tak czy siak - skoro masz zamiar tylko pcb i obudowy to konstrukcja nie musi być jakaś potworna .
wałki 16 podparte z pewnością wystarczą - już coś wiesz :lol:
co do rysunku - ściągnij wymiary łożysk . obudów . podpór i już możesz coś knuć.
odnośnie układ - jak napisał Kol. - każdy układ ma wady i zalety ( lub zady i walety ) .
spokojnie się zastanów i nie rób nerwowych ruchów ( zakupy , spawanie , itp) .
i tak z miesiąc- dwa zejdzie .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#9

Post napisał: ursus_arctos » 13 sie 2012, 14:02

Jestem wrogiem stosowania 2 silników do napędu bramy - jeżeli jeden nie daj Boże zacznie gubić kroki (albo się zepsuje, odłączy, cokolwiek), to drugi połamie maszynę. Lepiej śruby połączyć paskiem zębatym i dać jeden, większy silnik (większy, bo kręci 2 śrubami i ma 2x opory to pokonania). Skoro już jest pasek, to napęd można przyłożyć do niego, zamiast łączyć się sprzęgłem ze śrubą.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post napisał: Zienek » 13 sie 2012, 14:07

Jeśli nie wiesz, jakie materiały są wystarczające do Twoich potrzeb i jak zrealizować napęd poszczególnych osi to znaczy, że jeszcze za mało czytałeś forum :P

To uszczypilwa odpowiedź, ale chyba najlepiej będzie, jak sobie poczytasz o różnych rozwiązaniach u różnych aktywnych użytkowników i zobaczysz, "jak oni śpiewają". Postaraj wyrobić sobie opinię na temat różnych rozwiazań, popatrz na wątki dotyczące maszyn kolegów ursus_actros, smouki, grg, HolzMarian, czy Johny_Bit.

Zobacz, co im zadziałało, a co nie. Co się sprawuje, a co by poprawili. Praktycznie każdy z nich po budowie opisał, co działa wyśmienicie, a co niedomaga.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”